Bunu Paylaş

Artık sıkı kayakseverler olarak yurt dışındaki kayak merkezlerini de deneyimlemenin zamanı gelmişti. Pamporovo kayak merkezi (Pamporovo ski center) öncesinde Türkiye’de Erciyes ,Uludağ, Sarıkamış, Palandöken gibi en popüler kayak merkezlerine gitme şansımız olmuştu. Yurt dışında ilk kez yapacağımız kayak maceramızda tercihimizi Pamprovo Kayak merkezinde kullandık.
Yurt dışında bir yere gitmeden önce mutlaka Türkiye’deki kayak merkezlerinde biraz tecrübe sahibi olmanızı öneriririz.

Neden Pamporovo?

Birinci neden tabii ki Bulgaristan’a ulaşımın kolaylığı. Bu yüzden ilk tercihimiz bu ülke oldu. Aslında Bulgaristan’da kayak denilince akla ilk gelen yer Bansko oluyor. Fakat biraz incelediğimizde Türkiye’de nasıl Uludağ çok kalabalıksa Bansko’da da aynı durumun olduğunu öğrendik. Bize kalabalık dediğiniz zaman biz oradan kaçarız:) Tabii ki Bansko tek alternatif değildi. Bulgaristan’da Vitoşa, Borovets ve Pamporovo kayak merkezi de olmak üzere toplam 4 adet kayak merkezi bulunuyor. Bansko’yu eledikten sonra diğer 3 kayak merkezinin mesafelerini ve ulaşım yollarını karşılaştırdık. Türkiye’ye en yakın ve yolları da gayet güzel olan Pamporovo burada bir adım daha öne çıktı.

Pamporovo Ulaşım

Pamporovo İstanbul’dan özel araçla yaklaşık 500 km mesafede ve 6 saat sürmekte. Yaklaşık 30 dakika gümrük süresini ekleyebilirsiniz. Edirne yolları çok rahat ve geniş otoban ve sınırı geçtikten sonra da güzel bir otobandan ilerliyorsunuz. Pamporovo sapağına geldikten sonra yollar gidişli gelişli fakat yine asfalt ve güzel. Biraz virajlı ama çok yormuyor diyebiliriz.

Alternatif olarak Plovdiv‘e otobüs veya trenle gelip buradan tekrar otobüse binerek ulaşabilirsiniz. Bu arada Plovdiv‘e gelmediyseniz mutlaka bir planınızı da bu güzel şehre ayırın.

Pamporovo’da Ne Kadar Harcarım?

Bulgaristan pahalı bir ülke değil. Aslında yakın zamana kadar çok ucuz bir şehirdi fakat şu anda Türkiye düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz.

Oteller;

Pamporovo’da geceliği 250 ile 750 arasında konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Fakat buradaki yerler Türkiye’deki bir çok yerden daha iyi. Yani geceliği 500 TL’ye 2 odalı şömineli apart daire tutmanız mümkün. Genel olarak konaklama ücretlerinin Türkiye’den çok daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Skipass ve Kayak Ekipmanları

Skipass ücretleri günlük 58 Leva yani Türk parasıyla 58*3=175 TL. Bu fiyat Uludağ Kayak Merkezi’nin bile üzerinde bir fiyat. Skipass ücretlerinin Bulgaristan’daki diğer ücretlere göre oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Kayak ekipmanları da tam pistlerin yanındaki yerlerde 30 Leva, biraz daha arkalardaki yerlerde 25 Leva. Yani 75-90 TL arasında değişiyor. Bu fiyatlarda Türkiye’nin pahalı kiralama yerlerinin fiyatlarına eşdeğer. Türkiye’de Uludağ, Kartalkaya gibi yerlerde bile 70-80 TL’ye kayak ekipmanları kiralayabilirsiniz.

Toplam Masrafım Ne Kadar Olur?

  • Ulaşım-benzinli bir araç için 350 TL yakıt
  • Özel araç için 300 TL (50 Euro) Yeşil sigorta ücreti var.
  • Otel 2 kişi gecelik 400 TL civarı
  • Yemekler içkili olarak güzel restoranlarda 60-70 Leva yani 200 TL civarı.
  • Skipass ücretleri günlük kişi başı 58 Leva yani 175 TL
  • Kayak ekipmanları 75-90 TL

Toplam 3 gece konaklamalı 2 kişilik bir tatil için 3.500 TL bir maliyet olacaktır. Orta seviye bir kayak tatili için Türkiye’de de benzer fiyatlar ödersiniz.

Pamporovo’da Konaklama

Pamporovo konaklama açısından Türkiye’deki kayak merkezlerinden biraz daha farklı. Otelcilik anlayışından çok mutfaklı apart evler ağırlıkta. Evlerin bir çoğunun büyüklüğü 45-50 m² yani oldukça büyük. Bir çoğunda mutfak ve şömine de mevcut.

Görüntü olarak çok ideal ve dağ başında aranılan konaklama seçenekleri olduğunu söyleyebiliriz. En büyük handikapları temizlik ile ilgili eksikler ve çoğunda tam pansiyon yemek imkanı olmaması.

Biz Elite Pamporovo Apartments’de kaldık. Pamporovo bölgesine göre en güleryüzlü ve yardımcı çalışanların burada olduğunu söyleyebiliriz. Kayak bölgesine günün her saatinde transfer imkanları var. Kapıya indiğiniz anda araç hazır bekliyor. Kayaktan dönünce de bir kaç dakikaya sizi almaya geliyor.

En çok kalmak istediğimiz yer : Malina Village. Çok güzel üçgen dağ evleri. Erken rezervasyon yapmak gerekli çabuk tükeniyor.

Merkezde güzel şömineli odalar : Grand Monastery Hotel Apartments

Merkezde ideal konaklamalardan birisi : The Castle Apartment

Pamporovo’da Kayak

Önce kayak kiralamarından başlayalım. Fiyatları yüksek denebilir fakat kayak malzemeleri standart kalitede. İlginç olanı Türkiye’deki kayak merkezlerindeki gibi ilgi alaka pek yok. Kayak malzemelerini veriyorlar elinize, kendi başınıza giyip çıkartıyorsunuz. Türkiye’de normalde elinizi bile sürmeden tüm malzemeleri giydirirler ve yönlendirmenize göre ayarlama yaparlar. Bizim içinde kendi başımıza giyip çıkarmak zorlu oldu:) Hele kayaktan yorgun argın dönünce bir umut “please help” diyorsunuz ama başınıza gelip nereden nasıl çıkartmanız gerektiğini söyleyip gidiyorlar.:) Gözünü seveyim Türk misafirperverliğini diyor insan.

Pamporovo pistleri yeterli sayıda ve oldukça uzun. Kayak merkezinin doğası inanılmaz güzel. Mis gibi çam ormanlarının arasında kayak yapıyorsunuz. Pamporovo pistlerinde biraz ezilmemiş karlı alanlar vardı onun haricinde pistlere denilecek olumsuz bir şey yok. Ayrıca kaydığın pist boyunca yer yer o kadar güzel restoranlar, kafeler var ki kayak molalarında çok keyifli zaman geçiriliyor. Bir de tüm pistler arasında hemen hepsinde bağlantılar var. Bu da oldukça önemli bir avantaj.

Pamporovo liftlerine gelince en ilkel olanından en modernine kadar çok farklı liftler vardı. En zor lift 8 numaralı olandı. Arkadan ittirme liftlerine Uludağ’da denk gelmiştik ama bu daha zor ve uzundu. Diğerleri standart liftler daha önceden lift kullanmışsanız sorun yaşamazsınız.

Pamporovo ski map-kayak haritası

Pamporovo’da Nerede Yemek Yenir?

Balkanlar genel itibariyle bizim damak zevkimize uyduğu için yeme-içme seçenekleriyle en risksiz bölgeler diyebiliriz. Bulgaristan bu konuda çok başarılı. Pamporovo restoranları da oldukça geleneksel konseptte dizayn edilmiş ve tamamıyla yerel lezzetler sunuluyor. Otellerde genellikle tam pansiyon seçeneği olmadığı için Pamporovo restoranları da akşam yemekleri için oldukça önemli oluyor.

Restaurant Chevermeto

Pamporovo’nın en meşhur restoranlarından birisi “Chevermeto”. Baştan aşağı Bulgar kültürünü her anlamda tadabileceğiniz bir mekan. İçerisi konsept olarak şahane dizayn edilmiş, canlı müzik eşliğinde Bulgar müzikleri, kuzu çevirme, yöresel lezzetler hepsi burada. Gitmeden önce rezervasyon yapmanızda fayda var, akşamları kalabalık oluyor. Menüdeki en meşhur lezzetlerden birisi kuzu çevirme. Kuzu piştikten sonra tam bir seramoni ile kesiliyor ve servis ediliyor. Eğer restorana rezervasyon yaptıysanız otelden sizi araç ile gelip alıyorlar, restoran çıkışında da yine otele bırakıyorlar. Bizim kaldığımız otelin anlaşması olduğu için ücretsiz olarak bu hizmetten yararlandık. Pamporovo Chevermeto restaurant‘a uğramadan tatilinizi bitirmemenizi öneriririz.

Restaurant Chevermeto

Rodopski Culinary Specialties

Konsept olarak Chevermeto ile çok benzerdi sadece biz gittğimiz akşam canlı müzik yoktu. İçerisi yine Bulgar kültürüne ait eşyalar ile dizayn edilmiş, odun ateşinin yandığı bir şömine var ve fonda yerel şarkılar çalıyor. Yemekler, konsept herşey genel olarak güzeldi. Fakat restoran işletmecisi ve çalışanlardan hiç memnun kalmadık. Garsona ingilizce hiç bir derdinizi anlatamıyorsunuz. Aradığınızda ücretsiz servis olduklarını söylüyorlar fakat hesabınız işletme sahibini memnun edecek seviyede gelmezse banane kendin git şeklinde yaklaşıyor. Ayrıca sarhoş ve içeride sigara içmesinden dolayı dumandan rahatsız ediyor. Chevermeto’dan şaşmayın deriz.

Rodopski Culinary Specialties

Restaurant “The White House”

Burası da yine yerel konsepte dizayn edilmiş ve canlı müzik eşliğinde hizmet veren bir restoran. Kuzu çevirme burada da yapılıyor. Deneme fırsatımız olmadı ama duyduğumuz kadarıyla biraz pahalı ve hizmet konusunda olumsuz çoğunluk olumsuz görüşte.

Restaurant “The White House”

Bonus: Tüm bunların finalinde Bulgaristan’daki ekonomik marketlerde alışveriş fırsatını kaçırmayın. 🙂

Keyifli bir kayak tatili dileriz,
Cansu&Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons