Bunu Paylaş

Üsküp‘e 174km yaklaşık 2 saat mesafede, Makedonya’nın güneybatısında yer alan Bitola şehrinin bir diğer adı Manastır…  Makedonya’ya geldiğimizde rotamıza girmesinin en önemli sebeplerinden birisi Atatürk’ün okuduğu Manastır Askeri İdadisi‘nin bu şehirde olması oldu.

Bitola şehrinde gezmek için aslında çok fazla listelenecek bir yer olmamasından ötürü mü yoksa hırsızlığa yakalandığımızdan mı bilmiyoruz bize pek sıcak bir şehir gelmedi. En çok görmek istediğimiz eski çarşıda kötü bir deneyimimiz de oldu.. Bitola gezimiz resmi tatil gününe denk geldiği için eski çarşıya ulaştığımızda tüm dükkanların kapalı olduğunu gördük. O dönemlerden günümüze kadar gelen bu dükkanların en azından fotoğraflarını alabilmek için kısa bir yürüyüş turu yaptık. Fakat sokaklar çok sessiz sakin olduğu için, turist olduğumuzu anlayan hırsızlar tarafından kapkaç olayına yakalandık. Detaylara girmiyoruz ama şükürler olsun sorunsuz atlattık. Bu sebeple önerimiz sokakları gezerken çantanızı mutlaka önünüze alın, çok dikkatli gezin. Ciddi güvenlik açıkları olduğu görülüyor. 5 günlük Makedonya turumuzda bu şehirde kalmayı tercih etmediğimize sevindik.

1- Bitola-Manastır Askeri İdadisi

1896-1898 yılları arasında Atatürk Selanik’ten Manastır’a gelerek bu okulda lise öğrenimini gördü. Günümüzde binanın ikinci katında Atatürk’e özel bir anı odası yapılmış. Burada Atatürk’ün bazı özel eşyaları sergileniyor.  Ayrıca bir dönem Eleni Karinte‘nin Atatürk’e duyguğu büyük aşk ve  bu aşkın yasak aşk olarak kaldığını gösteren Eleni’nin yazdığı orjinal mektup sergileniyor. Okurken gözlerinizden yaş akmaması elde değil… Biz de binayı gezdikten sonra anı defterine Ata’mız için notlarımızı yazarak ayrıldık. Bitola gezimizde bizi en çok duygulandıran yer burası oldu ve Bitola gezilecek yerlerin başında geliyor.

2- Şirok Caddesi

Bitola’nın en merkezi ve en işlek caddesidir. Cadde üzerinde bir çok kafe,restoran ve mağazarlar yer alıyor. Caddeye araç girişi yok sadece yayalara özel.

3- Eski Çarşı (Old Bazaar)

Osmanlı döneminde 17. yy’da kurulan bu çarşı zamanla gelişerek 19.yy’da önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş. Tabii bu döneme gelene kadar yangınlar seller atlatmış. Fakat her defasında toparlanmayı başarmış. Günümüzde tabii ki eski şöhretini koruyamadığı sadece tarihi dokusunu koruduğu görülen bu çarşı eğer yolunuz düşerse görülmeye değer.

4- Saat Kulesi

17.yy’da inşa edilmiş saat kulesi 30m yüksekliğindedir. Günümüzde şehrin simgelerinden birisi haline gelmiştir.

Bitola Saat Kulesi

5-Yeni Cami

1558 yılında yaptırılan Yeni Camii Şirok caddesine girmeden önce ziyaret edebileceğiz camilerdendir.

Cansu&Bora

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Üsküp Gezilecek Yerler

Ohrid Gezi Rehberi

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons