Bunu Paylaş

Geçen yıl açılışı Thasos adası ile yaptığımız Yunan adaları çıkartmasına bu sene Kiklad adaları ile tam gaz devam ettik. Bu seneki rota Naxos ve Paros adaları oldu…

Kiklad adalarının bulunduğu konum itibariyle rota çıkarma, planlama ve hazırlık aşamaları biraz zahmetli oldu fakat kesinlikle değdi. Hepimizin ilk aklına gelen, en çok bilinen Yunan adalarının başında Mikonos ve Santorini geliyor. Fakat Yunanistan tam bir ada cenneti.. Henüz fazla popüler olmayan, keşfedilmemiş, özellikle Türk turistler tarafından fazla keşfedilmemiş çok sayıda ada bulunuyor. Naxos ve Paros adaları da Ege Denizi’nin tam ortasında, Mikonos kadar popüler olmayan (umarız o kadar da popüler olmaz, bu hali çok daha keyifli) Kiklad adalarından sadece ikisi.

GENEL İZLENİM

Kiklad adalarında genel olarak çorak bir görüntüye sahip. Bir yerden bir yere giderken yollarda hiç bir yeşillik görmüyorsunuz. Mis gibi çam kokuları burnunuza gelmiyor. Bu görüntü aslında insanı pek cezbetmiyor. Fakat adaların şehir merkezleri insanı büyülüyor. Mavi- Yeşil pencere ve kapılar. Bembeyaz ev ve dükkan duvarları, ışıksız tabelaları olanmağazalar.. Her taraf çok şık her taraf tiril tiril.

Naxos adası yüz ölçümü olarak Kiklad adalarının en büyüğü. Ada bize göre sanki biraz Paros adasının gölgesinde kalmış görünüyor.

Naxos Liman

Naxos adasına vardığımız gibi bizi rüzgarlı ve kapalı bir hava karşıladı. Tüm tatil böyle geçecek diye endişelenmedik desek yalan olur:) Fakat 2 günü böyle geçirdikten sonra güneş yüzünü gösterdi. Bu süreçte plaj keyfi yapamadık ama adanın tüm sokakları tarafımızca keşfedilmiştir.

ADA İÇİNDE ULAŞIM

Ada içinde ulaşım için 3-4 yöntem var.

  1. Araba kiralayarak  adanın tamamını tüm plajlarına, köylerine uğrayarak gezebilirsiniz. Araba kiraları günlük 25 euro’dan başlıyor.
  2. Eğer motor ehliyetiniz varsa adalarda scooter ile gezmek çok mantıklı. Günlük 12-15 euro’dan başlayan fiyatlarla motor kiralanabiliyor. Yollar çok rahat hiç sıkıntısı yok. Plaj çantanızı bagaja atıp koy koy gezebilirsiniz. Adalar genelinde hırsızlık güvenlik problemi ile hiç karşılaşmadık. Motoronuzu hiç bir yere bağlamadan, kaskınızı üstünde bırakarak istediğiniz yere park edebiliyorsunuz, içiniz rahat olsun.
  3. Bir diğer yöntemde ATV kiralayarak gezmek. Atv günlük kiralama ücretleri de 20-25 euro civarında. İlk defa kullanacaksanız motora göre daha yavaş ve dikkatli olmak gerekiyor. Fakat adanın birçok yerine ulaşım için gayet uygun.
  4. Son olarak klasik olarak otobüsler ile adanın birçok noktasına ulaşım imkanı var. Kişi başı tek yön 1.80 euro

KONAKLAMA

Naxos adasının merkezi Chora (Hora) olarak geçiyor. Adaya varan feribotlar Chora’ya yanaşıyor. Adada konaklama için bu bölge tercih edilebilir. Eski kent merkezi ve buranın biraz dışarısındaki sokaklarda otel bulabilirsiniz. Biz eski kent merkezine 5dk yürüme mesafesinde yer alan Hotel Maroluis‘te konakladık.  Otel sahibi Nikos’a önceden varış saatimizi belirttiğimiz için, bizi limandan karşıladı ve otele götürdü. Çok sıcakkanlı ve yardımseverdi. Gecelik konaklama fiyatı ise bir oda abaşına ortalama 22 euro’dan başlıyor.

Naxos Otel

Şık ve Uygun : Naxos Otel Posedion

Kesinlikle Keyifli : Iliovasilema

Diğer konaklama seçenekleri için;  Naxos Konaklama

NAXOS PLAJLARI

Agios Georgios Beach: Naxos adası merkeze 800 metre yürüme mesafesinde yer alan bir plajdır. Plajın arkasında birkaç farklı restoran bulunuyor.

Agi Anna Beach : Merkez Hora’ya 6km mesafede yer alıyor. Merkezden kalkan halk otobüsleri ile kişi başı 1.80 euroya ulaşabilirsiniz. Plaj organize bir plaj.  Sahil boyunca çok sayıda restoran ve kafe var. Aynı zamanda bu bölgede küçük bir yerleşim mevcut. Pansiyonlar, oteller, yazlık evler ve küçük bir çarşısı var.

Agi Anna Beach

Agios Proskopios: Merkez Hora’ya 5 km mesafede yer alıyor. Merkezden kalkan halk otobüsleri önce buradan geçiyor.  Plaj organize bir plaj.

Plaka Beach: Merkez Hora’ya 7 km mesafede yer alıyor. Merkezden kalkan halk otobüsleri buraya kadar geliyor.

Naxos Plaka Beach

NAXOS YEME-İÇME

Naxos adası da diğerleri gibi öncelikle deniz ürünleri ile çeşitlilik gösteriyor. Ondan sonra kuzu eti ile meşhur başka restoranlarda var. İlk gittiğimiz akşam SARRIS adlı restoranda balık menüsü satın aldık. Porsiyonlar Türkiye’de alışık olduğumuza göre çok büyük geliyor. Bu yüzden sipariş verirken porsiyon büyüklüğünü mutlaka göz önünde bulundurun. Sarrıs adlı restoranda 2 kişilik balık menüsü aldık. İçerisinde ızgara çupra, patates kızartması, Greek salatası ve bir iki çeşit meze vardı. İki kişi toplam 27€ hesap ödedik. Balıkları çok taze ve lezzetliydi.

Naxos’ta Sarrıs Restoran

Naxos’ta kaldığımız bir diğer akşamda farklı bir restoranda yemek yedik. Bu mekanda Naxos’un daracık beyaz badanalı sokaklarında yer alıyor. Neredeyse ancak 2 kişinin yan yana yürüyebileceği sokaklarda kurulu olan masalarda yemek yiyorsunuz.

Sevgiler,

Cansu&Bora

Bunlar da ilginizi çekebilir

Naxos’un Güzel Köyleri

Paros Adası

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons