Bunu Paylaş

Lviv, gerek restoranların temizliği gerekse yediklerimizin lezzeti olarak bizi çok mutlu etti. Gezimizde de diğer tüm gezilerde olduğu gibi ilk önce yerel lezzetleri varsa mutlaka denemeyi tercih ettik. Lviv’de ne yenir diye soranlara hem yerel lezzetler hem de konsept mekanlardaki denenmesi tavsiye edilen lezzetleri listeleyeceğiz.

1- Borş Çorbası (Borsch)

Doğu Avrupa mutfaklarına has bir pancar çorbası. Hemen ön yargılı olmamak gerek biz lezzetini çok beğendik. Lviv genelinde neredeyse her restoranda bulabilirsiniz.

2- Dumplings

Görüntü itibariyle bizdeki mantı gibi diyebiliriz. Fakat mantının aksine hamur içerisinde patates, soğan, peynir gibi malzemeler eklenerek haşlanıyor. Yanında yoğurt ile servis ediliyor. Lviv yemekleri içerisinde göze çarpan bir lezzet. Bazı restoranlarda tane üzerinden fiyatlanıyor, bazılarında ise porsiyon fiyatı var.

3- Bubble Waffle

İsim ve görüntüsü bizi cezbetti ve denedik ama yanıldık. Waffle hamuru kabarcıklardan oluşuyor, isteğinize göre bu kabarcıkların içini elma, bonibon, çikolata gibi malzemelerle doldurabiliyorsunuz.  Açık olmak gerekirse birçok ülkede waffle yedik ama sevemedik.  Görüntü ne kadar cazip gelse de Türkiye’deki lezzeti tutmuyor.

4- Krepler

Birçok ülkede sokak aralarında, köşe başlarında ufak ayaküstü yenilebilecek krep dükkanları vardır. Tatlı ve tuzlu krep çeşitleri bulunur. Lviv sokaklarında çokça krepçi var.  Genel olarak lezzetli ve büyükler. Bizim için en önemli kriter temiz olması, gözünüzün tuttuğu bir mekanda gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

5- Haçapuri (Gürcü Pidesi)

Gürcistan’ın yöresel lezzeti olan peyniri pide, Lviv’de Champagneria X&X isimli mekanda servis ediliyor. Bu mekanın en ilginç yanı Haçapuri(Gürcü pidesi) ve şampanyalarının meşhur olması. Şampanya ve pide kulağınıza hoş geliyorsa denemenizi tavsiye ederiz. Pideler Gürcistan’dakine göre biraz daha ince fakat oldukça lezzetli….

6- Lviv Style Cappucino

Evet aslında bir cappucino ama makina ile değil cezve ile yapılıyor.  Sunumu klasik cappucino bardağında ama lezzeti sanki sütlü Türk kahvesi gibi. Bardağın dibine geldiğinizde kahve telvelerini görürseniz şaşırmayın. Türk kahvesi krizi gelenler için oldukça ideal. Lviv coffee manifacture‘da bu kahveyi deneyebilirsiniz.


7-  Strudel

Sanki elmalı tart gibi diyebilirsiniz, gerçekten ona benziyor. El açması hamur arasına bol miktarda elma veya vişne ekleniyor sonrada fırına. Üzerine pudra şekeri de geldi mi tamamdır. Lvivski plyacky isimli kafede en iyi strudeli deneyebilirsiniz. Dükkan vitrininden de canlı olarak strudel yapımını görebilirsiniz.

8- Lviv Croissants – Kruvasan

Kruvasan normalde pek sevdiğimiz bir lezzet değil. Ama madem burasıda meşhur denemeden olmaz dedik. Gerçekten de klasik bir kruvasanı oldukça çeşitlendirmişler. Menüde tatlı tuzlu çok çeşitli kruvasan var. Biz kahvaltı için gittiğimizden hem tatlı hem tuzlu kruvasan denedik, kısmen memnun kaldık.

9- Lviv Çikolataları

Lviv Handmade chocolate isimli çikolatacı 4-5 katlı bir binada satış yapıyor. İster binbir çeşit çikolatalarından hediyelik alışveriş yapın isterseniz orada oturarak yiyebilirsiniz. Gördüğümüz kadarıyla menüdeki en favori seçecek ufak kağıt bardaklarda erimiş çikolatalar.

Hediyelik çikolata için Lviv Handmade chocolate fiyatları biraz daha yüksek. En uygun alternatif ise Roshen. Biz hediyelik alışverişlerimizi buradan yaptık. Hem lezzetli hem ekonomik..

10- Beyaz Çikolatalı Pancake

Cukuro isimli mekandaki beyaz çikolatalı yaban mersinli pancake hakkındaki dillere destan yorumları görünce gittik denedik. Gerçekten çok lezzetliydi. Yolunuz düşerse bu şirin mekana bir kahve ve tatlı molasına uğramanızı öneririz.

 

Afiyet şeker olsun…

Cansu & Bora

 

Bunları da okuyabilirsiniz;

Lviv Konsept Mekanları

Lviv Hakkında

Lviv Gezilecek Yerler

 

 

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons