Bunu Paylaş

Bozcaada Türkiye’nin üçüncü büyük adasıdır. Ege Denizi’nin kuzeyinde Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir. Yaz tatillerinde birçoğumuzun vazgeçilmezi olmuş desek yeridir. Gerek haftasonu gerekse daha uzun süreli tatiller için her yaz mutlaka Bozcaada’ya uğrayanlarımız vardır. Bozcaada’ya her sene gidemesek bile bizim için de ayrı bir yeri var ve bu sene 2 günlük bir fırsat bulup gitme şansımız oldu.

BOZCAADA GENEL

Bozcaada’ya haritadan bakıldığında minnacık bir ada olarak görünse de içerisine bu kadar eğlenceyi,hayatı, keyfi, damak tadını ve plajları nasıl barıdırdığına hayret ediyor insan. Adaya varır varmaz insanın içini sıcacık huzur kaplıyor. Her şey mükemmel olmasa da mükemmel gibi hissediyorsunuz.

Adanın sokakları eski haliyle kalmış durumda. Pek bir dar ve tümsekli. Altı yere yakın bir araçla adaya gittiğimizden çok fazla altını sürttük ve dar sokaklarda birden çok manevra yaparak dönüşleri gerçekleştirdik.

Adada hayat yavaş ilerliyor. Oturduğunuz yerlerde çay-kahveniz veya yemeğiniz uzun bir süre sonra gelebiliyor. İlk başlarda Kentlerin insana verdiği hırsla nerde kaldı bu yahu diye iç geçirseniz de alışıyorsunuz. 🙂

Adanın denizi pardon buzulları nasıl sıvı halde şaşırıyorsunuz. Oysa bize su 0 derecenin altında donar diye öğretmişlerdi:) Suya ister direk atlayarak veya yavaş yavaş istediğiniz yolu deneyebilirsiniz sonuç değişmeyecek. Suya çok zor alışacaksınız. Üstelik Temmuz Ağustos fark etmeyecek. Bunun haricinde plajları huzurlu ve denizin suyu tertemiz.

Ada’nın yeme içme yerleri öyle keyifli öyle güzelki 2 gün boyunca yediğimiz içtiğimiz her şey birbirinden güzel geldi. Gerek meyhanelerdeki mezeler ve balıklar gerekse de kafelerdeki kahvaltı ve tatlılar.

Ada’ya ait bazı şarap markaları var. Hediyelik veya kendinize bu şaraplardan alabilirsiniz. Hepsi adanın üzümlerinden yapılıyor.

ULAŞIM

Bozcaada’ya karayolundan otobüs ile ulaşmak isterseniz Çanakkale Geyikli’ye giden otobüsleri kullanmak gerekiyor. Geyikli iskeleden kalkan feribotlarla da yarım saatte adaya ulaşılıyor. Bunun dışında alternatif olarak deniz uçakları ile ulaşım mümkün, tabii biraz daha bütçeli olacaktır.

KONAKLAMA

Bozcaada’da iki farklı konaklama tipi tercih edelebilir. Şehir merkezinde yer alan butik otel ve pansiyonlarda kalmayı tercih edebilirsiniz. Ya da merkezden 3-5km daha uzakta fakat yer alan bağ evlerinde konaklanabilir.

Adonis Pansiyon: Kahvaltı dahil konaklama imkanı var. Kendine ait küçük bir bahçesi olan bu pansiyonda sabah kahvaltılarında kendi hazırladıkları reçellerden tadabilirsiniz. Oda-kahvaltı fiyatlar sezonda 200-250TL arasında değişiyor.

Adonis Pansiyon

Tenedion Otel: Bozcaada merkezde yer alan bu otel 2017 yılında açılan bir işletme. Otelin önündeki açık alanda kahvaltı veriliyor. Ayrıca otelin sahibinin Çamlıbağ şaraplaryla ilgisi var. Yeni açılan bir otel olduğu için odalar gayet ferah ve temizdi. Fiyatlar ise sezonda oda-kahvaltı bir gece 250 TL. Fakat sahibinin ilgisizliği ve bilgilendirme eksikliğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Otelin interneti 2 gündür çalışmıyormuş. Biz gittiğimizde bir kapatıp açmasını söyledik tamam dedi. 2 saat sonra gittiğimizde yapmadığını öğrendik. Kendimiz bizzat yaptırıp başında bekledik ve otelin interneti geldi. Buna benzer 2-3 durum daha yaşadık.

Tenedion Otel

 

Sevgiler,

Cansu&Bora

 

 

 

 

 

 

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons