Bunu Paylaş

Barselona müzeleri, parkları, pazarı, stadyumu ile çok sayıda gezilecek görülecek yerlere sahiptir. 3 günlük seyahatimiz sonrasında görülmesi gereken yerleri olabildiğince paylaşmaya çalıştık.

 1. Park Guell
 2. La Sagrada Familia
 3. Casa Mıla
 4. Casa Battlo
 5. Castell de Montjuc
 6. Mercat de la Bouquerıa
 7. Museum of World Cultures
 8. Sant Pau Recinte Modernıst
 9. Arc del Trıomf (Trıomf Kemeri)
 10. Parc De La Cıutadell (Cıutadell Parkı)
 11. Katalan Ulusal Sanat Müzesi
 12. Camp Nou

PARK GUELL

Eusebi Güell Barselona’yı tepeden görebilen (çıplak dağ olarak bilinen) bölgede, 1900-1914 yılları arasında iyi niyetli ailelere yönelik bir mülkün tasarlanması için Gaudi’ye  görev vermiştir.

Gaudi tasarımın inşaası sırasında arsanın üzerinde yetişen keçiboynuzuve zeytin ağaçları gibi bitkileri korumaya yöneldi. Yeni türler getirildiğinde fazla su gerektirmeyen Akdeniz bitkilerini tercih etti. Ayrıca, çocukluğunun kırsal ortamda öğrendiği sulama sistemlerine göre, su toplamak ve depolamak için çeşitli sistemler tasarladı. Gaudi mülkün yapımı sorasında 1906’da babası ve yeğeni ile yaşamak için buraya taşındı.

İlgili araziye uygun bir ulaşım sisteminin olmaması ve parsellerin satışı için karmaşık koşullar, alıcıların olmaması, altmış evden sadece ikisinin inşa edilmesini öngördü. Bir süre sonra park, Güell’in kamuya açık etkinlikler için kullanılmasına izin verilen geniş bir özel bahçe haline geldi.

Eusebi Güell 1918’de evinde öldü ve mirasçısı, parkı 26 Mayıs 1922’de düzenlenen belediye genel kurul toplantısında satın almayı kabul eden Kent Konseyi’ne sundu. 1926’da bir belediye parkı olarak açıldı.  Gaudi’nin Park Güell’deki evi 1963’te Gaudi Evi Müzesi olarak halka açıldı.

Böylece Park Güell, Barselona sakinleri tarafından takdir edilen halka açık bir park haline geldi. Ziyaretçiler için de cazibe merkezi oldu. 1969 yılında sanatsal bir anıt olarak tanınmış ve 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası ilan edilmiştir.

Rehbersiz 7 euro, rehberli 14 euro, bahçesini gezmek ise ücretsiz.

LA SAGRADA FAMILIA

La Sagrada Familia (Kutsal Aile), İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. (Kaynak: vikipedia)

Kilisenin yapımına 1882 yılında başlanmış olmasına rağmen günümüzde halen inşaası devam etmektedir. Gaudi’nin mimari tarzının anlaşılması güç olduğundan ve taslak çizimlerin, yapım yöntemlerinin günümüze uyarlanamaması sebebiyle tamamlanamadığı söylentiler arasındadır. Planlara göre 2026 senesine doğru yapımının tamamlanabileceği öngörülüyormuş.

Biz kiliseyi ziyaret için haftasonu gittiğimizde, içerisinde konser organizasyonu olduğu için gezmemize izin vermediler.Dışarıdan fotoğraflarını alarak paylaşabiliyoruz. Giriş ücretleri klasik tur 15 euro, sesli rehberli tur 22 euro.

CASA MILA

Tasarımı Gaudi’ye ait bu inşaatın yapımı 1906-1912 yılları arasında tamamlamıştır. Aslında bir rezidans olarak tasarlamıştır. Binanın dış tasarımı deniz , dalga ve deniz yosunlarını yansıtmaktadır. Giriş ücreti 22 euro.

CASA BATTLO

Casa Battlo’da Gaudi’ni tasarladığı evlerden en meşhur evlerden bir diğeridir. 1906 yılında yapımı tamamlanan binanın iç ve dışı sıradışı bir tasarıma sahip. Barselona şehir merkezinde yer alan bu binaya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Klasik giriş ücreti 23,5 euro. Geceleri binanın dış aydınlatmaları açıkken de görülmesi tavsiye edilir. 2005 yılına ise bu bina UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır.

CASTELL DE MONTJUIC

“Montjuıc Kalesi” Barselona’da yer alan eski bir askeri kaledir. Nisan 2007’de hükümet, kaleyi Barselona Belediye Meclisine devretti. Sonrasında tartışmaların ardından kale bir belediye tesisi haline geldi. Ardından 2010’da müze olarak kapatılmıştır.  Kaleye Montjuïc füniküler vasıtasıyla ve Parallel istasyonundaki Barselona metro hattına bağlanan bir gondol lift olan Montjuïc teleferiği ile erişilebilir. Kale giriş ücreti tam 5euro, indirimli 3 euro’dur.

MERCAT DE LA BOQUERIA

Barselona’da La Rambla caddesi üzerinden girişi bulunan Dünya’ca ünlü halk pazarıdır. Üstü kapalı şekilde dizayn edilmiş bu pazar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Aklınıza gelmeyecek sayıda deniz ürünleri, meyve sebzeler, kuruyemişler, şekerleme, beyaz ve kırmızı et reyonları ile çok sayıda kategoride sıralanmış tezgahlar bulunmaktadır.  Bu tezgahların bazılarında Katalan yemeklerini de denemeniz mümkün.

Tezgahları gezerken tadım için ürün sunan birilerine rastlayabilirsiniz. Özellilkle Türkiye’de çok daha pahalı olan tropik meyvelerden uygun fiyata deneme imkanı var. Bardaklar içerisine hazırlanmış meyve çeşitleri yaklaşık olarak 1-12 euro’ya satılıyor. Meyve suyu karışımları 1 euro.

Kuruyemiş ve çikolata tezgahları görece daha pahalı.  Kilo fiyatı yaklaşık olarak 50-55 euro arasında değişiyor. Biz de dayanamadık denemek için az da olsa aldık:)

Market de la Boquerıa, Pazartesi’den Cumartesiye 08.00-20.30 arasında pazar ziyaret edilebilir, sadece Pazar günleri kapalı.

 

MUSEUM OF WORLD CULTURES

Barselona sokaklarında gezerken keşfettiğimiz bu müzede Dünya Kültürlerine ait pek çok eser sergileniyor. 2015 yılında açılan müze Picasso müzesi ile karşı karşıyadır. Afrika, Asya, Amerika ve Okyanusya gibi kıtalardan farklı ülkelerden toparlanmış eserler ve ekranlarda yer alan bilgilendirmeler ile yaklaşık 1-2 saat süreyle müzede vakit geçirebilirsiniz. Biz özel bir güne denk geldiğimiz için giriş ücreti de yoktu. Diğer günlerde tam 5 euro, indirimli 3,5 euro’dur.

Lokasyon: Museu de Cultures del Mónc/Montcada, 12 – 08003 Barcelona

SANT PAU RECINTE MODERNIST

Sant Salvador Pavilion’taki sergi mekanı, Barselona’daki ve Avrupa’nın en eski sağlık kurumlarından biridir. Tıbbi malzeme ve mimari unsurlar, bilgi panoları, modeller ve ekranlar içeren vitrinler, kurumun miras koleksiyonunun bir bölümünü sunar . Sesli rehbersiz giriş ücreti 13 euro,

Lokasyon: Carrer de Sant Antoni Maria Claret, 167, 08025 Barcelona

 

ARC DEL TRIOMF (TRIOMF KEMERİ)

1888 yılında Barselona Dünya Fuarı’na ev sahipliği yapmış ve  mimar Josep Vilaseca i Casanovas tarafından Ciutadella’da düzenlenen fuarın ana giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Kemer Neo-Mudéjar tarzında kırmızımsı tuğla üzerine inşa edilmiştir.

PARC DE LA CIUTADELL (CIUTADELL PARKI)

Katalonya’nın kuzeydoğu kenarında 19.yy ortalarında kurulan bu park Barselona’nın yegane yeşil alanlarındadır. 70 dönümlük (280.000 m2) alana sahip olan park içerisinde, hayvanat bahçesi,  Katalonya Parlamentosu, küçük bir göl, müzeler ve Josep Fontserè tarafından tasarlanan büyük bir çeşme yer alıyor. Park içerisinde dev bir mamut heykeli bulunmaktadır.

 

KATALAN ULUSAL SANAT MÜZESİ

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Barselona şehir merkezinde Montjuic Tepesi kenarında yer alan en ünlü müzelerdendir. Müze,  romanesk eserler açısında çok çeşitli ve zengin bir koleksiyona sahiptir. Müze giriş ücreti 12 euro, sesli rehber ise 4 eurodur. Biz Pazartesi günü ziyaret ettiğimiz için müze kapalıydı ve gezemedik.  Fakat zamanınız var ise görülmesi gerekenler listesine alabilirsiniz.

Lokasyon: Palau Nacional, Parc de Montjuïc, s/n, 08038 Barcelona

CAMP NOU

Barselona şehrinde yer alan bu stad 99.300 seyirci kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük futbol stadıdır. Stad maç için olmasa bile normal günlerde turistik amaçlı olarak ziyarete açık.  Giriş ücreti tam bilet 25 euro.

 

Cansu&Bora

 

1 Comment

 1. Emekli olmama az kaldığı için araştırma yapıyorum. Ön bilgi alabileceğim oldukça detaylı çalışmalarınız var. Elinize sağlık…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons