Bunu Paylaş

Bir yerde mavi ve beyaz bu kadar mı uyumlu olur.. Şüphesiz Palandöken kayak merkezi bizim için en keyifli kayak rotalarından birisi oldu. Çetin görünümlü dağları, üstüne üstüne gelen sis, başını döndüren tipiler, karın bembeyaz görüntüsü ve aradan yol bulup kendini göstermeye çalışan gökyüzünün maviliği. Erzurum Palandöken kayak merkezi bize inanılmaz keyifli bir tatil yaşattı.

Palandöken Kısa Kısa Bilgiler

Doğu Anadolu’nun en büyük şehirlerinden birisi olan Erzurum’da bulunan Palandöken dağı, 3125 metre rakıma sahip tektonik bir dağdır. Erzurum şehir merkezine uzaklığı ise sadece 10 km. Bu kadar şehre yakın olunca da tabii ki hem şehrin her yerinden dağ görünüyor hem de ulaşmak için uzunca bir dağ tırmanışı da gerektirmiyor. Kış aylarında kar kalitesi, kar miktarı ve Türkiye’nin en uzun pistlerine sahip olması özellikleriyle Palandöken kayak merkezi en çok tercih edilen kayak merkezlerinden birisi olarak yerini alıyor.

Palandöken’de kayak sezonu genellikle Aralık ayında başlayıp, Nisan ayına kadar devam ediyor. Özellikle Aralık ayı pistlerdeki kar miktarının az olma ihtimalinden dolayı riskli bir ay olabilir. Ocak ve Şubat aylarında ise genellikle kalabalık oluyor. Bu yüzden tüm kayakseverlere Palandöken kayak merkezine Mart ayında gitmelerini tavsiye ediyoruz.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Ulaşım

Erzurum’a en kolay ulaşım uçak ile gitmek. İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 50 dakikalık bir uçuş süresi ile ulaşılabiliyor. Diğer illerin de yakınlığa göre süresi değişebilir. Erzurum Havalimanı ile Palandöken Kayak merkezi arası mesafe 17-18 km civarı ve yaklaşık 25-30 dakika arası sürüyor.

Bir diğer yol da son zamanlarda oldukça popüler olan Doğu Ekspresi treni ile ulaşım. Ankara’dan kalkan doğu ekspresi ile Erzurum tren garına gelerek buradan Palandöken Kayak Merkezine 5-6 km’lik bir yolculukla ulaşabilirsiniz..

Otobüs ile de İstanbul’dan 16-17 saatlik bir yolculukla Erzurum’a ulaşabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi Pistleri

Palandöken kayak merkezi Türkiye standartlarına göre oldukça iyi bir kayak merkezi. Zirveden inilen yaklaşık 12 km’lik pist Türkiye standartlarına göre oldukça uzun. Onun haricinde macera sevenler için herkesin bildiği zorlu Ejder pisti de burada.

7 tanesi mavi, 8 tanesi kırmızı, 2 tanesi siyah, 4 tanesi bağlantı ve 1 tane de başlangıç pisti olmak üzere toplamda 22 adet pist mevcut. Herkes tecrübesine göre kayabileceği bir çok pist bulabilir.

Palandöken Kayak Merkezi Gece Kayağı

İlkler unutulmaz derler bundan mıdır bilinmez ama Palandöken kayak merkezinde gece kayağını çok sevdik. Gündüz ki kadar kalabalık olmadığı için pist tamamen size tahsis edilmiş gibi hissediyorsunuz. Hava da gündüzden geceye fazla soğumuyor. Zaten buz gibi. 🙂 Bildiğiniz gibi her yerde gece kayağı da yok. Kayseri, Erzurum, Ilgaz gibi bazı kayak merkezlerinde mevcut. Bu imkana bir yere giderseniz ne kadar yorgun olursanız olun kaçırmayın deriz.

Palandöken Kayak Merkezi Ekipman Kiralama

Burada kayak ekipmanlarını her keseye uygun olarak bulabilirsiniz. Merkezden uzak olan otellerde shuttle imkanı ile 20 TL’ye kadar fiyatlar düşüyor. Merkezdeki otellerde ise 50-60 TL civarı fiyatlar mevcut.

Ekipmanlar da gayet kaliteliydi. Kayak ekipmanlarının giyilip çıkarılması için personeller ihtiyaç olduğunda ilgileniyordu. Bu tatilden 20 gün önce yaptığımız Pamporovo Kayak Merkezi tatilimizde hiç yardımcı olmadıklarından ilaç gibi gelmişti. 🙂

Palandöken Kayak Merkezi Ücretler

Evet biliyoruz ki en çok merak edilen konu fiyatlar oluyor. Genellikle de kayak tatillerine ultra lüks gözüyle bakıldığı için insanlar daha bir tedirgin oluyor.

Palandöken Oteller : 2 kişi gecelik 250-2500 TL arasında değişebiliyor. Burası tamamen sizin tercihlerinize kalmış bir durum. Bizim tercih ettiğimiz otel Sport Oteldi. Uygun fiyat ve kaliteli hizmetiyle tercih etmenizi öneririz.

Palandöken Kayak ekipmanları : Kar pantolonu ve montuna sahipseniz kar botu, kayak ve batonların günlük ücreti 20 TL ile 60 TL arasında değişiyor.

Palandöken Skipass ücretleri : İşte hiç bir müdahale edemeyeceğiniz tek alan burası. 🙂 Palandöken kayak merkezi skipass ücretleri ortalama fiyatlara sahip. Tüm gün 75 tl iken, tek çıkış, 10 çıkış gibi farklı fiyat tarifeleri de bulunuyor. Özellikle gece kayağının 20 TL olması çok ekonomik.

Keyifli bir kayak tatili dileriz,

Cansu&Bora

1 Comment

  1. Kayak tatili için merak edilen her bilgiyi içeriğinde barındırdığı için tek bir yazıyla gerekli tüm bilgilere ulaşabildik, çok teşekkürler. Ucuza uçak bileti bulup makul fiyatlarla kaymanın keyfini almak için bizi heveslendirdiniz:)

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons