Bunu Paylaş

Lviv mekanlarından oldukça fazla söz ettik. “Yok mu şehirde kafe restoran dışında görülecek bir şey?” diyor olabilirsiniz. Olmaz mı kafeleri kadar müze, saray, park, kiliseler gibi görülecek çok sayıda yer var Lviv gezilecek yerler listemizde.

Potocki Sarayı

Potocki Sarayı Lviv şehrinin tam merkezinde yer alıyor. II.nci Alfred Potocki tarafından 1880’li yıllarda inşa ettirilmiştir. Şehirde yaşamış soylu ailelere ait eserler halen sergilenmektedir. Saray Avrupa şehirlerindeki gibi çok büyük bir bina ve büyük bir bahçeye sahip değil. Gezmesi daha kısa sürüyor. Giriş ücreti 20 grivna. Lviv’e gittiğinizde görülmesi gerekenler listesinize almanızı tavsiye ederiz.

Lviv Theatre of Opera and Ballet

1897-1900 yılları arasında inşa edilen Lviv Opera binası görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Lviv seyahatinizde eğer imkanınız varsa opera veya bale bileti alıp mutlaka izleyin. Çünkü binanın dışı kadar içi de oldukça gösterişli ve güzel. Biz gitmeden önce internet üzerinden opera biletimizi aldık, yer bulma riskine karşın tavsiyemiz bu yönde olur. Bilet fiyatlarına gelecek olursak çok çok ekonomik. Ortalama bir yerden kişi başı 7 TL .

Italian Courtyard

İtalyan mimar Pietero Barbon’un inşa ettiği 16.yy Rönesans mimarisine ait en önemli eserlerden birisidir. Geniş ve açık bir avlu ve avlunun ortasında bir kafe var. Beklentinizi çok yüksek tutmaya gerek yok bizce, avlusununözellikle yaz aylarında daha canlı olabileceğini tahmin ediyoruz.

Eczane Müzesi

Ukrayna’nın en eski ve bilinen tek tarihi eczane müzesi 1735 yılında Lviv şehrinde kurulmuş. O dönemlerde ilaç sanayisi fazlaca gelişmiş olmadığında eczanelerde bitkisel otlardan yapılan ilaçlar, merhemler satılıyormuş. Müze içerisinde o dönemlerden kalma ilaç raflarını, terazileri ve kasaları görebilirsiniz. Yer altındaki laboratuvarı gezebilirsiniz. Giriş ücreti ise 5 grivna.

Lychakiv Mezarlığı

Gezilecek yerler arasında böyle mezarlık gördüğünüzde ilk başta tuhafınıza gidecektir. Ama doğru, Lviv’deki Lychakiv Mezarlığı günümüzde 30 grivna giriş ücreti alınarak adeta bir müze gibi turistik bir yer haline gelmiş. Tüm mezar taşları heykel gibi yapılmış. Hepsi birbirinden farklı. İçeride parkta gezer gibi dolaşıyor insanlar. Yolunuz düşerse görmekte fayda var deriz.

Black House

1577 yılında inşa edilen bu bina günümüzde Lviv Tarihi Müzesi olarak girişlere açık. Bina rengi ve dış yüzeyindeki kaplamaları ile Rynok meydanında görülmeye değer yapılardan bir tanesidir.

Town Hall Tower

Rynok Meydanının tam ortasında Belediye binası yer alıyor. Belediye binasının hemen içerisinde çıkılarak town hall tower’a ulaşabilirsiniz. Rynok meydanının tam ortasındaki bu saat kulesi 65 metre yükseliğinde ve 408 basamak çıkmak gerekiyor. Lviv şehrinin en tepeden görebileceğiniz ve güzel fotoğraflar çekebileceğiniz noktalardan birisi burası. Giriş ücreti 30 grivna.

Lviv Town Hall binasında kuleden şehir manzarası

Museum of National Folk Architecture and Rural Life / Shevchenko Park

Lviv gezilecek yerlerin başında burası geliyor. Ukrayna köy yaşamından ve binalarından kesitler sunan bir açık hava müzesi, park hepsi bir arada. Park çok büyük. Burayı gezmek için birkaç saat zaman ayırmanızı öneririz. İçeride Ukrayna’nın eksi dönemlere ait köy evleri,kiliseler ve köy yaşamına ait kesitler sergileniyor. Park içerisinde yürüyüş yolu boyunca hepsini görerek gezilebiliyor. Giriş ücreti 30 grivna.

 

İkinci El Eşya ve Kitap Pazarı

Dormition Kilisesinin önünde eski kitaplar, Sovyet döneminden kalma rozetler ve birçok ikinci el eşyalar satılıyor. Hemen pazarın ortasında ilk Rus matbaacısı Ivan Fyodorov’un elinde bir kitap ile heykeli bulunuyor.

Efsaneler Evi- House Of Legends Restoran

Lviv de Geçmiş geçmiş zaman önce yaşayan Baca Süpürgecisi ve Ailesinin yaşadığı bina olarak kayıtlara geçen bu bina günümüzde restoran olarak açık. Fakat birşeyler yiyip içmeden sadece binayı gezmek için bile gidenler var. Burası da konsept mekanlardan birisi ve adeta müze gibi gezilebiliyor. Binanın her aktı efsanelere göre farklı konseptlerde dizayn edilmiş. En üst katta ise baca süpürgecisinin elinde şapka ile bir heykeli bulunuyor. Yine efsaneye göredir ki, içerisine merdiven ile girebildiğiniz bacaya çıkarak bu şapkaya doğru bozuk para atmayı başarabilirseniz dileğinizin gerçek olduğu söyleniyor. Biz denedik oldukça zor 🙂 Tüm bunlara ek olarak yine binanın en tepesinde uçan araba var. İçine binip aracı sallayarak maceraya katılabilirsiniz 🙂

Ivan Franko Parkı

Şehir merkezlerinin tam ortalarında yer alan büyük yemyeşil parkları her zaman çok severiz. Burası da işte tam öyle bir yer. Şehri gezerken mola verip biraz temiz hava almak istediğinizde Ivan Franko’ya uğrayabilirsiniz.

Rynok Meydanı

Lviv şehrinin kalbi Rynok meydanında atıyor. 14. yy.’dan beri bu meydan korunmaktadır. Meydanın dört bir yanı renk renk tarihi binalar ile çevrili. Bu binaların bazıları müze bazıları ise kafe restoran olarak faaliyet gösteriyor. Gece geç saatlere kadar meydan oldukça hareketli. Akşam saatlerinde her bir köşede sokak sanatçıları baş gösteriyor. Şehri gezdikten sonra dönüp dolaşıp yine Rynok’ta kendinizi bulabilirsiniz.

Keyifli seyahatler,

Cansu & Bora

Bunları da okuyabilirsiniz;

Lviv Hakkında

Lviv Konsept Mekanları

Lviv Lezzet Önerileri

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons