Bunu Paylaş

2016 Aralık ayında kampanyalı uçak biletilerini görünce, e hazır vize de var, bu mevsimde hava en sıcak orada olur dedik ve Barselona’ya gitmeye karar verdik.

Toplam 3 günlük bir seyahat planladık, çok uzun kalmayacağımız için de sadece Barselona’yı gezdik. Kış mevsiminde gittiğimiz için plajlara ve deniz keyfine zaman ayırmadan tüm şehri gezmeye çalıştık

BARSELONA TARİH

Barselona, İspanyanın özerk bölgelerinden birisi olan Katalonya özerk bölgesi içinde yer alır. Barselona Katalonya’nın başketi ve aynı zamanda İspanya’nın Madrid’den sonra en büyük 2. şehridir. Katalonya bölgesi m.s sırasıyla Roma,Vizigotlar,Endülüs Emevi Devleti, Karolenj hanedanı tarafından işgal edildi. 801 yılında kenti Karolenj hanedanı ele geçirdi. 12.yy da kent akdenizde büyük bir ticaret merkezi haline geldi. Sonrasında baş gösteren veba salgınının neden olduğu nüfusun azalması Barselona’nın gücünün azalmasına da neden oldu. Sonrasında Amerika’nın keşfi, Osmanlı İmparatorluğun akdenizde artan gücü Barselona’nın ticari anlamda daha da gerilemesine yol açtı.

1808-1813 yılları arasında Napoleon’un egemenliği altında kalan kent tekrardan yükselişe geçti. Sanayileşmesi hızla arttı ve İspanya krallığı için tekrardan önemli bir kent haline geldi. İşçi sayısının da artmasıyla birlikte siysi ve toplumsal çatışmalar baş gösterdi. Bunların en önemlileri 1936’te 11 manastır ve 1909’da 60 kilisenin yakılması olaylarıdır.

Barselona Katalan ayrılkıçı hareketinin de merkeziydi. 1936 da başlayan ispanya iç savaşılya birlikte özerk katalonya kuvvetlerinin ve cumhuriyetçi güçlerin merkezi haline geldi.  1939’da ayrılıkçı cumhuriyetçi hükümet yenilgiyi kabul etti.

Barselona 1978’deki anayasa uyarınca Katalonya özerk topluluğunun merkezi oldu.

BARSELONA GENEL BAKIŞ

Havaalanına ilk indiğimizde karşılaştığımız manzara şu şekildeydi : Devasa bir havaalanını, İstanbul havaalanlarını andıran bir yoğunluk. Ordan burdan insan çağrıları. Köşe başlarında bekleyen tüfekli polisler ve askerler. Çıkış kapısına geliyoruz burada tekrar bir x-ray cihazı ve kapıya kadar kocaman bir sıra.. Bir ara yan kapı açılıyor ve oraya doğru geçiyoruz. Çıkabilen çıkıyor kalanlar tekrar üzgün bir şekilde sıraya 🙂 Welcome to İstanbul..

Barselona merkeze geldiğimizde gördüğümüz kalabalık karşısında hiç yabancılık çekmedik. Sağımızdaki solumuzdaki hemen her cadde de muazzam bir kalabalık. La Rambla caddesi ise aynı İstiklal caddesi gibi kalabalık ve yoğun bir cadde. Genel olarak şehir çok düzenli ve caddeleri çok geniş. Bir çok caddesinin ortasında ayrı meydanlar var. Buralarda dükkanlar veya içecek yiyecek servisi yapan işletmeler var. Canlandırmanız açısından; Bostancı caddesinin ortadaki 2 şeridinin kapataılıp burada çay-kahve içebildiğinizi düşünün. La Rambla caddesi de ortası meydanlı caddelerden ve  cadde üzerinde çok sayıda büfe, küçük dükkanlar, hediyelikçiler vb… var.

Şehir genelinde Türkiye’yi andıran bir seyyar satıcı nüfusu var her yerde seyyar satıcılarla karşılaşıyorsunuz. Seyyar satıcılar hep siyahi veya hintli göçmenlerden oluşuyor.

Barselona’ya gitmeden hırsızlık konusunda çok fazla uyarıyla karşılaşmıştık. Çok şükür hiç bir sorunla karşılaşmadık fakat hiç bir zaman da tedbiri elden bırakmadık. Bu kadar kalabalık ve çok göçmen almış bir yerde böyle şeylerle karşılaşılması mümkün.

Genel bakış olarak büyük şehirlerden çok farklı bir ortamı yok.  Cumartesi günleri gece geç saatlere kadar sokaklar hareketli. Biz Aralık ayında gitmiş olmamıza rağmen şehri çok kalabalık bulduk, oldukça fazla turist olduğunu söyleyebiliriz. Hele ki sezonda deniz mevsimi de gelince nasıl olur tahmin edebilirsiniz.

ULAŞIM

İstanbul’dan direk seferler ile yaklaşık 3,5 saat süren yolculuk sonrası Barselona’ya ulaşılıyor. Havalimanından şehir merkezine ise toplu taşıma araçları ile ulaşabildiğiniz gibi Aerobus otobüs hatları ile de tek yön (5.90 € )veya gidiş dönüş (10.20 €) bilet alarak ulaşılabilir. Yaklaşık 30 dk sürüyor.

Şehir içinde metro ağı birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi çok yaygın ve geniş. Haftasonu metro hatları sabaha kadar açık. Diğer günler gece yarısına kadar açık kalıyor. Tek seferlik metro giriş bileti 2.15 €, toplam 10 kullanımlık metro biletleri ise 9.50 €.  Çok kullanımlık bilet aldığnızda birden fazla kişi tarafından da bu bilet kullanılabiliyor.

Şehir içi ulaşımda metro hatları veya otobüs hatları kullanılabildiği gibi yürüyüş rotaları da çok elverişli. Yakın civarlarda birçok noktaya da Barselona sokaklarında yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz.

KONAKLAMA

Barselona’nın en meşhur caddesi olan La Rambla caddesi üzerinde fiyatlar daha pahalı fakat iç kısımlara doğru ilerlediğinizde hem caddeye yakın hem de uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Barselona’nın birçok noktası merkezi sayılabilir. Uygun fiyatlı bir konaklama imkanı bulduğunuzda gözünüz kapalı rezervasyon yapabilirsiniz.

Biz La Rambla caddesine 3-4 dk yürüme mesafesinde, oldukça merkezi konumda olan Hotel Aneto‘da konakladık.  2 kişi 3 gece toplam 157 € ödedik. Genel olarak otelin konumu, temizliği, personel yardımından memnun kaldık. İlk gün bize ayırdıkları o da çok küçük olduğundan değiştirilmesini talep ettik ve hiç zorluk çıkarmadan bizi caddeye bakan daha büyük bir odaya yerleştirdiler. Otelin hemen yanında bir fırın var, diğer yanında ise Dia discount market bulunuyor.

Diğer Tüm Konaklamalar İçin : İspanya Konaklama

EKONOMİK TÜYOLAR

Barselona para birimi euro. Bildiğiniz gibi euro demek pahalılık demek, Türk parası çarpı 4 demek. Euro bölgelerinde ister istemez ne yaparsak yapalım biraz pahalı’ya mal olacağını bilmenizi isteriz.

Havalanından taksiye binip en az tek yön 30 Euro vermeyin. 1 kişi gidiş dönüş 10 Euro’ya yukarıda anlattığımız gibi ulaşım alabilirsiniz.

Otellerin çok pahalı olduğunu göreceksiniz. Bizden Tavsiye otelin konumu La rambla üzerinde veya çok merkezi bir konumda olmasını önemsemeyin. Şehrin her tarafı merkez gibi. Aşağıdaki harita da gördüğünüz alanda en uygun nerede bulursanız konaklamayı yapabilirsiniz.

Hediyelikler bize fazla pahalı gelmedi. Her yerde fiyatlar aynı. Magnetlerden almak isterseniz en uygunu seyyar satıcılarda. 1 euro’ya sahip olabilirsiniz.

Her yerde Dialarla karşılaşacaksınız. Her hangi bir yiyecek içecek almak veya yanınızda memleketinize bir şeyler götürmek için mutlaka dia’daki fiyatlara da bir göz gezdirin. Çarşıda dolaşırken gördüğünüz bir şeyi dia da yarın fiyatına bulabiliyorsunuz.

Müzelerin 15-25 euro arasında değişiyor. Müzelerde genellikle mimari tasarım sunuluyor. Eğer hepsine gidecek durumunuz yoksa eleme yaparken de dikkatli olun ve yorumları mutlaka okuyun.

Gece kulüpleri girişleri cuma ve c.tesi günleri ücretli. Diğer günler saat 12’ye kadar ücretsiz. Hatta biz hem ücretsiz giriş hem de 1 bardak da şampanya hediyesiyle karşılaştık. Deneyimlemek isterseniz ve zamanınız varsa cuma veya cumartesi hariç günleri tercih edebilirsiniz.

Havaalanında inince birileri broşür vermişlerdi. Bu broşürün içinde 100’e yakın nokta için indirim kuponları vardı. Her zaman dağıtılıyor mu bilemiyoruz ama havaalanından dışarı çıktığınızda bir şeyler dağıtılıyorsa mutlaka alın. 🙂 Bu kuponlar sayesinde bir kaç noktada 5 euroya kadar indirim sağlamıştık.

Cansu&Bora

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Barselona Gece Hayatı

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Yeme İçme

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons