Bunu Paylaş

Barselona’da deneyimlenmesi gereken farklı tatları listeledik.

PAELLA

Barselona’da nerede ne yenir diye araştırdığınızda karşısınıza ilk olarak “Paella” çıkacaktır. İlk olarak İspanya’nın Valencia bölgesinde çıkmış olsada bugün ülkenin her yerinde Paella yapılıyor. Şehir merkezinde neredeyse tüm restaurantlarda paella bulmanız mümkün. La Rambla caddesi üzerinde de sağlı sollu birçok restraurant var hepsinde paella ya da paella+tapas şeklinde menüler mevcut. Fiyatlar hemen hemen birbirine yakın diyebiliriz. Fakat cadde üzerinde de değilde ara sokaklarda da biraz keşif yaparsanız farklı mekanlar ve daha uygun menüler bulabilirsiniz.

Biz ilk akşamın verdiği yorgunlukla La Rambla üzerinde bir restaurantta yemek yedik. Fakat yediğimiz paella’dan memnun kalmadık. Oldukça yağlı geldi. Sonra öğrendik ki paellayı iyi yapılan bir yerde yemezseniz sevmeniz mümkün değil. Ana malzemeler pirinç ve zeytinyağı. İçeriği farklılaşmakla birlikte en meşhur çeşidi deniz mahsüllü olanıdır.

Aldığımız menü paella+tapas’tı. ” Tapas” bizim mezelere karşılık geliyor aslında. Menü yanında 2 çeşit tapas olarak zeytin ve amerikan salatası geldi.

TAPAS

Barsolena sokakların butik Tapas mekanları var. Biz gittiğimizde arkadaşımızın daha önce denediği ve tavsiye ettiği bir mekana gittik.

“Bilboa Berria”

Servis şekli şu şekilde; Mekanın ürünlerini sergilediği tezgah üzerinden çok çeşitli tapas’lar var. Adet fiyatı ile satılıyor. Hangi tapas’ları seçtiğinizi söylüyorsunuz, sonrasında tüm siparişleriniz masanıza geliyor.

Tapas nedir ? İspanyol mutfağında mezelere verilen isimdir. Genellikle ufak ekmek dilimleri üzerinde çeşitli malzemelerden yapıldığı gibi (bizim kanepe diye adlandırdığımız atıştırmalık tarzında), tabakta ortaya gelen mezelerde vardır. Tercihe göre soğuk ve sıcak servisleri yapılıyor. İster yemek öncesi başlangıç olarak yenebildiği gibi isterseniz içeceğinizin yanında meze, atıştırmalık olarak da sipariş edilebilir.

CHURROS

Parmak uzunluğunda hamur parçaları kızartılarak isteğe bağlı şekere batırılıp servis edilir. Yanında verilen sıcak çikolataya batırılarak yeniliyor. Fakat bizim damak zevkimize pek uymadı 🙂 Barselona sokaklarında birçok mekanda churros bulabilirsiniz. Sade hamurun yanısıra içi krema dolgulu, tarçınlı, hindistan cevizli seçenekleri de var.

SANGRIA

İspanya ve Portekiz kökenli olan meyveli şarap türüdür. Genellikle kırmızı şarap, meyve parçaları, bal, şeker ve votka/rom ile hazırlanır. Barselona sokaklarında yine tüm mekanlardsa yaz kış Sangria deneyebilirsiniz.

Bunların yanında sokakları gezerken keşfettiğimiz iki lezzet daha var;

EMPANADAS  / LA FABRICA

Barselona El Born mevkiinde bulunan La Fabrica’da Güney Amerika’nın meşhur hamur işi “empanadas” çeşitleri satılıyor. Mayalı hamurların içleri doldurularak farklı çeşitleri ile fırına verilerek hazırlanır. Genellikle içinde paprika biber, domates, soğan, kıyma, deniz mahsüller vb.. .çeşitler ile dolgu malzemesi kullanılarak hazırlanır. Tanesi 1,8 euro… Türkiye’deki puf böreği dediğimiz börekleri andırıyor aslında. İspanya dışında Arjantin, Şili, Filipinler, Peru ve Meksika gibi bölgelerde de satılıyor.

Adres: Plaça de la Llana, 15, 08003 Barcelona, İspanya

CREPS BARCELONA

“Creps Barcelona” tatlı ve tuzlu krep çeşitleri şık sunumlar ile servis ediliyor. Biz resimdeki çikolatalı krepten denedik. Ufak ama çok şirin bir mekan, denemesi tavsiye edilir.

Adres: Via Laietana, 45, Barcelona

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Barselona Gece Hayatı

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Genel Bilgiler

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons