Bunu Paylaş

Sığacık’a 5-6 sene önce gelmiştik. Bu defa bir Sonbahar dönemiydi. Ortalık sessiz sakin.. Sahile gittiğinde insanın içini bir huzur kaplıyordu. Gerçekten yaşanacak yer diye çayımızı yudumluyorduk. Daha sonra kale içine doğru gidince pazar kurulduğunu görmüştük. Teyzeler zorla yaprak sarmaları, baklavalar ikram ediyorlardı. Ne güzel bir yer diye düşünerek tatil bitiminde ev almak için emlak sitelerine bakmış ve hatta burada neyle geçiniriz diye ciddi ciddi araştırmıştık.

Günümüze geldiğimizde Sığacık biraz değişmiş. Hemen olumsuza yormayalım bu gelişimi ama biz çok kez tanık olduğumuz gibi yavaş şehir(Cittaslow) ünvanını almış Sığacık için bir bakmışsınız 3-5 sene sonra bakkalda su dahi bulunamıyor veya şebeke sularında yoğun kullanımdan dolayı kısıtlamaya gidildi tarzı haberlerde görebilirsiniz.. Tabii önlem alınmazsa diye belirtelim ve notumuzu burada bırakalım.

Sığacık’a gelirsek, Kaleiçi hala çok keyifli sadece içeride artık Sığacıklı teyzelerin yerini zeytinyağlı meze restoranları almış. Bu yüzden içerideki o ikram kültürü yerine, bazı cafelerde yarım kilo şundan dediğin şeyi 1 kilo vereyim abla/abi tarzı esnaf dialoglarına bırakır olmuş. Maalesef Sığacık’lıların kaleiçinde kurdukları pazarı dışarı almışlar ve eski havası azalmış. Tabii ki zeytinyağlı yemek çeşitlerinin çok güzel olduğunu söylemezsek ayıp olur. Börülce, enginar, kızartmalar, hamur işleri…

Kaleiçi akşamları ise tam bir Alaçatı görünümüne dönmüş durumda. Meyhaneler yoğunlaşmış, kalabalık artmış. Sığacık’ın sakin şehirlik durumu pek kalmamış gibi. Kaleiçi’nden dışarılara doğru şehir genişlemiş. Tüm bu gelişmelere rağmen hala şehir çok keyifli fakat doyum noktasına ulaşmış gibi hissettik. Biraz daha fazlası buraları bozar farklı bir kategoriye taşır Sığacık’ı. İzmir’in yeni gözdesi Sığacık olarak kendimize not aldık.

Sığacık Nerede

Sığacık İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir tatil kasabadır. İzmir’in diğer bilindik tatil bölgelerinden Urla’nın hemen alt tarafında yer alıyor.

Sığacık Konaklama

Sığacık’ta en güzel kalınacak yer kesinlikle kaleiçidir. Fakat kaleiçine araba girmediği ve mutfaklı bir ev bulmanın zorluğundan dolayı biz tercihimizi Sığacık’a 5dk mesafede bulunan Akarca plajındaki bir tesisten yana kullandık. Burada ise Tahsin Ar tesislerinde konakladık.

Tahsin Ar tesislerinde farklı farklı oda tiplerinde konaklama imkanı mümkün. Odaların hepsi denize çok yakın ve tesisin sahilde kendisine ait balıkçı restoranı da var. Hemen önünde ise yine kendisinin işlettiği bir bakkalı mevcut. Buradan ihtiyaç olan bir çok ürünü bulabilirsiniz. Biz tesisin dışında yakınlarda bir şeyler var mı diye bir keşfe çıktık. Sadece bir kasap ve kokoreççi mevcuttu.

Tahsin Ar’ı da merak ettik tabi. 🙂 80’li yaşlarında tonton bir amca, eşiyle birlikte diğer konaklamaya gelenler gibi girişteki bir dairede yaşıyorlar. Tesis, aile tarafından işletiliyor. Kendileriyle görüştüğümüzde her dönem tesisi biraz daha geliştirmeye çalıştıklarını söylediler.

Sığacık Plajları

Ekmeksiz Plajı

Sığacık plajları içerisinde en bakir ve en görülesi plaj olarak çok öncelerden listemize almıştık Ekmeksiz plajını. En büyük handikapı plaja ulaşım zorluğu. Tepede arabayı bırakarak 500-600 metre yokuş aşağıya inerek plaja ulaşıyorsunuz. Tabi bir de bunun çıkışı var. 🙂 Hele de bebeğiniz varsa güneşin altında geriye çıkış bitmiyor. Aslında plajın çok yakınına kadar güzel yolu da var ama niye araç alınmıyor bilemedik soracak mecal de kalmadı bu plajdayken. Tepede plaj girişinde su vb. ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz küçük bir büfe var çünkü organize bir plaj olmadığı için plaja indikten sonra herhangi bir işletme yok.

Bizim tek şansızlığımız biraz rüzgarlı bir günde denk gelmemiz oldu. Onun haricinde denizi oldukça keyifli. Keşif seviyorsanız Sığacık plajları içerisinde tek keşfedilebilir plaj burası. Kaçırmayın deriz.

Akarca Plajı

Bizim konakladığımız bölgenin plajı. Uzun ve genişçe bir kumsal ve kumsal arkalarında sıra sıra konaklama tesislerin bulunduğu bir bölge. Bu tarz açık denizler koyların yerini tutmuyor tabii ki ama direkt otelin önünden girmenin de çocuklu aileler için kolaylığı yandısanamaz. Akarca plajının suyu serin, kumsalı güzel sadece rüzgarlı olduğu günler su bulanıklaşıyor ve yosun geliyor ama çok rahatsız edici değil.

Akkum Plajı

Sığacık merkezine 1-2km mesafedeki en yakın ve en bilinen plaj Akkum plajı. Rüzgarsız bir güne dek gelirseniz keyifli bir denizi var. Organize bir plaj, arkasında yeme içme ve ihtiyaç giderme için imkanlar var.

Sığacık’ta Ne Yenir?

İzmir genel olarak zeytinyağlı yemekleri, hamur işleri ve Ege otlarıyla meşhur bir bölge. Sığacık ve Urla ise sanki bu yemek kültürünün başkenti gibi. Vitrinlere baktığınızda ne yiyeceğinizi şaşırıyorsunuz.

Bizden tavsiye;

Tuzlu olarak; Börek çeşitlerini, enginarı, gözlemeyi, deniz börülcesi, kuru börülce yemeden dönmeyin

Tatlı olarak; Kalburabastı, ev baklavaları

Sığacık’ta Alternatif Rota Teos Antik Kenti

Sığacık merkeze 3 km mesafede hatta yürüyüş rotası bile yapılabilecek bir konumda yer alıyor. Teos Antik kentinin Seferihisar’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kuruluşunun M.Ö. 1000’li yıllara kadar dayandığını söyleniyor. Antik kent sabah 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. İçeride Antik tiyatro, surlar, tapınaklar vb.. yer alıyor.

Keyifli tatiller,

Cansu&Bora&Ayaz

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons