Bunu Paylaş

Kuzguncuk semti İstanbul’da en çok sevdiğimiz semt diyebilirim. Kuzguncuk’un gezilecek yerleri ve mekanları o kadar güzel ve sakin ki sevmemek mümkün değil. Ben de çocukluğumdan beri Üsküdar’da oturduğum için çok sık giderdim. Bora ile tanıştıktan sonra ona da bu semti sevdirmeyi başardım. Artık bu taraflara daha uzakta oturuyoruz ama hafta sonları sakin bir yerde güzel bir kahve içmek istediğimizde kendimizi Kuzguncuk’ta buluyoruz. 🙂

İstanbul’un göbeğinde ama sanki şehrin kalabalığını gürültüsünü içine almayan bir mahalle. Esnaf, komşu kültürlerinin halen devam ettiği bir yer burası. Kuzguncuk semt sakinleri de mahallesine, doğasına, bostanına, sokaklarına sonsuz sahip çıktığı için kolay kolay bozulmuyor. Çınar ağaçlarının gölge yaptığı uzun bir cadde ve caddenin sonundan boğaza açılan bir semt.. Hoşgörünün, birlikteliğin sembolü bir semt..

Kuzguncuk semtinin son zamanlarda bilinirliği arttıkça tabii kalabalığı da artıyor. Umarız dokusunu bozmadan özgünlüğünü korumaya devam eder.

Kuzguncuk Hakkında

Kuzguncuk İstanbul Anadolu yakasında Üsküdar’a bağlı bir mahalle. Kuzguncuk isminin, Sultan 2. Mehmet döneminde bölgede yaşayan Kuzgun Baba adında kutsal bir kişiden veya eski adı Kozinitza’dan geldiği söyleniyor.

18.yüzyıldan itibaren çok sayıda Ermeni Kuzguncuk’a yerleşmeye başladı. Uzun yıllar boyunca Ermeniler, Yahudiler, Rumlar ve Müslümanlar bu semtte bir arada yaşadılar. 1955 isyanları ile birlikte ise, Kuzguncuk’taki Yunanlılar ve Ermeniler de dahil olmak üzere İstanbul’daki azınlık gruplarının birçoğu göç etmek zorunda kaldı. Boğaz hattı boyunca uzanan bir caddede kilise, sinagog ve caminin yan yana dizildiği bu semtte yürürken, o günlerden bu güne kadar hoşgörünün hakim olduğunu hissedebilirsiniz.

1990’ların ortalarında popüler TV dizisi Perihan Abla’nın çekiminden bu yana Kuzguncuk, birçok dizi, film ve düğün fotoğraf çekimlerinin aranılan semti oldu. Ancak Kuzguncuk sakinleri, haliyle gece ve gündüz çekimlerden kaynaklanan yoğunluktan hiç memnun değil, kapılarının önünde “Fotoğraf çektirilmesi yasak” gibi yazılara rastlayabilirsiniz.

Kuzguncuk’ta Yapılacaklar

Kuzguncuk Bostanı Gezilir

Bostan, Kuzguncuk sakinleri tarafından geçmişten günümüze yapılaşma tehdidine karşı korunabilen ve halen korunması için müthiş bir emek verilen bir mesire alanı. Böyle güzel bir mahalle içerisinde kocaman bir yeşil arazi. Bir diğer adıyla İlya’nın Bostanı olarak biliniyor. Rivayete göre Kuzguncuk’ta yaşayan çok eski yıllarda Rum asıllı İlya isimli bir sakinin bostanı imiş.

Kuzguncuk gezilecek yerlerin başında gelen bostan tamamen halka açık, ekim dikim faaliyetleri yapılıyor. Yaz aylarında bostanda açık hava sinema günleri düzenleniyor. Hıdırellez döneminde kutlamalar yapılıyor. Bunun için pek çok birliktelik sağlayan aktiviteler düzenleniyor. Umarız Kuzguncuk Bostanı bugünkü halini her daim korur, hiç bir zaman yapılaşma tehdidi altında kalmaz. Çocuklarımızın toprağa dokunabildiği çok değerli bir miras çünkü.

Kuzguncuk Sokaklarında Gezilir

Kuzguncuk birbirinden güzel bir çok sokağa ev sahipliği yapıyor. Sokaklarında dolaşırken hem sağlı sollu kafeleri hem de rengarenk ahşap evlerini bolca fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Kuzguncuk Deniz Kenarında Boğaz Seyredilir

Bunu özellikle belirtmek istedik. Anadolu yakasında boğaz boyunca en sakin olan yer Kuzguncuk’tur. Sessiz sakin boğaz havası almak istediğinizde buraya gelebilirsiniz. Yan tarafta yer alan Çınaraltı kafe dışarıya servis yapıyor.

Kuzguncuk’un Birbirinden Güzel Mekanlarına Gidilir

Kuzguncuk caddesi boyunca çınar ağaçlarının gölgesine kurulu birçok kahve dükkanı, kafe, restoran, kasap, manav, eczane, fırın, bostan ne ararsanız bulabilirsiniz. Şimdi gezerken bir kahve için uğrayabileceğiniz veya görebileceğiniz Kuzguncuk mekanlarını sıralayalım.

Kuzguncuk Kafe/ Restoranları

Ekmek Teknesi

Bir dönem çoğumuzun izlediği Ekmek Teknesi dizisinin bazı sahnelerinin çekildiği yer işte burası. Güzel lahmacun ve cağ kebabı yemek için mutlaka Ekmek Teknesine uğramalısınız.

Asude Çay Evi

Perihan Abla sokağında Ekmek Teknesi ile karşı karşıya yer alan Asude Çay Evi çay sohbetleri için en uğrak noktamız. Sokakta kurulu ahşap masa ve sandalyelerde sıcacık çay keyfi için Asude çay evini tercih edebilirsiniz.

Sitare Cafe&Restaurant

Sitare Cafe Kuzguncuk’un en eski kafelerinden birisi aslında. Kuzguncuk ile ilk tanıştığım dönemlerde en çok geldiğim yerlerden birisiydi. İkinci el eşyalar ile dizayn edilmiş bu kafede hem yemek hem içecek servisi yapılıyor.

Betty Blue

Betty Blue mavi rengi ile Kuzguncuk caddesi üzerinden ilk dikkatinizi çeken kafelerden birisi olacaktır. İçerisi ise açık mutfak şeklinde oldukça şirin dekore edilmiş bir kafe. Buraya ilk olarak bir sabah kahvaltısı için gitmiştik fakat beklentimizi pek karşıladığını söyleyemeyiz. Menüdeki diğer lezzetleri de henüz denemediğimiz için çok genel bir yorum yapmak doğru olmayacak.

Aliki Kafe

Birkaç sene önce Kuzguncuk’ta yağlı boya resim kursuna giderken tanıştığım bir arkadaşımın açtığı bir mekan Aliki Kafe. Kuzguncuk’u çok iyi bilenlerden birisi. Bir tarafı İcadiye Caddesi’ne bir tarafı ise arka bahçeden diğer caddeye doğru bakan güzel bir kafe. Hem lezzetli yemekler hem tatlılar hem de güzel içecekler sunuluyor. Yaz aylarında arka bahçesi de çok keyifli. Aliki Kafe’ye keyifli bir mola için uğramanızı tavsiye ederiz.

Kafe La Mekan Kuzguncuk

İnci Çayırlı Sokağı ile İcadiye Caddesi kesişiminde hemen köşede yeşil renkli bu ufak ve şirin kafeyi görmemeniz mümkün değil. Burası da Kuzguncuk’un eski kafelerinden birisi. Ufacık bir dükkana bolca keyif sığdırılmış diyebiliriz. Günlük olarak hazırlanan ev yemekleri ve tatlılar içecek menüsü ile birlikte sunuluyor. Kaldırımların genişletilmesiyle birlikte dışarıya daha çok masa atabilmişler. Kış aylarında sıcak sahlep içebileceğiniz şirin bir Kuzguncuk kafesi.

La Casa Del Caffe

Henüz çok yeni açılan bu kafe favorilerimiz arasına girmeyi çok hızlı başardı. İç mekan tasarımı ve müzikleri ile ambiyans çok keyifli. Tatlılar ve kahveleri de başarılı. En kısa zamanda kahvaltısını da denemek istiyoruz.

Antre Box

Kuzguncuk’ta en çok üçüncü nesil kahvecileri görmeye alışkınızdır. Bu mekan ezber bozuyor. Kuzguncuk restoranları arasında önemli bir yer aldı bile. Steak ve burger severler için alternatif bir mekan.

Çikolatacı Aziz Bey

Çikolata severleri buraya alalım. Oldukça nostaljik görünüme sahip Kuzguncuk çikolatacısı Aziz Bey çeşit çeşit el yapımı çikolatalar satıyor. Çikolata dışında içecek servisi de var. Ufak dükkan içerisine birkaç masa da atılmış. Çikolata kriziniz tuttuğunda kısa bir kahve-çikolata molası verebilirsiniz.

Dilim Pastanesi

Dilim Pastanesi hemen boğaz tarafında Kuzguncuk girişinde köşede yer alan çook eski bir pastanedir. Ürünleri gayet lezzetlidir. Fakat biz en çok dondurmasıyla biliyoruz. Kuzguncuk’tayız ve canımız dondurma çekiyorsa ilk adresimiz burası. Çeşit sayısı çok değil ama dondurmalar kendi üretimleri ve çok uygun.

Kuzguncuk Balıkçısı

Kuzguncuk’ta balık yemek için ilk akla gelen yer sahildeki İsmet Baba’dır. Fakat Perihan Abla sokağına gizlenmiş bu mekan Kuzguncuk’ta lezzetli balık yiyebileceğiniz alternatif bir mekandır.

Kuzguncuk Çınaraltı Cafe

Boğaz kenarına yerleşik bir semt olur da şöyle denize nazır bir çay bahçesi olmaz mı.. Hemen sahilde ister taburelerde oturup boğaza karşı keyif yapın ister kapalı tarafta oturun sıcak bir çay molası için Kuzguncuk sahildeki tek adres.

Nail Kitabevi & Cafe

Hem kitabevi hem de cafe bir arada. Nail Kitabevi Bereketli sokak ile İcadiye caddesi kesişiminde köşe bir binadadır. Üst katından öyle bir köşe var ki, sedirde oturup cam kenarında kahvenizi içerken kitabınızı okuyabilirsiniz.

Kuzguncuk Bostan Cafe

Kuzguncuk bostanına karşı oturmak isterseniz bu kafeyi tercih edebilirsiniz. Günlük çıkan tatlılar, yemek ve içecekler servis ediliyor.

Metet Döner

Kuzguncuk’ta yemek molası vermek istediğinizde ilk önereceğimiz Kuzguncuk restoranı Metet Döner olur. Birçok gurmenin ziyaret edip önerdiği, Türkiye’nin ilk 10 dönercisi arasına giren Meter Döner’e uğramadan dönmeyin deriz.

Pulat Çiftliği

Vanilin Chocolate

İsmet Baba Restaurant

Alternatif diğer kafelerin isimlerini de aşağıda paylaşıyoruz;

Galette Kuzguncuk
Kuzguncuk Çikolata Kahve
Pita Kuzguncuk
Zahir Restaurant & Cafe

Keyifli bir semt gezisi dileriz,
Cansu & Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons