Bunu Paylaş

Safranbolu’ya 11 km mesafede bulunan, Yörük köy yaşamına ait birçok izleri görebileceğiniz bir köydür. 93 tescilli eser bulunan bu köy 1997 senesinde UNESCO koruma altına alınmıştır. Safranbolu seyahatiniz sırasında Yörük köyü de mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca seyahat tarihlerinize denk getirebilirseniz, her sene Eylül’ün ilk haftasında düzenlenen festivali görebilirsiniz.

Yörük Köyü’nde neler yapılır?

Safranbolu kadar büyük olmasa da Yörük köyünde en az yarım gün geçirecek kadar yapılacak şeyler olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça huzurlu ve tarihi bir gezi sizleri bekliyor.

Yörük Köyü Çamaşırhane

Yörük köyü geziniz sırasında uğranması gereken yerlerin başında geliyor. 300-350 yıllık bir bir çamaşırhane burası ve faaliyetini çamaşır makineleri çıkana kadar sürdürmüş. Burası birçok çamaşırhanede olduğu gibi dere kenarını yerine köyün tepesinde bir bölgeye yapılmış. Bu durum aslında o döneme göre zenginlik göstergesi olarak kabul ediliyormuş.
Çamaşırhaneyi Bektaşi zengin bir aile yaptırdığı için içerisinde çamaşırların yıkandığı ortadaki beton zemin 12 imamlardan esinlenerek 12 kenarlı yapılmış.

Yörük Köyü Konaklarını Gezin

Burada Yörük köyünün köklü ailelerinden Sipahioğlu ve Muratoğlu Konakları mevcut. Bu konakları 1-2 TL gibi bir ücretle gezebilirsiniz. Geziniz sırasında konağın tarihini size anlatan bir rehber eşlik ediyor. Konaklar içerisindeki birçok obje ve dekor orjinal halini koruyor. Yörük köy yaşamına ait izleri konak geziniz sırasında öğreneceksiniz.

Sokaklarında Dolaşmanın Tadını Çıkarın

Safranbolu yörük köyü de tıpkı Safranbolu merkez gibi eski mimarisini korumuş ve kültürünü yaşatmaya devam etmiş bir yerdir. Bu yüzden oldukça keyifli sokaklarında gezebilirsiniz. Köy evleri Safranbolu’daki gibi birçok sokağa yayılmış olarak değil tek bir yolun kenarında 1-2 sıra ev inşaa edilmiş bir düzendedir.

Leyla Gencer Anıtını Görün

Türkiye’de bilinmeyen değerlerden birisini daha öğrenme fırsatımız oldu. Yörük Köyünde bir konağın önünde Leyla Gencer büstü var. Leyla Gencer 20. yy’da yaşamış, Yörük köyünde büyümüş Dünya’daki en iyi sopranolarından birisi ve Batı’da kendisine “La Diva Turca” deniliyormuş. Gitmişken bu büstü mutlaka görün.

Yörük Sofrası’nda Gözleme-Ayran

Yörük sofrası geleneksel yapısının koruyan bir restoran. Burada el açması güzel gözlemeler yiyin ve yayık ayranı için.

Köy Ürünleri Alışverişi yapın

Artık biraz klasik olacak ama Türkiye’nin tüm turistik köylerindeki gibi burada da köy ürünleri alışverişi yapabilirsiniz.

Sevgiler, Cansu&Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons