Bunu Paylaş

Üsküp‘e gidilmişken mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Matka Kanyonu geliyor. Üsküp şehir merkezine sadece 16 km mesafedeki Matka Kanyonu’na araç ile yarım saatte varabilirsiniz.  Girişteki otopark alanları ücretsiz. Aracınızı park ederek kısa kayaların hemen sınırında ince bir hat üzerinde yürüyerek kanyona varabilirsiniz. Yürüyüşün sonunda kartpostal gibi bir resimle karşılaşıyorsunuz.

Matka Kanyonu

Neredeyse 500 hektarlık bir alana sahip Kanyon girişinden itibaren ihtişamlı bir ortam sunuyor. Son derece huzurlu, sessiz sakin, temiz… Kanyon giriş kısımlarında konaklamak isteyenler için butik bir otel var.

Kanyonu isterseniz yürüyüş yollarını kullanarak gezebileceğiniz gibi minik tekne turları veya kanolarla da gezmeyi tercih edebilirsiniz. Suyun içinde olmak bizce daha güzel. Üstelik ücretlerde gayet makul tekne ücretleri kişi başı 7 Euro.

Mevsim itibariyle soğuk olma ihtimaline karşı biraz tedirgin olmuştuk fakat Nisan sonunda hava çok güzeldi. Bilginiz olsun yağmurlu ve soğuk günlerde tekneler çalışmıyor.

Gelelim tekne yolculuğuna; Toplam 6 kişi + 1 kaptan tekneye bindik. Biniş aşamasında kaptan inanılmaz dikkatliydi. Hepimizi sırayla tekneye aldı ve bir kişi oturmadan diğerini almadı. Kişi sayısını teknenin iki tarafına eşit dağıttı ve yolculuk sırasında fazla harekete müsaade etmedi. Tam bir askeri disiplin hakimdi.:) Fakat yolculuk inanılmaz keyifli geçti. Kanyonun içinde gezerken nereyi fotoğraf çekeceğimizi şaşırdık.

Matka Kanyonu Mağara

Bu keyifli yolculuk kanyonun ortalarındaki kısa süreli bir mağara gezisiyle bölünüyor. Mağaranın olduğu yere tekne yanaşmasıyla orada bekleyen bir kişi jeneratörü çalıştırarak mağaranın iç ışıklarını açıyor. Hızlı bir turla yer yer yarasalarla karşılaşıp bir mağara turu yaparak teknemize geri döndük. Dönüşte de bol bol fotoğraf çekerek keyifli bir yolculuk gerçekleştirdik.

Matka Kanyonu Tekne Gezisi

Yolculuk bitiminde hemen kanyonun kenarında yer alan kafe ve restoranlarda mola vererek kanyon turunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sevgiler,

Cansu&Bora

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Üsküp Gezilecek Yerler

Ohrid Gezi Rehberi

Bitola Gezi Rehberi

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons