Bunu Paylaş

Çok uzun zamandır planımızda olan fakat bir türlü başaramadığımız Roma tatilini başarmış bulunuyoruz. Hem de detaylı gezmek için 5 gün ayırdık bu tatile. Bu yazımızda Roma gezilecek yerler, Roma ulaşım ve Roma Konaklama hakkında bilgilerini paylaşacağız. Roma gerçekten de zaman makinesinde geriye gitmiş gibi tarihteki şehir görünümüne sahip. Bu yüzden bu başlıkta karar kıldık.

Başlarken;

İnsanları metropol sevenler ve kasaba sevenler olarak 2 gruba ayırsak. Biz kesinlikle kasaba sevenler arasında yer alırız. Hal böyle olunca Roma gibi Barselona gibi yerlerden dönüşümüzde güzeldi ama… diye başlayan cümleler kurduğumuzda pek hoş karşılanmıyor. 🙂 Roma için de güzeldi ama; çok kalabalıktı, bazı sokakları çok pisti, turistik yerlerinde çok daha fazla olmak üzere tüm Roma’da aşırı derecede sokak satıcısı vardı ve çok ısrarcılardı.

Roma Ulaşım Bilgileri

Roma’ya Ulaşım

İtalya bildiğiniz üzere Türkiye ve Dünya’nın en çok turist çeken ülkelerinden bir tanesi. Roma da İtalya’nın en popüler şehirlerinden bir tanesi. Bu yüzden İstanbul’daki tüm havalimanlarından farklı uçak firmaları ile Roma’ya seyahat edebilirsiniz. Diğer şehirlerden ise İstanbul aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Roma’da Ulaşım

Roma Havalimanından Merkeze Nasıl Gidilir?

Roma Fiumicino havalimanından 2 ayrı yolla merkeze ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile; Havalimanı ile Roma merkez arasında 15 dk-30 dk arasında değişen sıklıkta otobüs ile shuttle seferleri mevcut. Yolculuk 30 km olmasına rağmen Roma’daki trafikten ötürü yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ücreti 6-7 Euro arasında değişiyor.

Tren ile; Alternatif ulaşım ise tren yolu. Tren otobüsün 2 katı hızla yaklaşık 35 dk’da Termini istasyonuna varmaktadır. Ücreti 13-15 Euro civarında.

Şehir İçi Ulaşım

Roma birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi derin bir metro ağına sahip bir şehir değil. Şehirde topu topu 2 tane metro hattı var. Bunlar da merkezi yerlerin bir çoğundan geçmiyor. Hal böyle olunca size iki farklı yol kalıyor.. Ya yürüyeceksiniz ya da otobüs saatlerini ve güzergahlarını avucunuzun içi gibi bileceksiniz.

Burada google maps‘in hakkını vermeliyiz. Bulunduğumuz yerden nereye ulaşmak istiyorsak girip toplu taşımayı seçtiğimizde hangi hattın hangi duraktan saat kaçta geçip, hangi aktarmayı yapıp, nerede inip, nasıl yürüyeceğimize kadar yönlendirdi. Biz Roma’da Google maps’in toplu taşıma tarifleri ile çok rahat ettik. Tavsiye ederiz.

Roma Gezilecek Yerler

Roma’da gezmek demek tarihte gezmek demek. Kendinizi günümüzde değil tarihte gibi hissediyorsunuz. Yürüyerek gezmenizi tavsiye ederiz. Gezerken de fazla plan program yapmasanız da olur. Sokaklarda özgürce dolaşırken sürekli tarihi yapılar önünde kendiniz buluveriyorsunuz. 3-4 günlük normal tempoda Roma tatili planlamanız gezilecek yerleri tamamlamanız için yeterli olacaktır.

Vatikan

Hristiyanlık’taki Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Dünya’daki en küçük 2. devlet olarak kabul görüyor. Şüphesiz ki eski ruhani ve dini güçten öte şu anda büyük bir turizm merkezi olarak işlev gören Vatikan sabahtan akşama kadar on binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor.

Vatikan 3 ayrı gezilecek yer var;

Vatikan Müzesi

Vatikan’da görülmesi gereken yerlerin başında ücretli olarak girilen Vatikan Müzesi var. Maalesef bu müzede kalabalıktan boğuluyorsunuz. Ayrıca müze o kadar büyük ki sesli anlatımdan her şeyi dinleyerek dolaşmanız mümkün değil. Bu alanı gezmek için 1 gün yetmeyebilir.. Vatikan müzesi pazar günleri kapalı. Giriş ücretleri ise aşağıdaki gibidir;

Kapı girişi : 17 Euro

Online Vatikan’ın kendi sitesinden : 21 Euro

Online aracı firmalardan : 27-32 arası

Kapıdaki satıcılardan alırsanız : 35 Euro.

Önceden bilet alınmadığı durumda online bilet pek kalmıyor. Biz de önceden bilet almadan gittik Vatikan’a. Kapıda dönen uzun kuyruğu gördüğümüzde biraz şok olduk. Fakat giriş bileti için 17 ve 35 Euro’dan birisini seçmemiz gerekiyordu kur farkından dolayı 7 ile çarpınca kararımızı tahmin ettiğinizi düşünüyorum.:) Eğer önceden alınmış biletiniz yoksa giriş sırası yaklaşık 2 saat sürüyor. Online biletiniz varsa veya tur ile gelmişseniz kapıdan 5-10 dk içinde içeriye girebiliyorsunuz.

Tüyo : Vatikan için en ideal yol kendi online sitesinden 1-2 hafta önceden bileti satın almak. Hem uygun hem de sıra beklemeden içeri giriş imkanı sağlıyor.

Pietro Meydanı ve Pietro Bazilikası

Burası da Vatikan müzesinin hemen arkasında kalıyor. Müzeden çıktıktan sonra yaklaşık 1,5 km mesafede. Pietro Meydanı filmlerde gördüğümüz Papa’nın göründüğü o büyük meydan. Meydandaki Pietro Bazilikası Roma’da yer alan dört büyük bazilikadan en büyük ikincisidir. Bazilikayı gezmek için giriş ücreti yok. Giriş sırası oluyor ama çok hızlı ilerliyor.

Sistina Şapeli

Vatikan’da Papa’nın resmi ikametgâhı Apostol Sarayın’nda bulunan bir şapeldir. İsmini 1477-1481 yılları arasında Papa IV. Sixtus için yaptırıldığından buradan alır. Dönemin en büyük sanaçları şapeli boyamada görev almıştır. Michelangelo’da bu sanatçılar arasındadır. 4 yıl sonunda tavandaki boyamalarını tamamlamıştır. Bunlardan en çok bilinenleri Ademin’in Yaratılışı, Işığın Karanlıktan Ayrılışı ve Büyük Tufan’dır. Vatikan müzesi giriş biletiniz ile Sistina Şapeli’ni de gezebilirsiniz.

Kolezyum / Colosseo

Gladyatör ve Spartaküs filmlerini izleyenler Roma arenalarında nasıl gladyatör savaşlarının ve idamların olduğunu bilir. Roma Kolezyum‘u, İmparator Vespasianus tarafından M.S. 70’li yıllarda yapımına başlanmış, M.S. 80’deise tamamlanmıştır. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünya’nın yeni yedi harikasından biri seçilen ve 2000 yıllık tarihi olan Kolezyum Roma gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer alıyor. Giriş ücretleri ise aşağıdaki gibidir;

Kapı giriş ücreti : 12 Euro

Online aracı sitelerden : 18-22 Euro

Kapıdaki satıcılardan : 25 Euro

Kolezyum giriş biletleri ile hemen civarındaki Roman Forum ve Palatino tepesini de gezebilirsiniz.

Kolezyum
Roman Forum

Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi)

Roma’nın simgelerinden biri haline gelmiş aşk çeşmesinin isminin, üç yol kavşağında bulunduğu veya üç yeraltı suyunun bu noktadan geçmesinden ötürü Trevi olduğu öne sürülüyor.

Çeşmenin önünde her daim oldukça fazla kalabalığın bulunduğu ve çeşmeye para atarken fotoğraf çekmeyeni dövüyorlar hissine kapılacağınız bir yer. Parayı atarken tuttuğunuz elin ters taraftaki omzunuzun üzerinden atacaksınız ve Roma’ya tekrar gelmeyi dileyeceksiniz gibi ritüelleri var. Fotoğraf işini çokta abartmadan etraftaki dondurmacılardan bir dondurma alıp şırıl şırıl akan suya karşı dondurmanızı yiyin, keyfini çıkarın bizce..

İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna)

Trinita dei Monti Kilisesi‘ne ulaşım sağlamak için yapılmış olan merdivendir. Bölge civarında İspanya Büyükelçiliği olduğu için adını buradan almıştır. Toplam 135 basamak sonunda kilise doğru çıkılıyor.

İspanyol merdivenleri hem turistik bir simge haline gelmiş hem de turistlerin gençlerin geçerken biraz oturmak için uğrak noktası olmuştur. Merdivenlerden yukarı çıkıp tepedeki kiliseyi gördükten sonra kilisenin hemen önünden Roma’yı tepeden fotoğraflayabilirsiniz.

Pantheon Tapınağı

Panteon, Yunanca’da tüm tanrıların tapınağı anlamına gelir. İlk olarak Antik Roma dönemi tanrılarının tapınağı olarak inşa ettirilmiş ve günümüzüe kadar en iyi korunan yapılardan birisi olmuştur. 7. yy.’dan sonra Katolik kilisesi olarak kullanılmaya başlanmış. Günümüzde giriş ücreti olmadan ziyarete açıktır. Hemen önünde ise “Fontana di Pantheon” çeşmesi yer alır. Panteon meydanı civarındaki sokaklarda ve etrafında çok çeşitli ve güzel restoranlar yer alır.

Kutsal Melek Kalesi (Sant’Angelo Kalesi)

Roma Tiber nehri kıyısında bulunan kale Roma İmparatoru Hadrianus tarafından anıt mezar olarak yaptırılmış sonraları ise kale olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise müze olarak ziyarete açık ve giriş ücreti 18,5 Euro. Roma seyahatiniz sırasında en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz bir manzarayı burada görebilirsiniz.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’daki en büyük bazilikalardan bir taneside burasıdır. Efsanelere göre Papa’nın bir gün rüyasında Meryem Ana’yı görmesi üzerine bu kilise inşa ettirilmiştir. İçi gerçekten çok ihtişamlı ve büyük. Yapımında tonlarda altın, mermer ve mozaik kullanılmış.

Trastevere Bölgesi

Tiber nehirinin batı kıyısında bulunan, daha çok şık yemek yerlerinin, barların ve güzel cafelerin olduğu bu bölge butik konsept yerleri sevenlerin ilgisini çekecektir. İstanbul’daki Karaköy sokaklarını andırıyor diyebiliriz. Bizim en keyif aldığımız yerlerden birisi oldu. Hem yerel İtalyan mutfağına ait lezzetleri tadabileceğiniz hem de uygun fiyatlı yemekler bulabileceğiniz birçok restoran bu bölgede yer alıyor.

Roma’nın Birbirinden Güzel Meydanları

Eskiden hep büyüklerimiz şehirler meydanları ile vardır. Meydanı olmayan şehir şehir değildir derlerdi. Roma bu konuda oldukça iddialı bir şehir. Birbirinden güzel meydanları ile insanları nefes alabilecekleri bolca alan bulunuyor.

Navona Meydanı

Roma’daki büyük ve herkesin en çok tercih ettiği meydanlardan birisidir. 2 kere dolaşma fırsatımız oldu. Bir defasında fena halde yağmura yakalandığımız yer de burası olduğundan hafızamızda yer etti. 🙂 Meydandaki restoranlar oldukça şık fakat diğer yerlere göre biraz daha pahalı diyebiliriz. Biraz arka sokaklarına gidince daha uygun ve şık restoranlar bulabilirsiniz.

Venezia Meydanı

Venedik meydanı anlamına gelmektedir. Vittorio Emanuelle 2 anıtı ile birlikte oldukça güzel bir görüntü sergilemektedir. Anıtın merdivenlerinden yukarıya doğrı çıkıp arka tarafından Roman Forum’un eşsiz güzelliğini izleyebilirsiniz.

Barberini Meydanı

En sönük meydan diyebiliriz. Öyle geçerken bir uğrayın:)

Popolo Meydanı

Roma’daki en büyük ve keyifli meydanlardan birisi de burası, şehrin en kuzeyinde yer alıyor. Meydanın hemen ortasındaki Neptün Çeşmesi ve Obelisk Çeşmesi ayrı bir güzellik katıyor. Bunların dışında meydanda MÖ. 13. yy dönemine ait Roma’nın en büyük obeliski yer alıyor.

Roma Konaklama

Roma konaklamamız için oldukça uzun süre araştırma yaptık. Aslında bir çok yerinde rahatlıkla kalınabilirmiş. Merkezdeki fiyatlar biraz daha yüksek merkezin dış çeperlerine doğru doğal olarak fiyatlar biraz daha düşüyor. Biz Termini bölgesinde kaldık.

Termini Bölgesi

Havaalanından ulaşım kolay. Bir çok otobüs hatlarının geçtiği bir bölge. Şehir dışına geçecekseniz buradaki terminalden trene binebilirsiniz. Konaklamalar merkeze daha uygun.

Bizim konakladığımız apart gayet memnun kaldık; Adora Suite 2 Apart.

Diğer termini otelleri için ; Termini Otelleri

Trastevere Bölgesi

Bir daha gelsek kesinlikle burada kaldırdık. Konaklama fiyatları uygun. En güzel restoran, kafe ve barlar bu bölgede. Havaalanı ulaşımı ve iç ulaşım biraz daha zor. Merkezi yerlere uzaklığı normal mesafede.

Trastevere otelleri için ; Trastevere Otelleri

Roma Adora Suite 2

Vatikan Bölgesi

Seyahatinizin 1 gününü burada geçireceğinizi düşünürsek o bir gün için avantajlı. Sahah erkenden müze kalabalıklaşmadan giriş yapabilirsiniz. Onun haricinde ekstra bir avantajı yok gibi görünüyor.

Vatikan otelleri için; Vatikan Otelleri

Roma Merkez

Tam merkez neresidir kestirmek zor tabii ki. Her tarafta tarihi turistik çok fazla yer var. Ama İspanyol merdivenleri veya Aşk çeşmesinin oralar olarak düşünürsek. Otel fiyatlar oldukça pahalı. Akşamları daha eğlenceli oluyor ve daha az toplu taşıma kullanma imkanı sağlıyor.

Tüm konaklama seçenekleri için : Roma Konaklama linkini tıklayabilirsiniz.

Sevgiler,

Cansu&Bora

Bunlar da İlginizi Çekebilir;

Berlin Gezi Rehberi

Barselona Gezilecek Yerler

Viyana Gezi Rehberi

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons