Bunu Paylaş

Tüm seyahatleri sadece yaz aylarına saklarsak çok eksik kalırız anlayışıyla mümkün olduğunca kış aylarında da seyahatlere ara vermiyoruz. 2015 Kasım ayıydı 2 gece 3 günlük bir İzmir çıkartması yapmaya karar verdik. Plan şu şekildeydi; İzmir havaalanında indikten sonra Eski Foça-Alaçatı-Sığacık-Şirince ve sonrasında geri dönüş. Foça için de tabii ki tüm plajlarını deneyimlemek ayrı bir keyiftir ama plajlar hariç Foça gezi rehberini hazırladık.

izmir yol planı
İzmir seyahat planımız

Seyahati otobüslerle mi yapalım yoksa araç mı kiralayalım kısmını biraz akışına bırakmıştık. Havaalanında araç kiralama şirketlerinde fiyatların çok ekonomik olduğunu görünce hiç otobüslere gerek olmadığına karar verdik. Günlüğü 60 tl’ye dizel 2015 model dizel opel corsa kiraladık. Havaalanından 90 km’lik bir yolculukla yaklaşık 1.30 saat sonra Eski Foça’ya vardık. Eski Foça’da konaklayacağımız iyon pansiyonu bulmak zor olmadı. Gecelik fiyatlar 2 kişilik bir oda için kahvaltı dahil 144 tl idi. Genel olarak bu mevsim için bu fiyatlara bulabilirsiniz.

İyon Pansiyon (2)

İyon Pansiyon

Eski Foça’nın gezilecek yerleri çok fazla değil ufak bir kasaba. Kış dönemi gittiğimiz için plajlarını ve denizi hakkında fikir belirtemeyeceğiz. Eski Foça huzurlu sakin, sahil boyunca balıkçı restoranları olan insanın huzur bulduğu, denizin rengine ve gün batımına hayran olduğu bir kasaba. Foça’da restoranların ücretleri aşağı yukarı aynı ve normal fiyatları. Alaçatı ile karşılaştırınca gayet ucuz kalıyor denilebilir. Herkese hitap edebilecek restoranlar var; Fasıllı, fasılsız hatta 2 tane restoranda da kendi içkini götürebiliyorsun sadece yediklerinin ücretini alıyorlar.

Foça sahili

Foça sahil

Foça Kale

Sahilde bir de meşhur dondurmacısı var. “Dondurmacı Nazmi Usta”. Dondurmaları sorbe tadında. Gerçek meyveli ve mevsimine göre hangi meyveler çıkıyorsa onun dondurmasını deniyor. Foça dondurma diyince ilk akla burası geliyor.

Nazmi Usta Dondurma

Dondurmacı Nazmi Usta

FOÇA’DA BAHARDA NELER YAPILIR?

  • 1-2 Saatlik sahilde güzel bir yürüyüş yapılır.
  • Balıkçı Restoranlarında güzel bir akşam yemeği yenir.
  • Öğlen atıştırmalık bir İzmir kumrusu yenir.
  • İkindi vakti Nazmi ustada meyveli dondurma yenir.
  • Yorulunca denize ayakları sallandırarak oturulur.
  • Biraz huzur biraz temiz hava alınır.
  • Burada evler ne kadardır. Burada yaşasak ne güzel olur. Ne iş yaparsın ki burada diyerek şehirden ayrılınır 🙂

Foça(2)

1 Gece burada kalıp sabah erken saatte Alaçatı yolculuğumuza başlıyoruz..

Cansu & Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons