Bunu Paylaş

Karaburun, koylar ve plajlar yönünden çok zengin bir bölge. 20’nin üzerinde denize girilebilir alanıyla belki de gördüğümüz en yüksek oranda plaj ve koya sahip bir bölge olabilir. Doğru zamanda giderseniz koyların da hemen hepsi birbirinden güzel. Karaburun koylarında bir gün önce gittiğinizde çok dalgalı olan bir yer ertesi gün dümdüz olabilir. Karaburun rüzgarının sabit bir yönü yok. Rüzgarı iyi okuyup plan yapmak gerekiyor. Karaburun koyları ve plajları ile ilgili en detaylı rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

Karaburun plajlarının genel bir özelliği genellikle plaj alanının dar olması. Geniş kumsala sahip bir plaj sayısı oldukça azdı. Fakat çok fazla koy ve plaja sahip olmasından kaynaklı yoğunluk dağıldığından sakin olmaktadır.

Ayıbalığı Koyu

Karaburun koyları arasında en sevdiğimiz koy burası oldu diyebiliriz. Akdeniz foklarının üreme alanı olduğundan su ürünleri avcılığı bu bölgede yasak. Çok berrak bir suya sahip. Karaburun’da en güzel plaj neresidir diye soranlara 1. sırada burayı öneririz.

Saip Altı Plajı

Saip köyünün altında yer aldığı için bu ismi almış. Haritalarda veya rehberlerde bulamayacağınız bu koy çok bilinmediğinden oldukça sakin. Belediyenin koyduğu ücretsiz kullanabilen sabit şemsiyeler de bulunuyor. Bizim genellikle vaktimiz varsa gün sonunda bir uğrayıp günü bitirdiğimiz yer oldu Saip altı plajı.

Bodrum Plajı

Karaburun merkezde yer alan Bodrum plajının oldukça geniş bir kumsalı var. Denizi gayet güzel ve Karaburun merkezdeki çoğu plaj gibi küçük taşlık.

İncirliköy Plajı

Karaburun merkeze 1-2 km mesafede yer alan İncirliköy plajının ufak bir kumsalı var. Plajın arka tarafına doğru özel bir işletme mevcut. İsterseniz işletmedeki şezlongları kullanabilir, isterseniz kumsala inerek kendi ekipmanlarınızla kumsalda durabilirsiniz. Denizini ve ortamını en sevdiğimiz plajlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Karaburun’da gidilecek plajlar listesine İncirliköy plajını mutlaka almanızı öneririz. Tek handikapı burada olan bir balık türü biraz suda durunca hemen bacaktaki yaralara gelip ısırıyor. 🙂

Mimoza Koyu Plajı

Mimoza Koyu Plajı organize bir plaj. Hemen arkasında konaklama ve restoran tesisleri bulunuyor. Önünde ise dar bir plaj var ve plaj tamamen şezlongla dolu. Suyu oldukça berrak ve kuytu kaldığı için çok güzel bir görüntüsü var. Mimoza Koyunu da görülmesi gereken Karaburun plajları listenize alabilirsiniz.

Dolungaz (Işık) Koyu

Biraz dar ve engebeli yollardan araçla tepeye kadar ulaşım sağlanıyor. Aracı bıraktıktan sonra da bir süre patika yoldan inilerek bu bakir koya ulaşılabiliyor. Tesis sadece hemen yolun sonundaki kamp alanında mevcut fakat bu kamp alanında da kalmıyorsanız araç içeri alınmıyor. Sadece yüzmek için geldiyseniz tepede aracınızı bırakarak koya kendi imkanlarınız ile inebilirsiniz. Su turkuaz rengiyle çok güzel bir görüntüye sahip.

Badem Bükü Koyu

Karaburun Merkeze en uzak koylardan bir tanesi. Araçla yaklaşık 1 saat sürüyor. Tamamen bakir bir plaj. Özelliği ise Temmuz, Ağustos aylarında kum nergizlerinin bu koyda açıyor olması.

Hamza Bükü Koyu

Hamza bükü koyu Karaburun merkeze yaklaşık yarım saat mesafede yer alıyor. Yine oldukça bakir plajlardan bir tanesi ve yolları da bozuk. Altı yüksek araçla gitmenizi tavsiye ederiz.

Yeniliman Sahili

Karaburun merkezden ve Mordoğan’dan sonra en büyük yerleşim yeri Yeni Liman’dır. Taşlık bir plaj. Sahil olduğu için açık bir deniz ve suyu diğer yerlere göre biraz daha soğuktu.

İğdeleraltı Plajı

Karaburun sahil yolu kenarında organize bir plaj. Turkuaz rengi suyuyla tercih edilmesi gereken plajlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Boyabağı Plajı

Yolları biraz bozuk ve park yeri oldukça az olan bir yer. Tepede arabayı bırakarak patikadan plaja iniyorsunuz..

Ardıç Plajı

Mordoğan merkez plajı. Organize ve Mordoğan tarafında görece daha kalabalık bir plaj.

Manal Koyu

Mordoğan tarafındaki en meşhur ve güzel plajlardan birisi Manal koyu. Uzunca bir kumsal, deniz taşlık ilk girişte fakat diğer tüm plajlara göre suyu çok daha sıcaktı.

Korsan Yatağı Plajı

Kocakum gibi Mordoğan merkezde bulunan bir plaj. Suyu oldukça temiz ve berrak.

Cansu&Bora&Ayaz

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons