Bunu Paylaş

Vizesiz gidebildiğimiz Balkan ülkelerinden Makedonya’nın başkenti Üsküp gezisi için yaklaşık 1-2 gün ayırmanız yeterli diyebiliriz.  Üsküp’e geldiğinizde gezilecek yerleri aşağıda listelemeye çalıştık. Bunlardan bazıları Üsküp şehir merkezi içerisinde bazıları ise şehir merkezine yakın günübirlik gezilebilecek yerler.

Taş Köprü

Üsküp şehrinin içerisinden geçen Vardar nehrinin üzerine kurulu tarihi Osmanlı köprüsünün bir diğer adı da Fatih Sultan Mehmet köprüsüdür. Günümüzde Üsküp’ün en önemli simgelerinden birisidir.

Üsküp Kalesi

Hemen şehir merkezinden 5-10 dk yürüyüş ile ulaşabileceğiniz bu kaleye çıkarak tepeden Üsküp’ü  görebilirsiniz.

Eski Çarşı

Vardar nehrinin bir tarafında yer alan bu çarşı Osmanlı döneminden kalma tarihi bir çarşıdır. Çarşının sokaklarında gezerken zamanda yolculuk yapıyorsunuz adeta. Dükkanların yapısı, mimarisi, dış görünüşleri hala eski dönemlerdeki görüntüsünü koruyor. Kepenkler yok, bir anahtarla kapanıyor tüm dükkanlar. Hepsi çok küçük… Bazı sokaklarında yan yana kuyumcular, ,bazılarında yan yana abiye giyim dükkanları, bazılarında ise yeme-içme alışveriş dükkanları yer alıyor. Tüm sokaklarını keşfetmenizi tavsiye ederiz. Ara sokaklarda yine Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi bina çıkıveriyor.  Çarşı içerisinde sabah kahvaltısı etmek isterseniz küçük börekçiler var.  Çok enteresan bir lezzetleri var… Bildiğimiz sade poğaça içerisine yağlı meşhur böreklerinden ekleniyor. Sabahları tüm esnaf, yerel halk sıraya giriyor. İsmi ise “Simit Poğaça”… Fiyatlar inanılmaz ucuz… 4 kişi çay, börek için yaklaşık 10 lira ödedik….

Rahibe Teresa Müzesi

Rahibe Teresa (Mother Teresa), Arnavut bir Katolik’miş. Yaşadığı dönemde yaptığı birçok hayırseverlikten ötürü kendisine 1979 yılında Nobel Barış Ödülü kendisine verilmiştir.  Üsküp doğumlu olduğu için doğduğu ev 2010 yılında restore edilerek anı evi olarak halkın ziyaretine açılmıştır. Herhangi bir ücret karşılığı olmadan anı evi gezilebiliyor. İçerİde fotoğrafları, yaşadığı oda, yatağı, özel eşyalarından belli bir bölüm sergileniyor.

Üsküp Meydanı & Büyük İskender Heykeli

Üsküp’ün ortasından geçen Vardar nehrinin iki yakasında da meydanlar, heykeller dikilmiş. Üsküp meydana çıktığınızda kendinizi adeta bir Avrupa şehrinde hissedebilirsiniz. Meydanın tam ortasında 2011 yılında dikilen Büyük İskender heykeli tüm ihtişamıyla yer alıyor. Nehrin diğer tarafında ise bu heykele doğru bakan Büyük İskender’in babasının heykeli yer alıyor.  Bunun dışında meydanda, nehrin kenarında ve sokaklarda çok sayıda heykel var. Meydanı gündüz gezmenin yanı sıra akşam saatlerinde de mutlaka gezmeli. Işıklandırmalar ile gecesi bir başka güzel bu meydanın…

Eski Çarşı Bit Pazarı

Eski Çarşının en sonuna kadar yürüdükten sonra karşımıza Üsküp bit pazarı ve meyve sebze çarşısı çıkıyor.  Çarşıyı gezmekten o kadar keyif aldık ki.. Eski tartılar, tezgahlar,satıcılar hepsi hala eski dönemlerdeki halini birebir koruyor.  Yolunuz bu tarafa düşerse kısa bir tur atın mutlaka…

Arkeoloji Müzesi

Zamanınız varsa nehrin hemen kenarındaki bu müzeye de girebilirsiniz.

Milenyum Haçı &  Vodna Dağı Teleferik

Üsküp şehir merkezinde her yerden görülebilecek şekilde Vodna Dağı’nın tepesinde açılan Milenyum Haçı 66 metre yüksekliğinde. Gece ışıklandırmaları var. Günümüzde turistik amaçlıda ziyaret edilen Milenyum Haçı’na ulaşım için teleferik inşaa edilmiş. Haçın etrafında kafe ve retoranlarda olduğunu öğrendik.

Üsküp şehrine yakın mesafede gezilebilecek rotaları da aşağıda sıraladık;

Tetova (Kalkandelen)

Makedonya’nın kuzeybatısında Üsküp şehir merkezine 44km mesafede bulunan bir şehirdir. Eğer özel araçla Ohrid‘e giderken bu güzergah kullanılıyorsa Tetova’ya uğramak mantıklı olabilir. Çok küçük ve yapacak farklı alternatifler bizce pek bulunmuyor. Pena nehri Şar dağlarındna uzanarak şehrin tam ortasından akmaktadır.  Tetova’ya geldiğinizde Pena nehri boyunca sıralanan kafelerde bir kahve molası vererek ardından şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerden Alaca Camii ziyaret edilebilir.

Alaca Camii

Tetova Pena nehri civarında 1438-1439 yılları arasında inşa edilen bu caminin yapımına rivayete göre Menşure ve Hurşide isimli iki kız kardeş yardımcı olmuşlar. Barok tarzında inşa edilen Alaca Camii’de yaklaşık 30 bin adet yumurta akı kullanılmış ve içi ve dışı gösterişli renk ve desenlerle tasarlanmıştır. 17.yy döneminde yaşanan yangın sonrası süslemeler onarılarak restore edilmiş ve günümüzde kullanıma açıktır.

Mavrova Milli Parkı

Mavrova Üsküp’e 100km mesafede, ülkenin kuzeybatısında bulunan Mavrova bölgesinde 1949 yılında kurulmuş ve ülkenin en büyük milli parkıdır. Mavrova genellikle kışın kayak turizmi ile popüler diyebiliriz. Biz Ohrid‘e giderken Mavrova’ya uğramayı tercih ettik.  Fakat kış turizmi mevsimi olmadığı için milli park alanı içinde yürüyüş yapmaktan başka bir alternatif  bulunmuyordu. Mavrova gölü etrafında araç ile biraz turlayarak oturup dinlenebileceğimniz bir mekan aradık fakat bulamadık.  Bu sebeple bizce kışın kayak için Mavrova’ya gelmek tercih edilebilir. Müstakil dağ evleri kiralabiliyor. Kayak ile ilgilenenler için ise pistlerin biraz dik olduğu konusunda tüyo verebiliriz.

Matka Kanyonu

Şehire sadece 20 km uzaklıktaki bu doğa harikası yer mutlaka ziyaret edilmeli. Detaylarını Matka Kanyonu yazımızda bulabilirsiniz.

Sevgiler,

Cansu & Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons