Bunu Paylaş

KİKLAD ADALARINA ULAŞIM NASIL SAĞLANIR?

Kiklad adalarına direkt Türkiye üzerinden veya Yunanistan üzerinden 3 faklı şekilde geçebilirsiniz.

1. Yunanistan üzerinden gitmek için öncelikle Atina’ya ulaşmak gerekiyor. Sonrasında ise Atina limanlarına. Atina’da 3 adet liman bulunuyor. Bunlar;

  • Pire (Piraeus) : Atina’dan adalara ulaşım için en çok kullanılan, aynı zamanda şehrin önemli ticari merkezi olan liman Pire limanıdır. Çok sayıda adaya en rahat sefer bulabileceğiniz liman burasıdır.
  • Rafina :  Rafina limanı havaalanına daha yakın (yaklaşık 30dk) fakat adaya sınırlı sayıda  ulaşım imkanı var. Sefer sayıları da sınırlı. Özellikle Andros, Tinos gibi adalara ulaşım bu limandan daha yakın.
  • Lavrio : Yine Atina limanlarından birisi olan Lavrio limanı Pire ve Rafina’ya göre daha az sefer sayısına sahip.
Pire limanı

Biz de Pire limanın’dan Kiklad adalarına ulaşmayı tercih ettik.

  • Atina havaalanından Pire limanına ulaşım 2 farklı şekilde sağlanıyor. İlki, havaalanından X96 otobüs hattı (Yaklaşık 1.30 saat sefer süresi)
  • Bir diğer yöntem ise yine havaalanından metro ile önce Atina merkeze gitmek. Monastiraki durağında inerek Pire limanına giden diğer metro hattına aktarma yapmak. Toplam sefer süresi otobüs ile neredeyse aynı (1-1 buçuk saat).
Atina havaalanı otobüs durağı

Limanlardan adalara seferlerle ilgili bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://www.ferriesingreece.com/

Burada seferleri inceledikten sonra direkt olarak firmanın sitesinden de bileti alabilirsiniz. Bu sayede komisyon ödememiş olursunuz.

2 ayrı feribot deneyimleme şansımız oldu. Bunlardan bir tanesi Blue Star Ferries, Diğeri ise Seajet. İkisi de Cruise gemisi gibiydi. Yolculuk gayet keyifliydi. Her feribot firmasında fiyat farkı oluyor. Fiyat farklarında da en belirleyici özellik ulaşım süresi. Biz Naxos adası gidiş biletimizi Blue Star Ferries’den aldık.  Bilet fiyatı kişi başı 35€ idi. Paros‘tan Pire’ye dönüş biletimizi ise Seajet’ten almıştık. Onun ücreti ise 50€ idi.

2.) Adalara Türkiye üzerinden de gitmek isterseniz önce İzmir, Ayvalık gibi Yunan adalarına seferleri olan yerlerden Sakız, Midilli, Kos gibi adalara giderek buradan feribot ile aktarma yaparak Kiklad adalarına ulaşabilirsiniz.

3.) Diğer bir ulaşım yöntemi de havaalanı olan adalara Atina aktarmalı olarak sadece havayoluyla gitmek. Bu tabii ki en kolayı ve en pahalı olanı. Fakat kesinlikle biraz erken bilet alarak bu yöntem tercih edilebilir. Çünkü genel olarak Kiklad adalarına ulaşım zahmetli, çok zaman kaybediyorsunuz ve uçak saati ile feribot saatlerini denk getirmekte zorluk yaşıyorsunuz.

Sevgiler,

Cansu&Bora

 

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons