Bunu Paylaş

Bademli köyü bölgesindeki deniz, Türkiye’nin en iyi denizlerinden sayılabilecek güzellikte. Denizin turkuaz rengi, berraklığı, ısısı ideal diyebiliriz. Bademli koy ve plajları yarı organize, bir çoğunda yüksek sesli müzik yok fakat arkada bir yerlerde bir şey alınabilecek ufak büfe, kafe tarzı alanlar var. Bizce en ideali bu. Bazı koy ve plajlar ise gasp edilmiş. Böyle bir kaç tane plajı kendimize not ettik ve seyahatimiz boyunca gitmedik. Bildiğiniz gibi kumsallar halkındır ve kumsala girmek için ücret ödenmemeli. Eğer bir hizmet veriyorsa hizmet ödenir. Bu yapıda kimler sorumluluk sahibiyse göreve davet ediyoruz.

Gittiğimiz tüm Bademli koylarında veya Bademli plajlarında hiç keyif almadan döndüğümüz yer olmadı. Hepsinin ayrı ayrı güzellikleri vardı. Kimisinde kil banyosu yaptık, kimisinde kaplıcaya girdik, kimisinin turkuaz rengine tav olduk, kimisinde denize atlaması zevkliydi. Denizi sevenleri böyle alalım.

DİKİLİ-BADEMLİ KÖYÜ’NÜN BİRBİRİNDEN GÜZEL KOYLARI

PİSSA KOYU

Plaja şöyle uzaktan bir bakınca turkuaz mavisi rengi, beyaz kumu ve cam gibi suyu ile göz alıyor. Hal böyle olunca Bademli köyünün en popüler plajlarından birisi olmuş. Bademli Pissa plajına girerken herhangi bir giriş ücreti yok. Sadece şezlong/şemsiye kiralarsanız şezlong başına 5 TL ücret ödeniyor. Plajda herhangi bir işletme olmadığında öyle yüksek sesli müzik filan yok. Plajın arkasında kalan üst bölümde giyinme kabinleri ve ufak bir büfe var. Buradan yeme içme ihtiyacını giderebilirsiniz.

Pissa plajına giden yollar biraz bozuk, yolun bir kısmı toprak. Alçak araç ile altını vurma riski var. Araçla plaja geldiğinizde hemen sol tarafta özel bir otopark var 20 TL otopark ücreti istiyorlar. Hemen sağ tarafta ise belediyeye ait bir otopark var 15 TL istiyorlar. Bir de belediye otopark alanının hemen bir üst bölümünde bağımsız bir arazi var. Buraya aracı park ederseniz ise hiçbir ücret ödemenize gerek kalmıyor.

ILICA KOYU

Bademli Ilıca koyu tekne turlarının en son yüzme molası verdikleri bir koy. Tekne kıyıya doğru bir halat bağlıyor. Kıyıya ulaşmak için bu halat hizasından gitmenizi söylüyorlar çünkü kıyıda bolca deniz kestanesi var. Halatı takip ederek dikkatlice kıyıya ulaştıktan sonra ufak bir taş odacık içerisine akan kaplıca suyu var. Su sıcaklığı 50 derece civarında, çok çok sıcak.. Biraz da kalabalıktı gittiğimizde iğrenmedik desek yalan olur. 🙂

KÜÇÜK ZİNDANCIK KOYU

Kumsal bir alanı olmayan ve tesis barındırmayan küçük bir koy burası. Sahilde yer alan evlerin aralarındaki yollardan inerek denize gidebilirsiniz. Yahut tekne turu ile giderseniz mutlaka Küçük Zindancık koyunda yüzme molası veriliyor. Bu koy geceleri ay ışığını hiç almadığı için karanlık olduğundan zindancık olarak anılmış. Fakat deniz şahane, turkuaz rengi su burada da hakim. Deniz gözlüklerinizi almadan yüzmeyin.

HANIMIN KOYU

Tekne turu ile giderseniz ikinci durak Hanımın koyu olacak. Denizin dibi kum, turkuaz rengi ve tertemiz. Fakat buranın en önemli özelliği sahildeki taşlardan çıkan doğal killer. Kıyıdaki kayaların üzerinde yer alan doğal killeri kazıyarak tüm vücuduna süren insanları göreceksiniz. Sizde diler denizin keyfini çıkarın dilerseniz de kil banyosu yapın Hanımın koyundan çok keyif alacaksınız.

AKVARYUM KOYU

Tropik adaları aratmayan Kalem adası denizi ile ön plana çıkıyor. Kalem adasında sadece tek bir işletme var,  Oliviera Resort. Fakat konaklama fiyatları her daim çok yüksek görünüyor. Bu sebeple kalem adasında kalmak yerine Bademli köyünde kalarak tekne turları ile buraya yüzmeye gelmek en mantıklısı.

Garip adası ise hemen Kalem Adası’nın karşısında yer alan, tamamen bakir bir ada. Adada hiçbir otel, işletme ya da yerleşim yok. Sadece özel tekne turları ile denize yüzmeye gelenler var.

Akvaryum koyu tam olarak bu iki adanın ortasında yer alıyor. Denizin rengi, temizliğini ne kadar anlatsak yetmez, aşağıda fotoğraflarla paylaşacağız.

HAYITLI KOYU

Bademli köyüne 7 km mesafede yer alıyor. Burada denizin rengi diğer plajlar gibi tropik bir görüntüde değil ama suyu inanılmaz berrak. Hayıtlı koyu el değmemiş bir koy. Kumsalda bir işletme, şezlong vs. yok. Buraya gelirken kendi sandalye ve şemsiyenizi mutlaka yanınıza alın.  Denizi daha çok taşlık. Taşlı deniz sevmeyenler için iskele de var.

DENİZKÖY PLAJI

Bademli köyüne 11 km mesafede yer alan Denizköy tam bir ufak yazlıkçı tatil beldesi. Bademli köyüne göre yerleşim, kafe, retoran, pansiyonların daha fazla olduğu bir yer.  Deniz bakımından Bademli tarafı kadar turkuaz olmasa da suyu çok temiz.

FAME BEACH

Fame beach giriş ücreti olan organize plajlardan birisi. Biz genel olarak kumsala giriş ücreti alınan plajları tercih etmemeye çalışıyoruz. Çünkü kumsallara girişin ücretli olması fikrine sıcak bakmıyoruz. Giriş ücreti olmasa da şezlong/şemsiye ücreti tabii ki alınabilir ama bundan bağımsız kumsala ayak bastı parası alınması hoş olmuyor. O sebeple buraya gitmek yerine Pissa plajını tercih ettik.

Bu sadece bizim fikrimiz, yine de tercih edenler tabii ki olabilir. O yüzden listemize aldık. Fame Beach Bademli’deki en popüler plajlardan birisi. Organize bir tesis var içeride. Yeme-içme, müzik, kabin, duş gibi imkanları aynı anda bulabileceğiniz bir yer.

KİLLİK KOYU 

Killik koyuna gitme imkanınız olmadı ama bu koyda da iki adet organize işletme olduğunu biliyoruz. Barcelona ve İkizler beach. Kumsala ayak basmak için bu 2 organize plajdan birisine giriş ücreti ödemeniz gerekmekte. Tercih edenler için listemize burayı da ekledik.

Sevgiler,

Cansu & Bora

Bunlar da İlginizi Çekebilir;

Assos Sivrice Gezi Rehberi

Gökçeada Plajları

Saros Körfezinin İncisi Erikli

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons
%d blogcu bunu beğendi: