Bunu Paylaş

Bademli köyü bölgesindeki deniz, Türkiye’nin en iyi denizlerinden sayılabilecek güzellikte. Denizin turkuaz rengi, berraklığı, ısısı ideal diyebiliriz. Bademli koy ve plajları yarı organize, bir çoğunda yüksek sesli müzik yok fakat arkada bir yerlerde bir şey alınabilecek ufak büfe, kafe tarzı alanlar var. Bizce en ideali bu. Bazı koy ve plajlar ise gasp edilmiş. Böyle bir kaç tane plajı kendimize not ettik ve seyahatimiz boyunca gitmedik. Bildiğiniz gibi kumsallar halkındır ve kumsala girmek için ücret ödenmemeli. Eğer bir hizmet veriyorsa hizmet ödenir. Bu yapıda kimler sorumluluk sahibiyse göreve davet ediyoruz.

Gittiğimiz tüm Bademli koylarında veya Bademli plajlarında keyif almadan döndüğümüz hiç bir yer olmadı. Hepsinin ayrı ayrı güzellikleri vardı. Kimisinde kil banyosu yaptık, kimisinde kaplıcaya girdik, kimisinin turkuaz rengine tav olduk, kimisinde denize atlaması zevkliydi. Denizi sevenleri böyle alalım.

DİKİLİ-BADEMLİ KÖYÜ’NÜN BİRBİRİNDEN GÜZEL KOYLARI

PİSSA KOYU

Plaja şöyle uzaktan bir bakınca turkuaz mavisi rengi, beyaz kumu ve cam gibi suyu ile göz alıyor. Hal böyle olunca Bademli köyünün en popüler plajlarından birisi olmuş. Bademli Pissa plajının herhangi bir giriş ücreti yok. Sadece şezlong/şemsiye kiralarsanız şezlong başına 10 TL ücret ödeniyor. Plajda herhangi bir işletme olmadığından öyle yüksek sesli müzik yok. Plajın arkasında kalan üst bölümde giyinme kabinleri ve ufak bir büfe var. Buradan yeme içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Pissa plajına giden yollar biraz bozuk, yolun bir kısmı ise toprak. Alçak araç ile arabanın altını vurma riski var. Araçla plaja geldiğinizde hemen sol tarafta özel bir otopark mevcut ücreti 20 TL. Hemen sağ tarafta ise belediyeye ait bir otopark var burası ise 15 TL. Bir de belediye otopark alanının hemen bir üst bölümünde bağımsız bir arazi var. Buraya aracı park ederseniz ise hiçbir ücret ödemenize gerek kalmıyor.

ILICA KOYU

Bademli Ilıca koyu tekne turlarının en son yüzme molası verdikleri bir koy. Tekneden kıyıya doğru bir halat bağlanıyor. Kıyıya ulaşmak için bu halat hizasından gitmenizi söylüyorlar çünkü kıyıda bolca deniz kestanesi var. Halatı takip ederek dikkatlice kıyıya ulaştıktan sonra ufak bir taş odacık içerisine akan kaplıca suyu var. Su sıcaklığı 50 derece civarında ve çok sıcak.. Biraz da kalabalıktı gittiğimizde iğrenmedik desek yalan olur. 🙂

KÜÇÜK ZİNDANCIK KOYU

Kumsal bir alanı olmayan ve tesis barındırmayan küçük bir koy burası. Sahilde yer alan evlerin aralarındaki yollardan inerek denize gidebilirsiniz. Yahut tekne turu ile giderseniz mutlaka Küçük Zindancık koyunda yüzme molası veriliyor. Bu koy geceleri ay ışığını hiç almadığı için karanlık olduğundan zindancık olarak anılmış. Fakat deniz şahane, turkuaz rengi su burada da hakim bu yüzden deniz gözlüklerinizi almayı unutmayın.

HANIMIN KOYU

Tekne turu ile giderseniz ikinci durak Hanımın koyu olacak. Denizin dibi kum, yine turkuaz renge sahip berrak bir su ve tertemiz. Fakat buranın en önemli özelliği sahildeki taşlardan çıkan doğal killer. Kıyıdaki kayaların üzerinde yer alan doğal killeri kazıyarak tüm vücuduna süren insanları göreceksiniz. Siz de denizin keyfini çıkarabilir veya dilerseniz kil banyosu yapabilirsiniz. Hanımın koyundan çok keyif alacaksınız.

AKVARYUM KOYU

Tropik adaları aratmayan Kalem adası denizi ile ön plana çıkıyor. Kalem adasında sadece tek bir işletme var, Oliviera Resort. Fakat konaklama fiyatları her daim çok yüksek görünüyor. Bu sebeple kalem adasında kalmak yerine Bademli köyünde kalarak tekne turları ile buraya yüzmeye gelmeyi düşünebilirsiniz.

Garip adası ise hemen Kalem Adası’nın karşısında yer alan, tamamen bakir bir ada. Adada hiçbir otel, işletme ya da yerleşim yok. Sadece özel tekne turları ile denize yüzmeye gelenler var.

Akvaryum koyu tam olarak bu iki adanın ortasında yer alıyor. Denizin rengi, temizliğini ne kadar anlatsak yetmez, aşağıda fotoğraflarla paylaşacağız. Turkuaz rengiyle kaş tarafındaki denizi andırıyor.

HAYITLI KOYU

Bademli köyüne 7 km mesafede yer alıyor. Burada denizin rengi diğer plajlar gibi tropik bir görüntüde değil ama suyu inanılmaz berrak. Hayıtlı koyu el değmemiş bir koy. Kumsalda bir işletme, şezlong vs. yok. Buraya gelirken kendi sandalye ve şemsiyenizi mutlaka yanınıza alın. Denizi daha çok taşlık. Taşlı deniz sevmeyenler için iskeleden deniz girmeyi tercih edebilir. Biz de biraz sivrice denizine benzer bir deniz izlenimi bıraktı.

DENİZKÖY PLAJI

Bademli köyüne 11 km mesafede yer alan Denizköy tam bir ufak yazlıkçı tatil beldesi. Bademli köyüne göre yerleşim, kafe, retoran, pansiyonların daha fazla olduğu bir yer.  Deniz bakımından Bademli tarafı kadar turkuaz olmasa da suyu çok temiz.

FAME BEACH

Fame beach giriş ücreti olan organize plajlardan birisi. Biz genel olarak kumsala giriş ücreti alınan plajları tercih etmemeye çalışıyoruz. Çünkü kumsallara girişin ücretli olması fikrine sıcak bakmıyoruz. Giriş ücreti olmasa da şezlong/şemsiye ücreti tabii ki alınabilir ama bundan bağımsız kumsala ayak bastı parası alınması hoş olmuyor. O sebeple buraya gitmek yerine Pissa plajını tercih ettik.

Bu sadece bizim fikrimiz, yine de tercih edenler tabii ki olabilir. O yüzden listemize aldık. Fame Beach Bademli’deki en popüler plajlardan birisi. Organize bir tesis var içeride. Yeme-içme, müzik, kabin, duş gibi imkanları aynı anda bulabileceğiniz bir yer.

KİLLİK KOYU 

Killik koyuna gitme imkanınız olmadı ama bu koyda da iki adet organize işletme olduğunu biliyoruz. Barcelona ve İkizler beach. Kumsala ayak basmak için bu 2 organize plajdan birisine giriş ücreti ödemeniz gerekmekte. Tercih edenler için listemize burayı da ekledik.

Sevgiler,

Cansu & Bora

Bunlar da İlginizi Çekebilir;

Assos Sivrice Gezi Rehberi

Gökçeada Plajları

Saros Körfezinin İncisi Erikli

2 Comments

  1. Güzel yönlendirmeleriniz için teşekkürler. Merak ettiğim yerler ile ilgili balayı öncesi güzel bilgiler edindim.

  2. Merhaba evet bu sene tatiline dikili’yi ve koylarını merak ettiğim için gittim internet üzerinden ama hiç merak ettiğim kadar olmadı Evet denizleri harika Tertemiz çok güzel ama sahiller yerleşim alanları çok berbat hiç beğenmedim hizmet sıfır her yerden adım başı para alıyorlar ama her yer rezil hele o koylara için Yolları görmeniz lazım Berbat insanlarımız zaten temiz bırakmıyorlar bir de sahillerin yosun pisliği hiç güzel bir görüntü değil ben Bademli tarafına gittim Orası biraz daha iyi Killik tarafı aşırı kalabalik hele zindece koyu tam bir rezillik hiç beğenmedim çok heyel kırıklığına uğradım Pizza koyu ücretsiz diye aşırı kalabalık ve sahili berbat o zeytin ağaçlarına için acıdı yeşil yerine hepsi bembeyaz olmuş arabaların yüzünden yol o kadar toz dumanki anlatamam sadece çok çok babalı değil bademli koyunde herşey bulabilirsin bir daha gidermisinde de asla gitmem gidilcek daha güzel daha temiz hizmet veren yerler var ülkemizde Dikili ilcesine hiç yakıştıramadım şahsen deniz süper gerisi hepsi çöp….

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons