Bunu Paylaş

Gökçeada Çanakkale iline bağlı Türkiye’nin yüz ölçümü en büyük adasıdır. 2011 yılında aldığı “Cittaslow” ünvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası oldu. Bozulmamış doğası, toprakları, organik ürünleri, keçileri, köyleri ile burada hayat sakin ve yavaş akıyor. Adaya ayak bastığınız anda “Yavaşlayın Gökçeada’dasınız.” sloganı sizi karşılıyor.

Henüz Bozcaada kadar popüler değil ve umarız da adanın sakinliği bozulacak kadar popüler olmaz. Biz bayram döneminde Gökçeada gezi planımızı yaptığımızda çok kalabalık olabilir diye endişelerimiz vardı. Fakat adada gezerken, denize girerken hiç bir şekilde kalabalık hissetmedik.

Gökçeada’ya Nasıl Ulaşılır?

Gökçeada’ya ulaşım için otobüs firmaları veya turlar dışında kendi aracınız ile gitmeyi planlarsanız Kabatepe feribot iskelesinden adaya geçmeniz gerekiyor. Feribot biletleri online satışa açık. Hele de bizim gibi bayram döneminde seyahat planlarsanız kesinlikle önceden online bilet satın almanızı öneririz. İnanın bileti online almamış olsaydık ya 2 km kuyruk bekleyecektik ya da adaya gitmekten vazgeçebilirdik. Online rezervasyonuz varsa hiç sıra beklemeden feribota geçebiliyorsunuz. Araç ve yolcular dahil feribot bileti tek yön 40 TL. Yine bizden tavsiye biletinizi gidiş dönüş satın almanız.

Gökçeada’da Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Ada gerçekten çok büyük. Köyler arası ulaşım, plajlara ulaşım için mutlaka bir araç ile gitmenizi tavsiye ederiz. Belli saatler adanın köylerine minibüsler kalkıyor ama seyrek olduğu için o saatleri yakalamak zor olabilir. Dileyenler için yolları motor kullanımına da gayet uygun.

Gökçeada Konaklama

Gökçeada yerleşim yerleri genel olarak sahil taraflarında yer almadığı için. Plajlara ve gezilecek yerlere hep araç kullanarak gidebileceksiniz. Bu yüzden konakladığınız yerin konumunun çok önemi yok. Bütçenize ve zevkinize uygun herhangi bir yerde konaklayabilirsiniz.

Gökçeada konaklama seçenekleri ağırlıklı olarak ağart ve pansiyonlara dayanıyor. Gökçeada Yeni bademli köy girişindeki Nurbadem Apart’ta konakladık. 3 gece konaklama için günlük 175 TL’den 1+0 bir apart daire tuttuk. Apart’ın sahipleri gayet yardımsever ve ilgililer. Odaların konumu ve temizlikten de memnun kaldık. Apart’ın ön bahçesinde isteyenler için mangal imkanı var. İsteyenler kahvaltısını, akşam yemeğini hazırlayarak bahçede yiyebilirler.

 

 

Keyifli geziler,

Cansu & Bora

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Gökçeada Köyleri

Gökçeada Yeme-İçme

Gökçeada Plajları

 

 

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons