Bunu Paylaş

Artan salgın etkisiyle birlikte ister istemez konaklamalı gezilerimizi azaltmaya ve gözümüzü daha yakın rotadaki yerlere çevirmeye başladık. Bu gezilerimizden birisi de sonbahar döneminde Kocaeli’nin en güzel ilçesi Karamürsel oldu. Karamürsel’in saymakla bitmeyen güzelliklerini belki de hiç bilgi sahibi olmadan keşfetmeye koyulduk. Bir de ne görelim?? Karamürsel’in harikaları saymakla bitmez. Öyle ki çoğumuz için gezi ve Karamürsel belki de eşleşmezken yazımızı okuduktan sonra sizler için ilk sıralarda gelmeye başlayacağından eminiz. Karamürsel yeme içme, Karamürsel gezilecek yerler, Karamürsel yapılacaklarla ilgili detayları göreceksiniz.

Karamürsel Hakkında

Kocaeli aslında bizim 2020’de en çok araştırdığımız rota oldu. E-5’ten başlayıp tüm körfez boyunca nereler gezilir sık sık harita üzerinden inceledik. İlk durağımız Hereke idi , ikinci durağımız ise Karamürsel oldu. Aklımızda bir kaç yer daha var. Umarız en yakın zamanda gideriz.

Karamürsel’in sahil şeridi çok keyifliydi. Hem yürüme yolu uzun ve güzel hem de sahildeki kafeleri bir yazlık edasındaydı.

Ufak bir yer gibi görünmesinin yanında çok fazla doğal güzellikleri barındırıyor. İçerlere doğru gittikçe yeşilin bir çok tonunu ve doğal bir çok güzelliğe sahip.

Kendine göre çok şirin butik kafeler, restoranlar ve konaklama yerleri mevcut. Kendimize bir daha geldiğimizde şurada konaklar, şu kafeye gideriz gibi yeni planlarla döndük.

Karamürsel Ulaşım

Karamürsel, Kocaeli’nin Yalova sınırındaki son ilçesidir. Kocaeli için Darıca ile başlayan Marmara denizine kıyı illerinin bitimidir. İstanbul Karamürsel arası ulaşım önerilerini aşağıda sıralıyoruz.

Pendik Yalova hızlı feribotu

Pendik – Yalova hızlı feribotu ile Yalova’ya geçtikten sonra Karamürsel yaklaşık yarım saat mesafede yer alıyor. Feribot 40 dk + Karamürsel’e ulaşım 30 dk sürerek toplam yol yaklaşık 70 dk sürmektedir. Seder saatlerine aşağıdaki linkte ulaşabilirsiniz.

Sefer Saatleri

Eskihisar Topçular/ Tavşanlı feribotu

Bu feribot için 2 ayrı firma mevcut. Bir tanesi İdo diğeri ise Negmar. Eskihisar’dan Negmar ile giderseniz Tavşanlı’da iniyorsunuz ve Tavşanlı Karamürsel’e yaklaşık 3 km daha yakın. Bu hatta feribot 40 dk + Karamürsel’e ulaşım 10-15 dk sürerek toplam yol yaklaşık 55 dk sürmektedir.

Bu 2 hat birbiriyle kıyaslandığında Eskihisar – Pendik arası yaklaşık 20 dk olduğundan ikisinin de hemen hemen toplam süresinin aynı olduğu söylenebilir.

Körfezi Dolanarak

Hiç sevmediğimiz bir güzergah. Hemen hemen 80 dk sürmektedir. Çocukluk döneminden kalma bir travmamıdır bilinmez ama bazen mecburen dolaşılmak zorunda kalındığı takdirde o trafik, ışıklar virajlar bitmek bilmezdi. 🙂 Tabi Karamürsel için en ekonomik ulaşımın da bu olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

Otobüs İle

Karamürsel’e bir diğer ulaşım şekli ise Karamürsel’e giden otobüslere binmek.

Karamürsel’de Ne Yapılır ?

Karamürsel Sahilinde Yürüyüş Yapın

Karamürsel sahili kendisine göre oldukça büyük bir sahil. Upuzun bir yürüyüş yolu, yer yer sağda veya solda kalan kafeler ve sık sık çocuk park alanları. Bir o tarafa bir bu tarafa saatlerce zaman geçirebilir insan. Hem biz yazlık konseptindeki çay bahçelerine bayılırız. Karamürsel bu haliyle bir çok yazlık yerin çok ötesine geçmiş durumda. İğneada gezimizde tüm güzelliklerin yanında şöyle bir sahil olmalıydı diye iç geçirmiştik.

Başdeğirmen Alabalık Tesisinde Doğa Yürüyüşü Yapın

Haritada adı Başdeğirmen alabalık tesisi ve konaklama yeri olduğundan bu şekilde geçiyor. Burası aynı zamanda nehir kenarında yürüyüş yapılacak bir yer. Biz keyifle doğada gezdik ama konaklama için de ilk fırsatta Başdeğirmen tesislerini listemize aldık. Karamürsel yapılacaklar listesinde ön sıralarda yer alıyor.

Seyir Tepesi-Aşıklar Tepesi’nde Kuşbakışı Karamürsel

Körfezi ve Karamürsel şehir merkezini tepeden görülebilecek oldukça güzel manzaralı bir yer. Kafe-Restoran olarak işletiliyor. Karamürsel’de Seyir tepesinden Karamürsel’i izleyerek güzel bir mola verebilirsiniz.

Saklı Göl’de Huzur Bulun

Karamürsel Saklıgöl kartpostal karesindeki kadar güzel bir görüntüye sahip. Çimlerde oturup uzun uzun izleyebilir veya restoran kısmında yemek yiyebilirsiniz. Karamürsel gezilecek yerlerin en huzurlusu olarak burayı gösterebiliriz.

Bi Değişik Ev’de Kahvaltınızı Yapın ve Etrafı Gezin.

Oldukça güzel sakin bir yer. Kahvaltı ürünleri de lezzetli. Aslında Karamürsel’e ilk gitme fikri burada kahvaltı yapmak isteğimizden gelişti. Pandemi dönemi çok plansız ve tedirgin gittiğimiz Bi Değişik Ev’de, sahipleri Ali Bey ve eşi Gül Hanım’ın yönlendirmesiyle Karamürsel’de nereler gezilir öğrenme imkanı bulduk.

Yeme içmenin yanında geri dönüştürülerek elde edilmiş çok güzel giyim ürünlerinin de satışı mevcut.

Ereğli Sahilinde Balık Yiyin

Ereğli sahili karamürsele 5 km mesafe uzaklıkta yer alıyor. Bir Değişik Ev sahiplerinin tavsiyesi üzerine özellikle balık yemek için buraya geldik. Gerçekten çok huzur dolu bir yerdi.

2 adet balıkçı var. Ereğli balıkçıcıs ve Kahvaltı ve Ötesi Balık. Pandemi şartlarında açık alanı olan Kahvaltı ve Ötesi Balık’a gitmeyi tercih ettik. Çok güzel bir ortam ve sunumu vardı. Fiyatları da oldukça makuldü.

Bonus : Karamürsel Gazozu İçin ve Karamürsel Sepeti Alın.

Türkiye’nin hemen yerinin bir gazozu var. Böyle özellikli yerlere denk geldikçe içmek ayrı bir keyif. Karamürsel’de gittiğimiz bazı cafelerde Karamürsel gazozunu bulamadık artık ümidimizin yiteceği bir anda bulunca da çok sevindik. Güneşin batışına doğru bir Karamürsel gazozu içmeden dönmeyin diyoruz.

Yani Karamürsel’e geldiniz Karamürsel gazozu içmeden olmaz.

Karamürsel diyince akla ilk gelen şeylerden birisi de Karamürsel Sepeti. Kalabalıktan kaçındığımız için pek çarşı dükkan girmeye cesaret edemedik. Gelmişken Karamürsel sepetlerini de incelemeden dönmeyiniz

Cansu&Bora&Ayaz

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons