Bunu Paylaş

Bir çok kişinin hayallerini süsleyen fakat belge ücretleri ve liman kiralarının yüksekliğinden dolayı son bulan denizcilik için bir umut doğdu. En azından amatör denizcilik belgesi kısmı için. Bu yazıyı henüz ben de ehliyet almaya çabalarken yazıyorum bilgilerim çok taze adım adım anlatacağım.

Nerelerden Bilgi Bulabilirim?

Bliyorsunuz ki Türkiye bu konularda çok zayıf kalıyor. İnternette, Ulaştırma Bakanlığı’nda vs. doğru düzgün bilgilere ulaşamıyorsunuz. Konuya dair çekilmiş bir kaç videoyu izleyerek veya liman başkanlıklarını arayarak bilgi alabilirsiniz. Tabii en güvenilir kaynak rotanereye. 🙂 Sorularınız olursa yazabilirsiniz cevaplamaya çalışırız.

Nereden Çıktı Bu Kolay Yoldan Denizci Olmak

İnsanın aklına (bende olduğu gibi) “bunda bir bit yeniği vardır” diye geliyor ama gerçekten yok. Devlet, Avrupa’daki nüfus/denizci oranına ulaşabilmek için kolay yoldan denizcilik belgesi veriyor. Bunu da Türkiye’deki liman işletmeleri aracılığıyla yapıyor. Hedef 2023 senesine kadar 1 milyon denizci yapmak.

Amatör Denizci Belgesi ile Ne Yapabilirim?

Yurtiçi ve yurtdışı sularda 24 metreye kadar tekne kullanabilirsiniz.

Amatör Denizci Belgesini Nasıl Alırım?

1) Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın sitesindeki ödemeler kısmına girin.

Aşağıdaki linkle buraya direkt olarak ulaşabilirsiniz. Site üzerinden buraya ulaşmak neredeyse imkansız.

https://odemeler.udhb.gov.tr/login.aspx?ReturnUrl=%2f

2) E- Devlet şifrenizle giriş yapın.

Üstteki linki açtığınızda e-devlet şifresi isteyecektir. E-devlet şifrenizi postanelerden üzerinde TC kimlin numaranızın olduğu bir belge (kimlik,ehliyet,pasaport,evlilik cüzdanı vb.) ile giderek alabilirsiniz.

3) Girişten sonra Liman işletmelerinin altındaki “Yeterlilik Belgesi” sekmesine tıklayın.

4) Giriş yaptıktan sonra yeterlilik adı seçiniz kısmında “amatör denizci” seçin ve kişi adı kısmına da adınızı girin.

5) Hesaplaya bastığınızda 32,10 TL bir ücret çıkacaktır. Ardından başvur diyerek çıkan C-kodunu not edip Halk Bankası’na giderek c-kodu ile birlikte ödemeyi gerçekleştirin.

6) Halk Bankası’ndan aldığınız ödeme belgesi, 1 adet vesikalık fotoğraf, varsa ehliyet fotokopisi yoksa kimlik + sağlık belgesi ile liman işletmelerine müracaat yapabilirsiniz.

7) Müracaattan sonra size verilecek eğitim ve sınav gününde önce birkaç saatlik eğitiminizi alıp sonrasında da sınava gireceksiniz. Yanınıza sadece bir kurşun kalem ve silgi alarak gidebilirsiniz.

8) Kazanmanız halinde belirtilen günde liman işletmesine giderek belgenizi alabilirsiniz.

Kolaylıklar, Rotanereye

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons