Bunu Paylaş

Uzun zamandır planladığım bu yazıyı sonunda yazma fırsatı bulduğum için oldukça sevinçliyim. Seyahatlerimin yoğunlaştığı dönemlerden önce keşke bu detayda bir yazı ile karşılaşsaydım planlama açısından daha hızlı yol alırdım. Bir seyahatin en kritik kısmı şüphesiz maddi olan kısmıdır. Bir çok kişinin kazançlarının gideceği belirli yerleri bulunmakta. Kimi için kazançları ödemelere gidiyor, kiminin ise gelecek planları için birikime. Dost acı söyler ama hayatınızın hiç bir kısmında maalesef tam olarak “artık düzlüğe çıktık tatil yapabiliriz” hissiyatında olmayacaksınız. Bu yüzden eğer tatil sizin için güzel bir şeyse “ucuz tatil nasıl yapılır?” yazımızla yanınızdayız. Ucuz tatil nasıl yapılır? Uygun tatil için nerelere gidilir? Nasıl uygun tatil planlamalıyım? Ekonomik tatil için hangi uygulamaları kullanmalıyım gibi bir çok sorunuza cevap vermeye çalışacağım.

1- Erken Plan Yapın

Evet biliyoruz hayatın ne getireceği bilinmez, evet biliyoruz şimdiden 6 ay sonrasında ne olacağını nereden bileceksiniz, evet biliyoruz işler çok yoğun ve o zamana kritik bir iş çıkabilir… gibi bir çok soru işaretlerini erken planlama yapacakken yaşıyorsunuz gerçekten biliyoruz. Çünkü biz de hep yaşıyoruz. 🙂 Fakat bu hayatta plan yapmazsanız anı yaşa (carpe diem) kafası ancak bohem hayatı yaşayanlar veya çok zenginler için geçerli. Muhtemelen toplumun en fazla %1’ini kapsıyordur. Bu nedenle lafı daha fazla uzatmayalım..

Erken planda en çok kazanç sağlayacağınız yer uçak yolculuğu veya uçak yolculuğu gibi bilet sayısı azaldıkça fiyatları artan ido feribotları ve bazı tren seferleri gibi yolculuklardır. Normalde 6 ay öncesinde x birime alınabilecek bir bilet, 1 hafta kala 4-5 birime alınıyor. Erken rezervasyon yaparak ulaşımı uyguna getirin.

Bir diğer erken rezervasyonun ulaşım kadar olmasa da önemli olduğu yer konaklama rezervasyonları. Konaklamada erken rezervasyonla tabii ki daha uygun konaklama imkanı bulabilirsiniz fakat paranın da o dönem geldiğindeki değerini düşünmeniz gerekir. Örneğin Mart ayında erken rezervasyon için %10 indirimli olarak Ağustos ayına yapılan rezervasyon ne kadar karlıdır? Burada en az %20,%30’ları görerek rezervasyon yapmanız uygun olur. Bana sorarsanız konaklamada erken rezervasyonun en büyük avantajı aynı paraya kalınabilecek otellerin içerisinde en iyisini kapatabilmek. Bunun size tatil kalitesi, tatil konforu gibi çok farklı kazançları olacaktır. Konaklama dönemi yaklaştığında konaklama yerleri araştırırken aynı paraya tutulabilecek bir çok güzel oteli kaçırıp aynı paraya vasat bir otelde kalıp erken planlama yapmadığımıza pişman olduğumuz bir çok tatil yaşadık. Siz siz olun konaklama rezervasyonlarınızı da erken yapın.

Ulaşımı ayarladık, konaklama tamam.. peki seyahatte ne yapacağımızın planlarını yaptık mı? Örneğin Viyana‘ya gideceksiniz ve operaya gitmek istiyorsunuz, devlet operası 1 hafta kala doluyor ve bilet fiyatları 5-10 Euro. Fakat seyahate gittiniz devlet operasında biletler bittiği için mecburen 40-50 Euro verip özel operaya gideceksiniz. Veya Vatikan‘a girmek istiyorsunuz önceden tatilinizin hangi gününde gezeceğinize karar verip online bilet alsanız 10 Euro’ya girebilecekken, hem kapıda 6 saat sıra bekleyip sonrasında da 30 Euro verip girebiliyorsunuz. Bir diğer erken plan yapmanın önemi de deniz kenarı masayı ayarlamak veya gittiğiniz tatilde en çok oturmak istediğiniz restoranda oturma imkanı bulmak. Bunları nereden mi biliyoruz? Hepsi birer sahada öğrenilmiş acı tecrübeler:)

2- Gitmek İstediğiniz Yerlere Benzer Yerleri Araştırın

Eğer saplantılı, sabit fikirli değilseniz bu bölümü okumanızda yarar var. Her gidilmek istenen yerin benzerlerini daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Seyahatin konumundan çok içeriğine odaklanmanızı öneririz. Mesela şöyle düşünün Uludağ‘a tatile gitmek istiyorum değil, kayak tatili yapmak istiyorum. Mikanos’ta tatil yapmak istiyorum değil Kiklad adalarında tatil yapmak istiyorum gibi. Uludağ‘da tatil yapmak istiyorum dediğinizde hele sezonda araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak popüler otellerdeki fiyatları görüp üzerine skipass ve ekipman kiralarını da eklediğinizde canınızın sıkılması çok normal. Oysa Türkiye’de onlarca kayak merkezi var ve bazıları hem çok uygun hem de çok kaliteli. Erciyes, Palandöken, Sarıkamış gibi kayak merkezlerine gittiğinizde ulaşım dahil çok daha uygun tatiller yapabilirsiniz.

Mikanos örneğini de benzer şekilde düşünmelisiniz. Binlerce Yunan adasından 300 tane Mikanos’u kapsayan Kiklad adası içerisinden neden Mikanos? Eminiz sizi cezbeden beyaz badanalı kaldırımları, mavi kubbeli binaları veya çok güzel tavernaları vardır. Ama en az Mikanos kadar güzel o ada grubu kültüründe Paros, Naxos, Milos, İos gibi adalar mevcut. Üstelik 4’te 1 fiyatına bu seyahatleri yapabilirsiniz. Yani son örnek olması açısından “Türkiye’de sadece Çeşme’de tatil yapılır” diye düşünmeyin araştırın. Orada aradığınız özelliklerin hepsini kapsayan alternatif yerlerde tatil yapmaya çalışın.

3- Tam Sezonda Gitmeyin

Ben şöyle bakıyorum seyahate. Bir yerin tam sezonu vardır bir de sezonla %90 aynı özellikleri taşıyan sezon dışı bir dönemi. Yani yaz tatili sadece Temmuz, Ağustos değildir. Kayak tatili de sadece Ocak, Şubat ayları değildir. Temmuz, Ağustos’ta yüksek paralara yapacağınız bir yaz tatilini Haziran veya Eylül ayında çok daha uyguna yapabilirsiniz. Üstelik çok daha sakin olacaktır. Akıma kapılmayın, kişilerin sosyal medya fotoğraflarını görüp canınızın çekmesine aldırış etmeyin.. Baktınız olmuyor Haziran’da herkesten önce giderek tatilinizi yapın veya sabırlı olun sezon sonunu bekleyin. Sezon başlarında veya sezon sonlarında çok uygun ücretlere yaptığımız çok fazla tatilimiz var. Gerçekten insanların neden bu kalabalığın içine bu paraları verip girdiklerini anlamakta güçlük çekiyoruz:)

4- İndirim Kovalayın

Artık dünya oldukça rekabetçi. Her ürünün birden farklı yerde birden farklı fiyatı mevcut. Bazı anlaşmalı firmalarla da ekstra indirimler olabiliyor. Örneğin kullandığınız bir operatör size otel fiyatlarında indirim sağlayabildiği gibi, farklı bir fiyat aldığınız site size sonraki seyahatinizde indirim için para imkanı sağlayabilir. Çok beğendiğiniz karar verdiğiniz bir oteli varsa kendi sitesinden, anlaşmalı seyahat sitelerinden, sizin kullandığınız bir uygulamanın farklı indirim kodlarını vs araştırarak bakın ve makul fiyatı bulmaya çalışın. Seyahat edeceğiniz yere ulaşım yolları için de skyscanner, turna vs gibi uçuş bileti alma sitelerinden, farklı uçak firmaları sitelerinden bakarak şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer aradığınız fiyata bulamıyorsanız 1. maddede dediğimiz gibi erken planlama yapmışsanız bir süre indirim bekleyerek biletinizi alabilirsiniz. Bu sayede oldukça tasarruf sağlayacaksınız.

5- Henüz Kar Ortaklığı Yapmamış Konaklama Yerlerini Bulmaya Çalışın

Mesela bir pansiyon var konaklama aracı kurumlarla anlaşma yapmış komisyon ödüyor, en düşük fiyatın o platformda olacağına yönelik garanti vermiş. Bir diğer pansiyon var ki hiç bir yer ile anlaşması yok, komisyon ödemiyor kendisi sadece bulunduğu beldenin bazı yerel konaklama listelerinde yer alıyor. İkinci söylediğimizin ister istemez aynı özellikteki muadillerine göre en az %20-25 fiyat avantajı sağladığını göreceksiniz. Bu sayede konaklamalarınızı uyguna getirebilirsiniz.

Cansu&Bora&Ayaz

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons