Bunu Paylaş

Gökçeada yemek konusunda çok keyif aldığımız yerlerden birisi oldu. Adada deniz ürünlerinden lezzetler çok iyi fakat mutfağı sadece bununla sınırlı değil. Adanın hemen her yerinde karşınıza keçiler çıkıveriyor. Bu yüzden tüm restoranların menüsünde et yemeği olarak keçi ve oğlak ürünleri var.  Gökçeada Rum köylerindeki taverna kültürü farklı mutfak seçeneklerini beraberinde getiriyor.

Gökçeada’da nerede ne yenir diye soranlara, adada yediğiniz her şeyi büyük ihtimalle çok beğeneceksiniz diyebiliriz. Kahvaltı, akşam yemeği veya tatlı&kahve seçenekleri için Gökçeada restoran ve Gökçeada lezzetlerini aşağıda sıralıyoruz.

KAHVALTI 

Gökçeada kahvaltıcılarının hepsi çok keyifli bir ortama sahip ve çok lezeetli. Ortak özellikleri kaliteli zeytinyağı, keçi peyniri ve tatlı domatesleri.. Bunlar olunca da ister istemez güzel ürünler ortaya çıkıyor.

Ecem Kahvaltı

Gökçeada Ecem kahvaltıyı otelimizin tavsiyesi sayesinde keşfettik. Aksi durumda öyle yol üstünde görüp gidebileceğiniz bir yerde değil. Arsa sahibi bahçesine kendi ürünlerini ekmiş. Bahçenin bir bölümünü de kahvaltı için düzenlemiş ve dut ağaçlarının altında kendi yetiştirdiği ürünler ile kahvaltı servis ediyorlar. Kişi başı 25 TL’ye Gökçeada’yı tepeden seyredebileceğiniz huzurlu bir kahvaltı için tercih edebilirsiniz.

Mustafa’nın Kayfesi

Kaleköy meydanında yer alan Mustafa’nın Kayfesi sabah saatlerinde serpme köy kahvaltısı veriliyor. Gökçeada kahvaltı için ilk akla gelen yer burası. Serpme kahvaltı kişi başı 30 TL. Köy meydanındaki ağaçların altında, kareli masa örtüleri ile renklendirilen keyifli mekanda lezzetli doğal ürünler ile kahvaltı için bir sabahınızı buraya ayırmanızı öneririz. Popüler bir yer olduğu için yoğunlukla karşılaşabilirsiniz. Dilerseniz kahve keyfi için de tercih edilebilir.

TATLI & KAHVE

Barba Hristo Tatlıları

Gökçeada tatlı deyince ilk akla gelen yer burası. Sakızlı muhallebileri ile meşhur Barba Hristo Zeytinliköy’ün sakin sokaklarından birisinde, ufacık bir dükkanda hizmet veriyor. Menüde sakızlı muhallebi, çikolatalı muhallebi var. İsteyenler yanına keçi sütlü dondurma da alabilir.

Efibadem Kurabiyesi – Meydani Pastanesi

Gökçeada ne ile meşhur derseniz ilk olarak Efibadem kurabiyesi diyebiliriz. Gökçeada merkezde tam meydanda yer alan “Meydani Pastanesi” en iyi Efibadem kurabiyesi yiyebileceğiniz yer. Hatta alışveriş için de burayı tercih edebilirsiniz.

Nostos Kafe

Zeytinliköy’deki Nostos Kafe Gökçeada gezimizde favori kafemiz oldu. O kadar çok beğendik ki iki gün üst üste buraya tatlılarından yemeğe geldik. Nostos Kafe adada doğup büyüyen Rumlar tarafından işletiliyor. Sütlü börek, sakızlı muhallebisini ve dibek kahvesini denedik başarılıydı.

Madam’ın Dibek Kahvesi

Dibek kahvesi ile meşhur Zeytinliköy’de Madam’ın yeri en popülerlerinden birisi. Geçmiş yıllardan bu yana dibek kahvesi geleneği ve kahvecilik kültürü bu köyde yaşatılmaya devam ediyor. Yumuşak içimli kahve sevenler için dibek kahvesi ideal.

YEMEK

Barba Yorgo Meyhanesi

Gökçeada’nın tek müzikli Rum meyhanesi konseptindeki mekanı burası. Akşam saat 21.00 itibariyle canlı müzik, sirtaki gösterileri başlıyor.. Menüde et, balık ve meze çeşitleri var. Fakat adanın tek müzikli meyhanesi olduğu için çok popüler, masalar hemen rezerve ediliyor. Bizden tavsiye mutlaka gitmeden 1-2 gün önce rezervasyon yaptırın. Maalesef biz aynı gün içinde gittiğimiz için yer bulamadık.

Angelikis Restoran

Angelikis’in bizzat kendisinin işlettiği bir Tepeköy neydanında yer alan bir restoran burası. Birçok mezeyi kendisi yapıyor. İçeri girdiğimizde asma yapraklarını sararken gördük, sofraya oturduğumuz andan itibaren sarmaların çıkmasını bekledik. Fakat sonunda değdi, böyle güzel sarmayı uzun zamandır yememiştik.

Menüde balık, et ve mezeler var. Oğlak tandır, kuzu pirzola, greek salad ve yaprak sarma yedik. Hepsi çok lezzetliydi. Eğer Tepeköy’ü gezmeye giderseniz Angelikis’e bizden selam olsun 🙂

Kaynak: www.gökçeadarehberim.com

Kale Otel Restoran

Kaleköy meydandaki 3 balıkçı restoranından bir tanesi. Gökçeada balık restoranlarından yana tercihlerini kullanmak isteyenler bu 3 restoranı da deneyebilirler. Biz bir kaç meze, kılıç şiş ve kalamar yedik. Kılıç balığı biraz lezzetsiz geldi bize fakat diğer yediklerimiz çok güzeldi.

Gül Hanım Mantı & Gözleme

Gökçeada merkezdeki Gül Hanım Mantı & Gözleme’de gözleme açan teyzeleri görmemeniz imkansız. Gözleme kokusunda davet var adeta. Köyün kadınları ufak dükkanda ev yemekleri , gözleme ve mantı servis ediyorlar. İlk gittiğimiz gün ev yemeklerini denedik, daha sonra da gözlemesini.

Gökçeada’da tatmadan dönülmemesi gereken lezzetler

Oğlak Tandır

Gökçeada’nın dört bir yanında keçiler, oğlaklar geziniyor. Her an yol üstünde karşınıza bir keçi çıkması muhtemel. Bu yüzden bizden tavsiye araçlı iseniz çok hızlı gitmeyin.

Zamanla adanın en meşhur lezzetleri oğlak ve kuzu tandır olmuş. Köylerin hepsinde restoranlarda oğlak tandır bulabilirsiniz. Biz Tepeköy gezimiz sırasında Angelikis Restoran’da oğlak tandır ve kuzu pirzola yedik. Oğlak tandır oldukça güzeldi ama kokusu ve tadı itibariyle herkesin damak zevkine uymayabilir.

Cicirya (Peynirli Açık Börek)

Rumlara özgü bu lezzeti Zeytinliköy’de deneyebilirsiniz. Pizza ve pide arasında bir görüntü. Yuvarlak hamurun ortasına keçi peyniri, nane ve kekik dökülerek pişiriliyor.

Sakızlı Muhallebi

Genelde Zeytinliköy’de bulunan kafelerde yiyebilirsiniz. En popüler nam yapmış yeri Barba Hristo fakat diğer kafelerde de aynı lezzeti bulabilirsiniz.

Kalamar

Kalamar tadını bir çoğumuz sadece ithal dondurulmuş kalamar olarak biliyoruz. Aslında çok az kişinin deneyimlediği bir de yerli kalamarımız var. Daha önceden Asos, Sivrice taraflarında bu inanılmaz lezzeti tatmıştık ve artık ithal dondurulmuş kalamardan yiyemez olmuştuk. Restoranlara özellikle yerli kalamarınız var mı diye sorarak restoran tercihi yaptık. Gökçeada’da yerli kalamar yemeden dönmeyin.

Efibadem Kurabiyesi

Aslında bademli kurabiye fakat yapılışı ve lezzeti kendisini özel kılıyor. İçerisinde adaya has tereyağı, un, şeker, badem ve vanilya dışında hiç bir katkı maddesi yok.

Dibek Kahvesi

Kahve çekirdeklerinin dibek denilen taş oyuklarda öğütüldükten sonra kahve yapılmasıdır. Zeytinliköy’e has bu kahve türü nesilden nesile aktarılarak bugüne kadar gelmiştir. Gökçeada Zeytinliköy’e gitmişken bu lezzeti de denemelisiniz.

Bonus : Sütlü Börek veya Selanik tatlısı

Afiyet olsun:)

Cansu & Bora

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Gökçeada Köyleri

Gökçeada Plajları

Gökçeada Genel Bilgileri

 

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons