Bunu Paylaş

Bildiğiniz gibi İtalyan mutfağı halk arasında oldukça efsaneleşmiş ve Dünya’daki en iyi mutfaklar arasında gösterilen bir mutfaktır. Türkiye’de de yerel mutfaktan sonra en beğenilen ve yaygın olarak erişebileceğiniz yemekler yine İtalyan yemekleridir. Zaten pizza, makarna gibi ürünleri sık sık arkadaş ortamlarında hepimiz yiyoruz. Tabii bir de yerinde yemesi var. 🙂 Roma’da nerede ne yenir diyenleri duyar gibiyiz. Tüm detayları aşağıda paylaşıyoruz.

İtalyan Yemekleri / İtalyan Mutfağı

Gurme yazısı yazmak biraz iddialı bir iştir. En temelinde zevkler ve renklerin tartışılamayacağı konusu var. Bir de insanlar için artık sadece konu lezzet ve hijyen değil. Bazen yemekleri rezalet olan bir yer sadece sosyal medyada paylaşılması keyif verici bir objeden dolayı kapısında sıraya girilen bir mekan şehrin en popüler restoranı oluveriyor. Bizim için öncelik hala lezzet, hijyen ve garsonların ilgi alakası. Bu gözle yazdığımız için bazen en popüler mekanlar yerine farklı mekanları ancak bizden duyabilirsiniz. 🙂

Roma’da yemek nerede yenir diye bölge soranlara tek kelimeyle Trastavere diyoruz. Tabii ki buradaki tüm restoranlarda yemek yemedik fakat “burada kötü bir lezzet olmaz” hissiyatına kapıldığımız bölge burası oldu. Trastavere bölgesinde Grazia & Graziella ve Tonnerella restoranları öne çıkıyor. Ama tüm sokaklarını gezip mekanları inceleyebilirsiniz. Hepsi belirli bir standartın üstünde hizmet veriyor. Roma yazımızda da belirtmiştik. Bir daha Roma’ya gelsek kesinlikle Trastavere bölgesinde kalırız.

Pizza

İtalyan yemeklerinin baş tacı pizza.. Roma’da pizza hamurları çok ince, peynirleri çok lezzetli, domates sosu bir harika.. Fakat biraz daha malzeme koy şuna kardeşim ya. Türkiye’de olsa “ayy malzemeden çalmış” diye geri gönderirsiniz valla. Fakat çözümünü bulduk. Her yerde bir permasan bolluğu var. Gittiğiniz yerlerde masaya direkt getirmezlerse isteyebilirsiniz. Parmesanı basıp malzemeyi artırdığınızda toparlıyor. 🙂

İtalya Roma’da pizza çeşitlerine gelince. Her çeşidi var. Sebzelisi, margaritası, mantarlısı gibi bir kaç farklısını denedik tabii ki..

Navona meydanının yakınındaki Bafetto pizza, Barberini meydanı(Piazza Berberini) yaknındaki Termini’ye giderken yol üstü Hostaria la Scalinata restoranda yiyebilirsiniz.

Trastevere bölgesindeki Grazia & Graziella ve Tonnerella restoranları her üründe olduğu gibi pizzada da iddialı.

Yol üstü al geç yani take away olarakta Roma’nın her tarafında şubesi bulunan Alice pizzayı öneririz.

Alice Pizza

Makarna

İtalya’nın diğer ünlü yemeği ise makarna. Türkiye’deki çeşitlere göre oldukça farklı çeşitlere sahip. Makarnaları oldukça az pişmiş İtalyan usulü servis ediliyor. Sert mideye oturan cinsten. Fakat yedikçe yedikçe alışıyor insan. Muhtemelen evdeki makarnaları bir parça az pişirirsiniz Roma’da makarna yedikten sonra. 🙂

Termini bölgesine giderken Piazza Della Republica’ya yakın La Cucina Nazionale restoranın makarnaları gayet başarılıydı.

Del Popolo meydanına(Piazza Del Popolo) yakın Pastaficcio Guerra çok övülen bir yer.

Trastevera’daki Grazia & Graziella restoranı güzel makarnalarıyla öne çıkıyor.

Risotto

İtalya’nın bir diğer meşhur yemeklerinden ve pirincin en yaygın tüketim şekillerinden birisi risotto’dur. İtalya’da pizza ve makarna ile başlayan serüvende bir sonraki tercih de risotto oluyor. Et, tavuk, sebze ve deniz mahsülleri ile yapılan çeşitleri buluyor. Üzerine yine bol parmesanla efsane oluyor..

Trastevera’daki Grazia & Graziella risottoda çok güzeldi. Yine aynı yerdeki La Scala restoran efsaneler arasında yer alıyor.

Roma Navona meydanına yakın Vatikan’ın karşı kıyısında yer alan Risotteria Melotti restoran öne çıkıyor.

Lazanya

Lazanya da İtalyan mutfağının en meşhur yemeklerinden birisidir. İnce kat kat makarna hamuru arasına kıyma, beşamel sosu ve peynir. Üzerine de dometes sosu ve bol parmesan. Tonnerella restoranda lazanya denedik ve beğendik. Kıymalı makarna sevenler tercih edebilir.

Enginar Kızartması

Roma yemekleri arasında en ilginç yemek kesinlikle Enginar kızartması oldu. Garip bir şekilde bir enginar geldi önümüze nasıl yiyeceğimizi bir bir süre anlayamadık. 🙂 Aşağıda gördüğünüz gibi, bir enginar bu hale nasıl gelebilir.. Fakat lezzeti çok iyiydi. Nerede en iyisi yenir bilemiyoruz, biz Tonnerella‘da yedik, güzeldi.

Roma Tonnarello restoran enginar kızartması

Kabak Çiçeği Kızartması

Kabak çiçeği kızartması da Roma’da meşhur yiyeceklerden. Daha öncesinde Yunanistan’da da tatmıştık. Türkiye’deki kabak çiçeği dolmasının yerini tutmuyor ama meze olarak tercih edilebilir. İçi peynir dolu kızarmış kabak çiçekleri olarak tarif edilebilir. Şarap ürünleri ile birlikte güzel gidiyor. Hostaria la Scalinata restoranda denedik ve beğendik.

Panna Cotta

Oldukça hafif sütlü bir tatlı. Bizim muhallebi kıvamında bir tatlının üzerinde çilek veya böğürtlen sos ve krema eşliğinde servis ediliyor. Roma’da tiramisudan sonra en popüler tatlı diyebiliriz.

Tiramisu

Tiramisu her zaman çok sevdiğimiz hafif bir tatlı olmuştur. Roma’ya geldiğimizde de en denemek için heves ettiğimiz tatlı bu oldu. Aşağıda tiramisu için önerilerimizi yazıyoruz.

Pompi: Roma’da tiramisu diye araştırdığınızda ilk karşınıza çıkacak yerlerden birisi. Çilekli, kahveli gibi farklı çeşitte tiramisular hazır kutulara konularak hızlıca servis ediliyor. Tanesi 4 euro. Lezzetti güzeldi fakat yediğimiz diğer yerlere göre biraz daha şekerli geldi.

Two Sizes: Bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine buraya geldik, iyi ki de gelmişiz dedik. Ufacık bir dükkanda iki boy tiramisu satılıyor. Çilekli, yer fıstıklı, antep fıstıklı ve kahveli gibi çeşitleri var. Bir kaç çeşidini denedik hepsi bir harikaydı. İçlerinden antep fıstıklısı favorimiz oldu. Tiramisu sevenler Roma Two Size’a mutlaka uğrayın deriz.

Meşhur Roma Dondurması

Roma dondurması hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde dillere destan olmuştur. İstanbul’da Roma dondurması diye satılan yüzlerce yer görebilirsiniz. Ama Roma’daki bir başka..

Gelateria Della Palma dondurma en beğendiğimiz dondurmacı oldu. 150 çeşit dondurmasıyla insanın aklını başından alıyor.. Aklınıza hayalinize gelebilecek her dondurma çeşidini kaliteli bir şekilde burada deneyebilirsiniz.

Giolitti dondurmaya geldiğimizi kapıdaki sıradan anladık. Biraz içerideki düzensizlik ve dondurma veren kişilerin yoğunluktan offlaya pufflaya dondurma vermeleri bizden eksi not aldı. Dondurmaları güzeldi fakat bizim için Gelateria Della Palma dondurmadan sonra geliyor.

Venchi dondurma

İtalya’nın en meşhur ve kaliteli dondurmacısı olarak biliniyor. Aynı zamanda bir çikolatacı. Lezzetin kaynağı buradan geliyor olabilir. Fiyatları diğerlerine göre biraz daha pahalı.

Afiyet olsun 🙂

Cansu & Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons