Bunu Paylaş

Kiklad adalarına plandığımız 8 gecelik Yunanistan seyahatimizin 2 gecesi Pire, 3 gecesi Naxos adası ve 3 gecesini de Paros adası olarak planladık. Rotamızı da Pire-Naxos-Paros-Pire olarak belirledik.

ULAŞIM

Kiklad adaları, ulaşım olarak zor destinasyonlar. Bazılarının havaalanlarına Türkiye’den direkt aktarmasız uçuş yapılabildiği gibi, bazılarına ise Atina havaalanı aktarmalı uçuş gerçekleştirilebiliyor. Ya da bizim gibi Atina’yı da gezmek isteyenler için Atina’nın Pire , Rafina veya Lavrio limanlarından kalkan gemileri tercih edebilirsiniz.

Paros adası ulaşım yolları;

1- İstanbul-Atina uçuşu arkasından Atina’dan Paros adasına uçuş. Burada uçuş saatlerine dikkat etmek gerekiyor. Atina’dan adalara çok sık sefer düzenlenmiyor. Havaalanında uzun saatler beklememek için saatleri dikkatlice almak gerekli.

2- Atina’ya uçakla giderek sonrasında Atina limanlarından adalara ulaşımı tercih edebilirsiniz. Bu limanlardan en çok sefere ev sahipliği yapan Pire limanıdır. Aaşağıdaki linkten feribot seferlerini görebilirsiniz.

https://www.ferriesingreece.com/

3- Türkiye üzerinden Midilli– Rodos gibi yunan adalarına geçerek buradan Kiklad adalarına seferler bulabilirsiniz. Bu yolculuklarında saatleri biraz uzun sürüyor. Tercih sizin.

Biz ilk olarak Pire limanından Naxos adasına gittik burada 3 gün konakladıktan sonra Paros adasına geçtik. Naxos Paros arası 1 saat sürüyor. Bilet fiyatları ise feribot sefer sürelerine yaklaşık 10-25 euro arasında değişiyor.

ADA İÇİNDE ULAŞIM

Ada içinde ulaşım için 3-4 yöntem var.

 1. Araba kiralayarak  adanın tamamını tüm plajlarına, köylerine uğrayarak gezebilirsiniz. Araba kiraları günlük 25 euro’dan başlıyor.
 2. Eğer motor ehliyetiniz varsa adalarda scooter ile gezmek çok mantıklı. Günlük 12-15 euro’dan başlayan fiyatlarla motor kiralanabiliyor. Yollar çok rahat hiç sıkıntısı yok. Plaj çantanızı bagaja atıp koy koy gezebilirsiniz. Adalar genelinde hırsızlık güvenlik problemi ile hiç karşılaşmadık. Motorounuzu hiç bir yere bağlamadan, kaskınızı üstünde bırakarak istediğiniz yere park edebiliyorsunuz, içiniz rahat olsun.
 3. Bir diğer yöntemde ATV kiralayarak gezmek. Atv günlük kiralama ücretleri de 20-25 euro civarında. İlk defa kullanacaksanız motora göre daha yavaş ve dikkatli olmak gerekiyor. Fakat adanın birçok yerine ulaşım için gayet uygun.
 4. Son olarak klasik olarak otobüsler ile adanın birçok noktasına ulaşım imkanı var. Kişi başı tek yön 1.80 euro.

Biz 1 gece Scooter 1 gece de Atv kiraladık. İkisinin de zevki farklı. Yunanistan adalarında mutlaka tercih edilmesi gereken araçlar.

EKONOMİ

Yunanistan bilindiği üzere bir Avrupa ülkesi ve para birimi Euro. Kendilerine göre fiyatlar uygun olabilir fakat Türkiye’den gidenler için durum farklı. Bir cips bile alırken 2-3 euro sanki normalmiş gibi görünse de çarpı 4 yaptığınızda 10-12 tl gibi bir fiyata geliyor. Biraz ekonomi yapalım derseniz tavsiyelerimizi sıralıyoruz.

Öncelikle Yunanistan’da Temmuz ayı itibariyle  tam olarak Kiklad adaları için sezon açılmış oluyor. Konaklama fiyatlarını daha uygun yakalayabilmek için sezon öncesi tarihlerde planlama yapabilirsiniz.

Feribot biletlerini feribotların kendi sitelerinden alabilirsiniz. Bu sayede yukarıda belirttiğim sitelerdeki komisyon oranlarından kurtulmuş olursunuz.

Yunanistan’ın güzel tarafı restoranların girişlerinde Türkiye’de ki gibi “gel abla gel” diyerek kolunuzdan tutup dükkana çekmeye çalışmıyorlar ve neredeyse tüm restoranların kapı girişlerinde menüleri mevcut. Buradan hiç çekinmeden menülere bakarak bütçenize uygun restoranları tercih edebilirsiniz. Restoranlarda menülerde belirtilen fiyatlar dışında extra bir ücret alınmıyor.

Semt olarak Noussa bölgesi adanın görece daha sosyetik, hareketli bir bölgesi ve bu sebeple fiyatlar gerçekten daha pahalı. Parikia ise diğer bölgelere göre daha ekonomik diyebiliriz.

Naussa liman

KONAKLAMA

Paros adasına vardıktan sonra ilk günkü konaklamamızı Naussa’da planlamıştık. Limandan kalkan otobüslerle kişi başı 1.80 euroya Naussa’ya ulaştık. Yaklaşık olarak 10km mesafe var 15 dk sürüyor. Naussa eski kent merkezi içerisinde hareketli noktaların tam ortasında yer alan  Hotel Stella‘da yer ayırmıştık. Otel çok temizdi, otel çalışanı gayet yardımsever ve güleryüzlüydü. Tüm sorularımıza yanıt vererek yardımcı oldu. Otelden ayrıldığımızda da bizimle otogara kadar eşlik etti. Otelde gecelik oda fiyatı 35 euro (kahvaltı hariç). Otel konumu ve temizliği itibariyle biz çok memnun kaldık, tavsiye ederiz.

Hotel Stella

Paros adasında kalan 2 günümüzü de Parikia bölgesinde konaklayarak geçirdik. Limana 700 metre mesafede yer alan bir pansiyonda kaldık. Pension Rena”  Konum olarak plajlar ile merkez arasında kalıyor, her iki tarafa da yürüme mesafesinde. Otel sahibi Rena Hanım ada hakkında çok detaylı bilgiler vererek, rotamızı belirlememize yardımcı oldu. Yine adadan ayrıldığımız gün bizi aracı ile limana kadar bıraktı.  Gecelik oda fiyatı 30 euro (kahvaltı yok). Bu pansiyonu da konum ve temizlik itibariyle kesinlikle tavsiye ederiz.

Pension Rena

Paros adasındaki diğer konaklama seçeneklerini aşağıdaki link üzerinden inceleyerek rezervasyon yapabilirsiniz;

Paros Otelleri

PAROS  ADASI PLAJLARI

 • Kolimpithres Plajı
 • Santa Maria Plajı
 • Monastiri Plajı
 • Livadia Plajı
 • Krios Plajı
 • Parosporos Plajı
 • Golden Beach
 • Piso Livadi
 • Aliki Koyu

Paros adası plajları hakkında detaylar için Paros Adası Plajlar yazımızı okuyabilirsiniz..

PAROS ADASI GEZİLECEK YERLER

 1. Naussa
 2. Parikia
 3. Lefkes Köyü
 4. Antiparos Adası
 5. Butterfly Valley

Sevgiler,

Cansu & Bora

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kiklad adalarına ulaşım

Paros’un iki keyifli rotası

Antiparos adası

Naxos adası

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons