Bunu Paylaş

Yunan adaları yeme içme deyince ilk akla gelen tabii ki de deniz ürünleri oluyor… Balıklar, mezeler, deniz mahsüllü makarnaları denemeden dönmemek gerek. Fiyatlar yaklaşık Türkiye’deki gibi ama porsiyonlar Türkiye’nin hemen hemen 2-3 katı büyüklikte. Bu yüzden siparişi fazla abartmayın deriz. Öncelikle farklı balık çeşitleri şüphesiz denenebilir. Bunların haricinde Yunanistan’a özgü soğuk birçok meze çeşidini de deneyebilirsiniz.

Belli başlı denediğimiz önerilerimizi sizler için listeliyoruz.

OLMAZSA OLMAZ BALIK

Yunanistan’ın meşhur mezelerinden birkaç tanesini mutlaka deneyin.

TZATZİKİ  / TAM KARŞILIĞI KURU CACIK : Salatalık rendesi, sarımsak, süzme yoğurt ve zeytinyağı.

BUYURDİ : Güveçte domates sos, kekik, pul biber, feta peyniri, kaşar peyniri karışımı. Türkiye’deki buyurdu ile içeriği birbirine yakın.

GREK SALAD: İçerik Türkiye’den farklı değil ama sunum iştah kabartıcı. İri doğranmış domates, salatalık, soğan, zeytin ve üzerine dilim beyaz peynir. Genellikle bol zeytinyağı ile servis ediliyor.

FETA PEYNİRİ: Feta peyniri Yunanistan’da çok meşhur.  Bu peynir kullanılarak farklı mezeler hazırlanıyor, kızarmış feta peynirini deneyebilirsiniz.

MUSAKKA: Bildiğimiz musakka evet, neredeyse tüm restoranların menüsün de yer alıyor. Eğer canınız balık dışında birşeyler yemek isterse ilk sırada musakka gelebilir.

KARİDES, KALAMAR, AHTAPOT: Bu tip mezelerden söyleyecekseniz aklınızda olsun porsiyonlar çok büyük ve doyurucu. Burada dikkat etmeniz gereken kalamarlar genelde sert geliyor. Türkiye gibi sodalı suda tutulmuyor sanırız. Karidesler de kabuklu haliyle getiriliyor bilginiz olsun. 🙂

Tatlı her restoran yemek sonrası ikram olarak geliyor.  Bunun dışında tatlı ve tuzlu kreplerin çok yerde yapıldığını söyleyebiliriz. Tatlı kreplerde mantık waffle gibi. Krep içerisinde nutella ve meyva. Fakat bizde ki gibi binbir çeşit karıştırılarak yapılmıyor.  Sipariş ettiğim krepe muz ve çilek beraber eklemelerini söylediğimde çok çılgınmışım gibi davrandılar:)

Tatlı krep
Tuzlu Krep

PİTA: Bizim döner mantığından pek farklı değil aslında. Bazlama ekmeği arasına et, tavuk veya sebze çeşitleriyle hazırlanan fast food yiyecek.. Ekonomik fastfood tercih etmek isterseniz tam size göre.

Dondurmacılar birçok yazlık yerde olduğu gibi burada da var. Kıvam olarak biraz krema gibi. Fakat Naxos adasındaki aşağıdaki dondurmacıyı pek unutamıyoruz. Çeşitler çok enteresan ve bir topun büyüklüğü sanki 3 top gibi kocaman. Bir top fiyatı ise 2 euro.

FRAPPE: Yunanistan’ın uzo’dan sonra milli içeceği diyebiliriz:) Sahilde, plajda, sokakta, kafede herkesin elinde frappe görebilirsiniz.

Frappe & Greek coffee

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons