Bunu Paylaş

Koşuyolu Genel İzlenim

Koşuyolu, Üsküdar ve Kadıköy gibi İstanbul’un merkezi sayılabilecek iki büyük ilçesinin arasında yer alan merkezi bir konuma sahip bir mahalledir. Bu iki ilçeye de hemen hemen 20-25 dakikalık yürüme mesafesindedir. Koşuyolu’nu İstanbul’un diğer semtlerinden ayıran en büyük özelliği bu kadar merkezi bir konuma sahip olmasının yanında müstakil bahçeli evleri, bol yeşillikli sokakları, çok sayıda parkı, keyifli kafe ve restoranlara sahip olmasıdır. İstanbul içinde çok sayıda müstakil eve sahip olan sayılı mahallelerden bir tanesidir. Umarız bu doğal güzelliği hiç bir zaman bozulmaz.

Koşuyolu Yaşam Parkı

Demografi

Koşuyolu, yapılaşmaya 1953 senesinde başlamıştır. Bu senelerde bazı büyük  firmalar kendi çalışanlarının alabileceği evler yaparak uygun fiyatlara ev sahibi olmalarının yolunu açmışlardır. Bu yüzden buradaki ev grupları farklı isimlerle de anılır; Havagazı evleri,Tekel evleri, Bolulular evleri gibi.

Koşuyolu caddesinin alt tarafı ve üst tarafı arasında ezelden beri biraz sosyo ekonomik fark mevcut. Bundan dolayı da Koşuyolu caddesinin Acıbadem tarafına doğru olan sokakları daha çok general isimlerini alırken, diğer taraftaki sokakları yazar isimlerini almış olmasıdır.

Hane halkı olarak yaklaşık 12.000 nüfusa ve 6400 seçmene sahip. Bu rakam hafta içi mesai saatlerinde çok fazla şirket çalışanı olmasından dolayı 17-18 binlere kadar ulaşıyor. Ayrıca hafta sonları kafe ve restoranları civar yerlerden her yaştan çok sayıda insana ev sahipliği yapıyor.

Tarih

Koşuyolu isminin nereden geldiği bazı rivayetlere dayanıyor.  1900-1920 yılları arasında şimdiki Koşuyolu adı verilen bölgede at yarışlarının yapıldığı ve saray mensuplarının ata bindiği söyleniyor.Günümüzde ismini aldığı en gerçekçi rivayet bu görünüyor. Koşuyolu parkına gittiğinizde parkın girişinde semtin simgesi olan koşan atların heykelini görebilirsiniz.

Ayrıca yine metro durağından bildiğiniz Koşuyolu’na en yakın geçen durak olan ayrılık çeşmesi durağının da rivayeti şu şekilde; Eskiden askere gidecekler aileleriyle buraya gelirler ve buradan gidecekleri yere giderlermiş. Herkes sevdiklerinden burada ayrılır burada vedalaşırmış. İşte o ayrılıklardan burası da adını ayrılık çeşmesi olarak almış.

Koşuyolu’nun simgesi koşan atlar

Semt Sorunları

Koşuyolu’nu bir kaç sene öncesine göre ciddi problemlerle karşı karşıya kalmış durumdadır.. Bunları aşağıdaki gibi sıralıyoruz :

1- Avrasya tünelinin açılması ile birlikte Koşuyolu otobüs durağı kaldırıldı. Eskiden E-5 üzerinde Koşuyolu Köprüsü durağı varken şimdi bu durak yok. Yine de minibüsler uygun bir yerde bırakıyorlar fakat inen insanlar refüjlerden atlayarak Koşuyolu’na girebiliyor.

2-Trafik gün geçtikçe ciddi bir problem haline geldi. Koşuyolu caddesinin sonunun Boğaz Köprüsü’ne(15 Temmuz Şehitler Köprüsü) bağlanıyor olmasından dolayı, gün geçtikçe artan İstanbul nüfusu ile birlikte trafik sıkışıklığı artıyor.

3- Gün geçtikçe satılan müstakil evleri müteahhitler alarak, yıkıp ufak şirketler haline getiriyor. Fakat yeni yapılan bu binaların bahçelerinde eskiden kalan ağaçlar gözetilmiyor. Bu durum da gün geçtikçe yeşil alanların azalmasına yol açıyor.

4- Araç park sorunu da ciddi problemler arasındadır. Koşuyolu parkı ve çevresi adeta valeler ile kuşatılmış durumda. Bir restoran 5 sıra yanındaki evin önüne kadar duba koyarak orasının kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Bu durum araç park alanlarının da azalmasına sebep oluyor.

5- Koşuyolu’nun hemen yanı başındaki Validebağ Korusu’nun imara açılmaya çalışılması. Bu tehlikeye karşı Koşuyolu ve Validebağ halkı ciddi bir mücadele gösteriyor. Bu mücadelelerinde şu ana kadar başarılı olmuş durumdalar. Umarız bundan sonraki süreçte de böyle bir şeyin olması engellenir.

Koşuyolu Parkı

Koşuyolu gibi İstanbul’un güzel semtleri hep varlığını sürdürsün diye herkesin mücadele etmesi gerekmektedir.

KOŞUYOLU MEKANLAR

Koşuyolu son yıllarda artan bir grafikle ev dışı tüketim noktalarına ev sahipliği yapıyor. Şirket sayısının ve Koşuyolu’nun bilinirliliğinin artması bu noktada etkili oluyor. Biz mümkün olduğunca keyifli yerleri sizler için sıralamaya çalıştık.

BALIKÇILAR

1-Koşuyolu Balık

Şirin,samimi ve salaş görünümdeki mekanlardan birisi. Çok eski olmamasına rağmen müdavimlerinin sayısı oldukça fazladır. Tereyağında karides, balık köfte, balık kokoreç ve deniz mahsullü böreği tavsiye edilir. Kış aylarında sobada kestane ikramıyla karşılaşabilirsiniz.

2-Kipos Balık

Sadece Koşuyolu Parkı ve çevresinde mekanlar olduğunu zannediyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz. Gerçekten lezzet arayanlar için, sokak aralarına gizlenmiş mekanları da es geçmemek gerek. Bunlardan bir tanesi Kipos Balık.. Ayvalık-Cunda mutfağı olarak tanımlanıyor. Meze seçenekleri oldukça fazla. Fiyatları gayet makul fakat bazı spesiyal mezelerinde fiyatlar yükseliyor.

3- Müzeyyen

Adından ve mekanın dizaynından anlaşıldığı gibi nostaljik bir havası olduğu kadar tam bir Ege meyhanesi görünümünde. Cuma ve Cumartesi gitmek isteyenler mutlaka önceden rezervasyon yapmalıdır. 2 katlı, bahçeli bu mekan yaz aylarında da gayet keyifli bir ortam sunuyor.

4-Roka Balık

2 Katlı bu mekanın üst katı nargile kafe olarak , alt katı balık restoranı olarak hizmet veriyor. Fiyatları ortalamanın biraz üzerindedir. Cuma ve Cumartesi günleri fasıl ile eğlenceli bir ortam sağlıyor.

5-Samos Balık

Koşuyolu’nun en son açılan mekanlarından birisi olmasına rağmen mekan Alaçatı balık restoranları görünümüyle çabuk benimsenmiştir.

6-Sakar Zeybek

Sıcak iç tasarımıyla tam bir müdavim mekanı.

KEBAPÇILAR

1- Gözde Adana Kebap

Koşuyolu’nun en eski kebapçılarındandır. Adanalı 5 kardeş işletiyor ve her birisi de aynı zamanda personel olarak restoranda çalışıyor. Gerçekten tam bir gurme mekanı diyebiliriz. Adanası tescilli Adana kebabı. Baharatı, Şalgamı, Nar ekşisi Adana’dan, Etler Trakya’dan gelmektedir. Mezeler’in hemen hepsi lezzetlidir. Mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

2-Birtat Ocakbaşı

Eski Selimiye Birtat Ocakbaşı. Selimiye’de 50 yılı aşkın süredir müdavimlerin ortak noktası olan bu mekan çeşitli nedenlerden dolayı geçtiğimiz yıllarda kapanarak Koşuyolu’na taşınmıştı. Hemen arkasından da Kadıköy’de bir şube açtı. Eee bu kadar müdavime ve tarihe sahip bu mekanı denemenizi tavsiye ederiz.

3-Ziya şark sofrası

4-Bedri Usta

5-Tike

CAFE-BISTRO-RESTAURANT

1-Kirpi

2-Parfe

NARGİLE KAFE

Son zamanlarda Koşuyolu’nda popülerliği her geçen gün artan nargile kafeleri de tercih edenler için aşağıda sıralayalım.

1- Cara

2- Koşuyolu Kahvesi

3- Efendi Kafe

4- Keyf-i Mekan

PASTANE-ÇİKOLATA-TATLI

1-Ceviz Ağacı

Koşuyolu’nun şüphesiz en popüler mekanıdır. Herkesin aklında Koşuyolu ile özdeşleşmiştir. Zaten üst katı-alt katı-arka bina-yan bina derken Koşuyolu kadar olma yolunda ilerliyor 🙂 İç hacmi çok büyük olmasına rağmen yer bulamama riski bile vardır. İçeri girdiğinizden itibaren mükemmel bir vitrin sizi karşılıyor. Aklınıza hayalinize gelebilecek tüm tatlılar bu vitrinlerde mevcut. İnsan 3-4 mideye sahip olup hepsinden yemek istiyor:)

2-Sera Pastanesi

Koşuyolu’nun en eski pastanedir. Koşuyolu’nun eskileri buradan başka bir yerden kolay kolay alış verişlerini yapmazlar. Pastanenin ürünlerinin bir çoğu güzeldir. Bal kabaklı pastası spesiyal diyebiliriz.

3- Titiz Pastanesi

Zincir pastahane olan Titiz, güler yüzlü işletmecileriyle uğrak bir yer olmayı başardı.

4-Maia

Açılalı çok az bir zaman oldu ama dekorasyonu ve çikolata çeşitleriyle çok çabuk halkın beğenisini kazandı. Menüsündeki lezzetler iştah kabartıcı. Mekanın içerisinde zincir salıncaklardan yapılmış koltuklarda kahve çikolata keyfi yapabilirsiniz.

5-Han Coffee&Chocolate

Koşuyolu parkı yanındaki bu butik çikolatacı da hem fiyatlar çok makul hem de gayet samimi ve sakin ortam var.

Bonus

Trattorio da Rossario – İtalyan Restoran

Şüphesiz Koşuyolu’nun ve İstanbul’un en kaliteli restoranlarından birisidir. Eğer kaliteli İtalyan yemeklerinin yanında güzelde bir şarap içmek istiyorsanız burası tam size göre. Hafta sonları İtalyanca-Türkçe canlı müzikleri var. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Koşuyoluyla ilgili gelişmelerden haberdar olmak için Koşuyolu Plus dergisini takip edebilirsiniz.

Sevgiler,

Cancu&Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons