Bunu Paylaş

Thassos’un en büyük özelliği kesinlikle birbirinden harika plajları. Adada otuzdan fazla irili ufaklı plaj var. Bazıları popüler bazıları ise yolda giderken “aaa bir yol var nereye çıkıyor acaba” derken karşılaşılan bakir plajlar. Deneyimlediğimiz Thassos (Taşoz) adası plajlarını aşağıda sıralıyoruz.

POTOS PLAJI (POTOS BEACH)

Adanın güney bölgesinde Potos ilçesi merkezinde yer alan plajdır. Plajın etrafında birkaç adet işletme bulunuyor. Plaj girişi ve şezlonglar ücretsiz, sadece yediğinizi içtiğinizi ödüyorsunuz.

NOTOS PLAJI (NOTOS BEACH)

Potos merkeze 2,5 km mesafede adanın güneyinde yer alan gizli kalmış plajlarından birisidir. Plajın içine kadar direkt aracınız ile gidemiyorsunuz. Yol kenarındaki cebe aracı bıraktıktan sonra bir kaç dakikalık ince taşlık bir yoldan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Plaj görüntüsü oldukça bakir fakat burada az sayıda şezlong ve şemsiye bulunuyor ücreti 5 Euro. Thassos (Taşoz) adası plajları içerisinde mutlaka görülmesi gereken bir plaj olduğunu özellikle belirtmek isteriz.

Notos Beach Yolu

PSİLİ AMMOS PLAJI  (PSİLİ AMMOS BEACH)

Adanın güneyinde yer alan Psili Ammos plajı Potos merkeze 4 km mesafede yer alıyor. Organize bir plaj, yan yana birkaç işletme bulunuyor. Araç için büyükçe bir otopark alanı var. Plajda bir şeyler yiyip içerseniz şezlong şemsiyeler ücretsiz kullanıma açık. Plaj arkasındaki restoranlarda her türlü meşhur Yunan yemeğini menüde bulabilirsiniz. Organize bir plaj olduğu için bakir plajlara nazaran biraz daha kalabalık olduğunu söyleyebiliriz.

ALİKİ PLAJI ( ALİKİ BEACH)

Aliki plajı Potos merkeze 19 km uzaklıkta yer alıyor. Adanın güneyindeki en yeşil plajlardan birisi. Ağaçların yeşili rengini denize yansıtıyor, şöyle bir uzaktan baktığınızda suyun rengi de sanki yeşile bürünüyor. Aliki plajı ufak bir koy etrafında yer alan çok sayıda işletmeden oluşuyor. Kumsal çok dar bu sebeple en fazla 1-2 sıra şezlong kumsala sıralanabilmiş. Hemen arkasında ise restoran ve kafeler yer alıyor. Şezlong şemsiyeler ücretli. Eğer bu şezlongları kullanmayıp başka bir köşeye kendi şemsiyemi dikeyim derseniz ona da imkan yok çünkü kumsal çok dar. Fakat plajın bir kenarında kayalık alanlar var, şezlongları kullanmak istemeyenler bu kayaların üzerine havlusunu atıp güneşleniyordu.

GIOLA

Adanın güneyinde yer alan bu plaj Potos’a 10 km mesafededir.  Aslında plaj değil doğal bir lagün burası. Efsanelere göre Zeus tarafından Afrodit için kayalıklar oyularak yapılmış bir havuz. Afrodit’in bu havuzda yüzdüğü söyleniyormuş. Deniz suyundan daha sıcak olduğu söyleniyor. Aliki plajına giderken zamanınız varsa bu doğal havuzda yüzmek keyifli olacaktır.

Fotoğraf kaynak: kalandozomagyarok.cafeblog.hu

MARBLE BEACH

Limenas merkeze 10 km mesafede yer alan bu plaja ulaşım belli bir noktadan sonra biraz zahmetli. Fakat plaj güzelliği ile yolun zorluklarını unutturuyor. Marble Beach’te kumsalın dibi tamamen bembeyaz mermerler ile kaplı olduğu ismini buradan alıyor. Organize bir plaj değil.

Fotoğraf Kaynak:nasamnatam.com

LA SCALA BEACH

Limenas bölgesine 4 km mesafede yer alan organize bir plaj. Türkiye’deki Çeşme, Bodrum plajlarını andıran bir havası var. Diğer plajlara göre daha şık dizayn edilmiş. Şezlong ücretleri de sıralaması göre değişiyor. En ön sırada şezlong keyfi yapmak isterseniz daha yüksek ücret ödemek gerekiyor.

GLIFONERI BEACH

Adanın kuzeyindeki Limenas bölgesine yaklaşık 10 km mesafede yer alan Glifoneri plajı en sevdiğimiz plajlarından birisi oldu. Ufacık bir koyda tamamen ağaçlar arasında ipek gibi bir kumsal… Kumsalda şezlong şemsiye yok, herkes istediği yere kendi havlusunu atıyor. Ağaçların gölgesi o kadar yeterli ki şemsiyeye ihtiyaç duymuyorsunuz bile. Bir o kadar da huzurlu sessiz sakin bir plaj. Deniz muazzam derece de berrak, tertemiz, su sıcaklığı gayet makul seviyede. Tek sıkıntısı çok sığ bir deniz olması. Derinleşene kadar bir süre yürümek gerekiyor 🙂

Plajın arkasında  tek bir restoran yer alıyor. Dileyen burada yeme içme ihtiyacını karşılayabiliyor. Restoranın önünde ufak bir park alanıda mevcut.

 

Sevgiler,

Cansu & Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons