Bunu Paylaş

Thasos adası, ilk planladığımız tatillerimizden birisiydi ve blogumuzu açmaya bu seyahat sırasında karar vermiştik. Hatta blogun ismini yol boyu düşünüp bu seyahatimizde karar vermiştik 🙂  Thassos adasına ulaşmadan önce Yunanistan rotamız şu şekildeydi; İstanbul’dan Selanik’e doğru gidip 1 gece konaklayıp sonrasında Kavala, Thassos (Taşoz) adası, İskeçe ve Gümülcine’yi gezmek. Yazın gerçekleştirdiğimiz kültür seyahatlerinin içerisine bir kaç günlük deniz tatili eklemek isteriz ve rotamızı o şekilde planlarız. Bu seyahatimizde de 9 günlük Yunanistan turumuzda deniz tatili için 4 günümüzü Thassos adasına ayırdık.

Genel Görünüm

Şu ana kadar deneyimlediğimiz yerli yabancı onlarca adada genellikle adanın bir tarafının daha güzel denize sahip olduğunu farketmiştik. Bir adanın güneyinin denizi güzelse kuzeyinin denizi genellikle rüzgar alır, soğuktur veya yosunludur. Thasos adasında ise adanın çevresindeki tüm deniz ve plajlar harika. Türkiye’ye bu kadar yakın olan bu ada denizi ile adeta bir cennet. Fakat adayı ziyaret ettiğimiz dönemde büyük bir yangın meydana gelmişti. Birkaç gün boyunca söndürülmeye devam edilmesine rağmen ufak çaplı ateşler ve dumanlar yükselmeye devam ediyordu. Birçok plajın arkasındaki ağaçlık alanlar yangından etkilendi ve bu duruma çok üzüldük. Çünkü ada denizi ile olduğu kadar tüm adayı kaplayan yeşil alanları ile de Yunanistan’ın en yeşil adalarından birisi.  Bu kadar değerli yeşil alanlarımızın yanıp gitmesi insanın da içini yakıyor.

Ada içi ulaşım için, yolları motor ve Atv kullanmaya çok elverişli. Seyahatiniz boyunca otomobil kiralamak istemezseniz motor veya ATV tercih edebilirsiniz.

Adanın dört bir tarafı çok güzel, bu yüzden uzun tatil planları olanlar için farklı farklı yerlerinde konaklamalarını öneririz ve adanın ortasında kalan köyleri (Theologos) ziyaret etmeyi unutmayın deriz. Adanın tüm bölgelerinde yemekler gayet lezzetliydi. Çoğu restoranın menüsünde Türkçe sayfalar var, hiç zorluk yaşanmıyor.

 Taşoz (Thassos) Adası Ulaşım

Taşoz adasına uçak ile ulaşım imkanı yok.  Keramoti veya Kavala;’dan kalkan feribotlar ile geçiş imkanı var. Keramoti ve Kavala’ya tek ulaşım yolu ise kara yolu. Bu bölgelere ulaşım için otobüs firmalarını tercih edebilir veya aracınızla ulaşabilirsiniz. Otobüsler genellikle Esenler otogarından kaldırılıyor. Biz giderken de dönerken de bütün ulaşımımızı otobüs firmaları ile yaptık fakat otobüsler ülke içi hatlarda kullanılmayan çok eski otobüslerdi. Ulaşımlar bu yüzden biraz konforsuz geçti. Dileriz bu hatta daha güzel otobüsleri koyarlar.

Keramotiden Taşoz(Limenas) feribot fiyatı kişi başı : 3,5 Euro.  Araç fiyatı ise 16 Euro. Yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

Kavaladan Taşoz(Prinos) feribot fiyatı kişi başı 5 Euro. Araç fiyatı ise 19 Euro. Yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

İstanbul-Kavala otobüs fiyatları : 120-150 tl arasında değişiyor. Bu fiyatlar euro’ya endeksli olduğu için kısa zamanda farklı bir fiyat oluşabilir. Dönüş fiyatları ise biraz daha yüksek oluyor Kavala-İstanbul için 150-180 TL arası diyebiliriz. Üç firma İstanbul- Selanik arası sefer yapıyor. Bunlar ; Ulusoy, Kamil Koç ve Metro. Giderken Ulusoy, dönerken Kamil Koç’u deneyimledik. Ulusoy orta karardı ama Kamil Koç’un ise çok berbat olduğunu söyleyebiliriz.

THASSOS (TAŞOZ) KONAKLAMA

Taşoz adasının her yerinde konaklanabilir. Biz 3 gece Potos’ta, 1 gece ise Limenas’ta konaklamayı tercih ettik. “Potos” Limenaris bölgesine yakın, ufak, sakin, 2-3 sokaktan oluşan bir kasabaydı. Limenas ise adanın tam merkez noktası. Görece daha bir şehir tadında. Adanın limanları burada yer alıyor. Konaklama için Potos’ta  Olympion oteli tercih ettik. 3 gün 2 kişi 438 TL ödedik. Kahvaltı dahil değildi fakat tam merkez lokasyonda yer alıyordu, Genel olarak temiz bir işletmeydi.

Otel olympion

Diğer Konaklama Seçenekleri;

Balkan House

Androni

Limenas’taki planımızı da Potos’ta konaklarken yapmıştık. Seyahatimizin bayram dönemine denk gelmesinden dolayı uygun fiyata iyi oteller maalesef yoktu. Başımızı sokmak için Vanta otelinde bir gece konakladık. Taşoz’da nerede konaklandığının çok önemi yok aslında. Sabahtan akşama kadar plajlarda geçirip, akşamda bir tavernada gün bitiyor. Otele yatmadan yatmaya girileceği için bütçenize uygun konaklama seçenekleri tercih etmenizi öneririz.

THASSOS(TAŞOZ) ADASINDA GÜZEL DENEYİMLER

 THASSOS (TAŞOZ) ADASI PLAJLARI

Thassos adası 30’dan fazla plaja sahip. Bütün plajları gezmek pek mümkün değil. Biz 4 günlük gezimiz boyunca populer plajların yanında bakir plajlara da yer vermeye çalıştık. Detaylı yazımız aşağıdaki linkteki yazımızdadır.

THASSOS (TAŞOZ) ADASI PLAJLARI

MOTOR VE ATV DENEYİMİ

Motora hevesi olanları ve bir türlü şehir hayatında cesaret edemeyenleri buraya alalım. Biz de onlardan birisiydik. Fakat Yunanistan adalarında bu hevesimizi fazlasıyla alıyoruz. Thassos adası diğer Yunan adalarına göre yolları daha iyi. Ayrıca motorla ulaşılabilen bazı plajlara araba ile ulaşmak daha güç ve Yazın plajların otoparklarında araç için yer bulamazken motorla veya ATV ile bu zorluk ortadan kalkıyor.

THEOLOGOS KÖYÜ GERÇEK TAVERNA

Yunanistan denilince akla ilk gelen eğlencelerden birisi de şüphesiz tavernalar ve buradaki eğlencelerde tabak kırmalardır. Biz de ilk deneyimizi Potos’a 10 km mesafe uzaklıktaki Theologos köyünde deneyimledik. Thasos’a seyahat planlayanlar bir akşam yemeğini bu köyde tercih etmelerini tavsiye ederiz. Köyde yan yana 2-3 taverna yer alıyor. Akşam canlı müziği olan Taverna Augoustos’u tercih ettik. Köyün en meşhur yemeklerinden birisi oğlak çevirme. Bunun dışında kabak kızartması, patlıcan kızartması, greek salad gibi meşhur yunan mezeleri de menüde yer alıyor.  Oğlak çevirme sipariş ettik fakat eti bize biraz sert geldi açıkçası. Mekanda akşam 22.00 gibi canlı müzik başlıyor. Yunan müzikleri eşliğinde önce dans pistinde ateş gösterisi sonrasında ise başlıyorlar tabakları kırmaya. Ama işin güzel yanı gerçek tabaklar kırılmıyor, hususi bu konsept için yapılmış kireçten tabaklar kırılması için her masaya dağıtılıyor. Aldık tabakları elimizde başladık bizde kırmaya 🙂

Thasos sahildeki mekanlara alternatif bir akşamınızı da bu köyde geçirmenizi tavsiye ederiz. Ulaşım için ise otomobil veya motor tercih edebilirsiniz.

ARCHANGELOS MANASTIRI

Thasos adasının en meşhur ve en büyük ibadet merkezi olan manastır, adanın sahile göre yüksekte kalan bir bölgesinde uçurumun kenarında yer alıyor. Manastırın bahçesinin muhteşem bir ada manzarası var. İlk defa bu kadar sıkı kuralların olduğu bir Hristiyan yapısıyla karşılaştığımızdan bizim için deneyim oldu. Üstlerimizi şalvarlarla sıkıca kapatarak içeri girdik ve içerde yürürken el ele tutuşturmadılar bizi 🙂

 

Genel olarak Taşoz (Thassos) adası bizim en favori Yunan  adalarımızdan birisi oldu diyebiliriz. Hem yeşilliği ve birbirinden güzel plajları hem de Türkiye’ye kara yolu ile çok yakın olması sebebiyle yazın hafta sonu sıklıkla gidilebilecek rotalardan birisi bizce. Açıkçası en yakın zamanda tekrar gitmeyi planlıyoruz.

 

Sevgiler,

Cansu & Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons