Bunu Paylaş

KARA DRIM

Bu doğa harikası yeri tamamen tesadüf eseri Sveti Naum manastırına giderken keşfettik. O kadar güzel bir yer ki Kara Drim nehrini ayrı bir yazıyla detaylı anlatmak istedik.

Aracınızı park edip Sveti Naum manastırına doğru giderken sol tarafınızda Kara Drim nehrinin başlangıcını görebilirsiniz. Nehirde 2 tane küçük ada bulunuyor. Göle yakın olan adada Ostrovo adında restoran bulunuyor. Restoranla ilgili bilgilere aşağıda değineceğim. Diğer ada ise biraz daha büyük ve bakir durumda.

Nehrin hemen kenarından Drim nehrinin kaynak noktasına doğru teknelerle yarım saatlik turlar düzenleniyor. Tekne ücreti 10 euro ve 4-5 kişi binebilirsiniz. Yani o kadar uygun ki binmenize tereddüt edecek hiç bir şey yok. Biz de tam tekne kiralayacağımız anda yağmur bastırdı. Öyle bir görüntü oldu ki sanki filmlerde gördüğümüz Vietnam’ın balta gitmemiş ormanlarındaki nehirde yolculuk yapıyoruz.:)

Gölün iç kısımlarına doğru yeşillikler içinde ilerledikçe insanın içini huzur kaplıyor. Üstüne bir de yağmur ile birleşince apayrı bir keyif oldu bizim için. Teknemizi kullanan beyefendi de çok iyi rehberlik etti, belli noktalarda tekneyi yavaşlattı ve dikkatlice suyun dibine bakmamızı istedi. Gerçekten çok dikkatli baktığınızda suyu altındaki kabarcıkları görebiliyorsunuz , işte buralar nehrin kaynak noktalarıymış. Nehir buralardan doğuyor ve Ohri’ye akıyor.. Rehber, Drim Nehri’nin kaynak noktalarında durup suyu içebileceğimizi söyledi. Biz de sudan içtik ve tadı gayet lezzetliydi. Drim Nehrin’deki ikinci adanın etrafından da geçerek tekne turumuzu tamamladık.

Tekne turu sonrasında da yukarıda bahsettiğimiz göl kenarındaki Ostriva restoranda kahve molası verdik. Öğle saatleri olmasına karşın restoranda canlı müzik vardı. Tamamen ahşap döşemeli bir mekan. Otururken kafamızı bir çevirdik ki göl kaynağına doğru yüzden odacıklar gördük. Meğer 10-15 kişi kalabalık gruplar halinde bu ahşap, su üzerinde yüzen restoranları kiralayarak akşam yemeğini göl üzerinde yüzen restoranlarda yenebiliyormuş. Bu keyfin fiyatı ise 200 Euro. Yani kişi başı 10-15 Euro’ya denk geliyor. Yüzen restoran içerisinde sizinle birlikte müzik grubu da dahil. Çok orjinal ve keyifli bir deneyim olsa gerek dedik ve bir daha Ohrid‘e yolumuz düşerse yapılacaklar listemize aldık.

Yüzen Restoran

Sevgiler,

Cansu&Bora

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It
Show Buttons
Hide Buttons